Taşımacılıktan 15 bin kişi ekmek yiyor, yeterli artış olmazsa öğrenci taşımayacağız

banner37

KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu, hükümetle öğrenci taşımacılığı konusunda henüz bir uzlaşıya varamadıklarını söyleyerek öğrenci, yolcu ve eşya taşıma tarifesine gereken artışın yapılmasını beklediklerini belirtti:

Taşımacılıktan 15 bin kişi ekmek yiyor, yeterli artış olmazsa öğrenci taşımayacağız
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“1.40 KURUŞ ARTIŞ ÖNERDİLER”… Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Derneği Başkanı Fuat Topaloğlu, perşembe günü Maliye Bakanlığı’nda öğrenci taşıma ücretleri konusunda yapılan görüşmede, kendilerine tarife düzenlemeleri için “komik rakamlar” önerildiğini söyledi. Topaloğlu, hükümetin öğrenci taşımacılığı için önerdiği ücretin geçen yılın ücretinden 1,40 kuruş fazla olduğuna işaret ederek geçen sene 10 bin kilometreye kadar 260 TL’ye öğrenci taşıdıklarını, bu ücretin de sadece çalışanların sosyal sigorta hakları ile günlüğünü karşıladığını vurguladı.

Toplu taşımacılar, okulların açılmasına kısa bir süre kala, Covid-19 salgını döneminde hayatın pahalılaştığını, tüm mal ve hizmet alımlarındaki fiyat artışının, toplu taşımacılığa yansıtılmadığını belirterek, hükümetin önerdiği fiyatlarla öğrenci taşımacılığı yapmayacaklarını açıkladı.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (KAR-İŞ) Başkanı Fuat Topaloğlu, perşembe günü Maliye Bakanlığı ile görüştüklerini söyleyerek, kendilerine tarife düzenlemeleri için komik rakamlar önerdiklerini söyledi.

Topaloğlu, 2019’dan bu yana yolcu ve eşya taşıma tarifesinde hiçbir artış almadıklarına dikkat çekerek, bu süreçte akaryakıtta, seyrüsefer harçlarında, araç muayenelerinde ve yedek parça alımlarında da ikiye katlanan artışlar yaşandığını ve kazançlarının düştüğünden dolayı çalışanlarını kaybettiklerinden yakındı.

banner134

Gereken artış yapılmadığı takdirde öğrenci taşımayacaklarını belirten Topaloğlu, hükümetin öğrenci taşımacılığı için önerdiği ücretin geçen yılın ücretinden 1,40 kuruş fazla olduğunu vurguladı.

Geçen yıl 10 bin kilometreye kadar 260 TL’ye öğrenci taşıdıklarını işaret eden Topaloğlu, bu ücretin sadece çalışanların sosyal sigorta hakları ile günlüğünü karşıladığını kaydetti.

Topaloğlu, 30 bin öğrenciyi 800 araçla taşıdıklarını ve bu sektörden 15 bin kişinin ekmek yediğini hatırlatarak, uzlaşıya varılamazsa öğrenci taşımayacaklarına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88