banner6

Taşkın riski ortadan kaldırıldı

banner37

Dörtyol Ağıllar Bölgesi’nin yine sular altında kalmaması için seferber olan KKTC Sivil Savunma Teşkilatı, 48 saatlik mücadeleyle olumlu sonuca ulaştı. KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Gazimağusa Bölge Müdürü Kamil Ağcabay, derenin bir an evvel ıslah edilmesi gerektiğini söyledi.

Taşkın riski ortadan kaldırıldı
banner150 banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı, Kanlı Dere’nin Köprülü Göledi’ne taşıdığı yağmur sularının, Dörtyol köyündeki ağıllar bölgesine ulaşmaması için seferber oldu.

Ekipler, dere kenarında oluşan çatlakları iş araçlarıyla toprakla doldurup kapattı, taşkın riskini ortadan kaldırdı.

Ekipler, derede toplanan yağmur suyunun taşıp, Dörtyol ve Korkuteli köylerine ulaşma riskini ortadan kaldırmak için, 48 saat boyunca yoğun çaba harcadı.

Güney Kıbrıs ve Lefkoşa Bölgesi’nden toplanarak Kanlı Dere’ye ulaşan yağmur suları, oluşan çatlaktan taşmış ve Dörtyol Köy Mezarlığı ile Mesarya’daki tarlaları su altında bırakmıştı.

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun yerinde izlediği çalışmalara, Sivil Savunma Başkanı Atilla Karaca ile Sivil Savunma Başkan Yardımcısı Sıtkı Doğruer, Sivil Savunma Uzmanı Hüseyin Çağlar ve Gazimağusa Bölge Müdürü Kamil Ağcabay ve ekibi katıldı.

“Bir an evvel ıslah edilmeli”

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Gazimağusa Bölge Müdürü Kamil Ağcabay, derenin bir an evvel ıslah edilmesi gerektiğini söyledi.

Kamil Ağcabay, Dörtyol Ağıllar Bölgesi yakınından başlayıp Köprülü Göledi’ne kadar uzanan, 2.8 kilometre uzunluğundaki su kanalının, bir an evvel ıslah edilmesi gerektiğini anlattı.

2014’ten beridir benzer sıkıntılar yaşandığından söz eden Kamil Ağcabay, ilgililerin, su kanallarında düzenli bakım yapıp önlem alması gerektiğine vurgu yaptı.

Ağcabay, geçmiş yıllarda, derede oluşan çatlaktan ötürü, Korkuteli ve Dörtyol köylerinin su altında kaldığını anımsattı.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110