Taşımacılar kararda değişiklik bekliyor

banner37

Taşımacılık sektörü, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan yolcu ile şoförü ayıracak aparat taktırma kararının şoför için kaza veya yangın durumunda tehlikeli olduğunu savundu

Taşımacılar kararda  değişiklik bekliyor
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

TOPALOĞLU: APARAT TAKTIRACAK YERİMİZ YOK… KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan yolcu ile şoförü ayıracak aparat taktırma kararı ile ilgili olarak ülkemizde aparatı taktıracakları yer olmadığını, tüm otobüs ve minibüslerin şoför bölümünün başka ölçülerde olduğunu söyledi. Topaloğlu, Sağlık, Ulaştırma ve Eğitim Bakanlığı’na konu ile ilgili dilekçe yazdıklarının altını çizerek, Sağlık Bakanlığı’ndan olumlu dönüş aldıklarını vurguladı.

GÖZAY: BİZİM DE FİKRİMİZ ALINMALIYDI… Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, güneye geçen taksicilerin aparatlarını taktırdığını, ama kuzeyde yolcu taşıyanlar için kararın anlamsız olduğunu belirterek, taksicilerin ve otobüslerin zaten pandemiden dolayı doğru düzgün iş yapmadıklarını, aparat masrafının ise maddi yük olacağını kaydetti. Gözay, yetkilileri alınan kararlardan önce sektörlerden fikir almadıkları için de eleştirdi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda 5 Eylül 2020 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren taşımacılık sektörüne ilişkin aparat ile yolculardan ayırmayan araçların haklarında 15 Aralık 2020’den itibaren cezai işlem başlatılması kararı taksicileri ve otobüs işletmecilerini kızdırdı.

Taşımacılık sektörü dernek başkanları, bu kararın sektörlere danışılmadan ve düşünceleri sorulmadan alınmasından dolayı yetkilileri eleştirirken, aparat takmanın tehlikeli olduğunu vurguladı.

Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (KAR-İŞ) Başkanı Fuat Topaloğlu, tehlikenin yanında ülkemizde bu aparatları takabilecek bir yer olmadığını ve her otobüsün şoför bölümünün ölçülerinin farklı olduğunu belirterek, bazı minibüslerin motorunun şoför bölümü yanında olduğunu ve aparat takmanın imkansız olduğunu vurguladı.

  Topaloğlu, hükümete şoförün yanındaki ve arkasındaki koltuğu boş bırakma önerisinde de bulunduklarını kaydederek, bu noktada aparat yerine denetim yapılabileceğini söyledi.

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı aparat kararından bahsederek, güneye geçen taksicilerin aparatlarını taktırdığını, ama kuzeyde yolcu taşıyanlar için kararın anlamsız olduğunu belirtti.

Gözay, taksicilerin ve otobüslerin zaten pandemiden dolayı doğru düzgün iş yapmadıklarını söyleyerek, aparat masrafının da maddi yük olacağını kaydetti.

Topaloğlu: Aparat taktıracak yer yok

KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu, en başta önemli olanın insan ve sağlık olduğuna dikkat çekerek, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ne ve kararlarına da saygı duyup, alınan kararları önemsediklerini söyledi.

Topaloğlu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından yolcular ve şoförü ayırmak için istenen aparatın 24 saat içerisinde tamamlanmasını istemenin ve takmayanlara ceza yazılacak şeklinde açıklamaların hoş olmadığını belirtti.

Ülkemizde aparat takan bir yerin olmadığına dikkat çeken Topaloğlu, aparat takmanın şoför için tehlikeli olduğuna ve bir kaza veya yangın anında şoförün dışarıya çıkamayacağına işaret etti.

Topaloğlu, aparatın ülkemizdeki otobüsler için uygun olmadığına değinerek, bazı minibüslerin motorunun önde olmasının da aparatın takılmasına engel olduğunu anlattı.

“Her türlü karara uyduk”

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin daha önce aldığı tüm kararlara uyduklarını söyleyen Topaloğlu, yolcu sayısını yarıya indirdiklerini, otobüslere ateş ölçer ve dezenfektan aldıklarını, maskelere dikkat ettiklerini ve sık sık PCR yaptırdıklarını vurguladı.

banner134
Topaloğlu, hükümete şoförün yanındaki ve arkasındaki koltuğu boş bırakma önerisinde de bulunduklarını kaydederek, bu noktada aparat yerine denetim yapılabileceğini söyledi.

“Sektörde huzursuzluk var”

Topaloğlu, alınan kararların ilgili sektörlerin düşünceleri alınmadığından yakınarak, daha önce sektöre verilen sözlerinde tutulmadığını hatırlattı.

Öte yandan alınan kararların ve polis ikazlarının huzursuzluk yarattığının altını çizen Topaloğlu, bazı otobüslere sera naylonu konulduğunu anlattı.

Sağlık Bakanlığı’na, Ulaştırma Bakanlığı’na ve Eğitim Bakanlığı’na dilekçe yaptıklarını söyleyen Topaloğlu, Sağlık Bakanlığı’ndan dönüş aldıklarını ve konuyla ilgilenecekleri konusunda söz aldıklarını belirtti.

Gözay: Aparat ve güneye geçişlerin

durdurulma kararı kabul edilemez

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı bazı kararları eleştirdi. Komitenin aldığı maske zorunluluğu, araçlarda dezenfektan ve eldiven zorunluluğu gibi birçok karara uyduklarını belirten Gözay, şoförle yolcuyu ayırmak için istenen aparat kararının ve güneye geçişlerin yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Gözay, Güneye geçen taksiler için istenen 3 günde bir PCR testi şartına da uyduklarını vurgulayarak, alınan yeni kararlarla güneye geçmenin yasaklanmasının taksicileri ekonomik açıdan zor durumda bıraktığını anlattı.

Güneyden taksicilerin halen daha Kuzeye yolcu getirebildiğine işaret eden Gözay, dönüşte onlara karantina şartı olmadığını ama kuzeyden geçecek taksicilere dönüşte 10 günlük karantina şartı konduğunu söyledi.

“Aparat taktırmak tehlikeli”

Gözay, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı aparat kararından bahsederek, güneye geçen taksicilerin aparatlarını taktırdığını, ama kuzeyde yolcu taşıyanlar için kararın anlamsız olduğunu belirtti.

Ülkemizde aparat yapabilecek yer olmadığına dikkat çeken Gözay, aparatın bir kaza anında tehlike yaratacağının altını çizdi.

Gözay, taksicilerin zaten pandemiden dolayı doğru düzgün iş yapmadıklarını söyleyerek, aparat masrafının da maddi yük olacağını kaydetti.

Yetkililerin karar alırken ilgili sektörlere danışmadığını vurgulayan Gözay, alınan aparat kararının da kendilerine yeni bildirildiğini hemen ceza işlemine geçilmenin doğru olmadığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75