banner6

Taşkent Kooperatifi yolsuzluğu davasında 5 yıl hapis kararı çıktı

banner37

Taşkent Kooperatifi yolsuzluğu davasında 5 yıl hapis kararı çıktı
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Taşkent Kooperatif Kredi Şirketi’nde sekreter olarak görev yaptığı dönemde denetim zafiyetini fırsat bilip, 2

milyon 651 TL’yi çalan Türkan Gürler, 5 yıl hapse mahkum edildi.

   86 davadan suçlu bulunan, çaldığı 2 milyon 651 bin TL’yi tazmin etmeyen Türkan Gürler, aldığı 5 yıl hapis cezasının ardından gözyaşlarına boğuldu.
   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Müstahdem tarafından sirkat”, “Sahte belge düzenleme”, “Sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “Hesaplarda hile yapma” suçlamalarıyla itham edilen sanık Gürler, tüm suçlamaları kabul etti.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararını Yargıç Soytaç okudu.

   Yargıç Murat Soytaç, Taşkent Kooperatif Kredi Şirketi’nde çalışan sanık Türkan Gürler’in 2008 ile 2017 yılları arasında, uzun bir zaman dilimi içinde, defalarca çek sahteleme suçunu işleyip, 86 davaya konu olan toplam 2 milyon 651 TL gibi bir rakamı sirkat ettiğine vurgu yaptı.

   Soytaç, suçun vahametinin oldukça ciddi olduğuna, sanığın geniş bir zaman dilimi içinde ve kurumların denetim yükümlülüğündeki zafiyetten cesaret alıp, yakalanıncaya kadar bu suçu işlemeye devam ettiğine dikkat çekti.

   Çeklerle ilgili davaların ticari ve ekonomik hayatı olumsuz etkilediğine vurgu yapan Soytaç, çeke duyulan güvenin önemine değindi.

   Soytaç, sanığın konu suçu çoğunlukla çekleri sahteleyip, tedavüle sürerek işlediğine vurgu yapıp, evrak sahteleme suçunun uzun süreli hapis cezaları öngördüğüne dikkat çekti.

   Soytaç, kurumların güvenine karşı işlenen suçlarda kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.      

   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Soytaç, sanığa oybirliği ile 5 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104