banner6

Taşocağının izinsiz çalışması durduruldu

banner37

Büyükkonuk’ta Ayfodi Dağı’ndaki eski taşocağı, yol yapım çalışmaları kapsamında yeniden işletilmeye açıldı. Ancak ilgili şirketin, çalışma alanını genişletmesi dağın hemen üzerinde bulunan tarihi eserleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Tehlikeli duruma Büyükkonuk Belediyesi müdahale etti

Taşocağının izinsiz çalışması durduruldu
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde çevre felaketinin yaşanmadığı bir tek gün bile geçmiyor.

Büyükkonuk’ta Ayfodi Dağı olarak bilinen bölgedeki eski taşocağı, yol yapım çalışmaları kapsamında yeniden işletilmeye başlandı.

banner134

Ancak taşocağının çalışma alanının genişletilmesi, dağın hemen üzerinde bulunan tarihi kalıntıları yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Bu çalışmaya bölge halkı sert tepki gösterdi.

Bölge halkının tepkisi üzerine Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu harekete geçti.

Sennaroğlu, izinsiz genişletme çalışmalarının belediye tarafından durdurularak, mühürlendiğini açıkladı.

Genişletme çalışmasının belediyeden görüş ve izin alınmaksızın başladığını söyleyen Sennaroğlu, konuyla ilgili bugün bakanlık yetkilileriyle toplantı yapacaklarını kaydetti.

Öte yandan ülkede aktivist kimliğiyle tanınan Yakup Genç ise bölgede çok ciddi tarihsel, ekolojik ve kültürel miras tahribatının yapıldığını belirterek, “Bu tahribatın mazeretine ‘yol yapılacak bu yüzden yapıyoruz’ demeleri mantıksal izahı yerine getiremez. Yol yapmak istiyorlarsa yolun malzemesini mevcut taş ocaklarından karşılasınlar, yeni bir tahribat yapmasınlar” dedi. 

Sennaroğlu: Taşocağındaki izinsiz çalışma durdurularak mühürlendi

Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, bölgede bulunan bir taşocağında başlatılan izinsiz genişletme çalışmalarının belediye tarafından durdurularak, mühürlendiğini açıkladı.

Yazılı açıklama yapan Sennaroğlu, belediyeden görüş ve izin almaksızın genişletme çalışması başlanan Ayfodi Dağı olarak bilinen bölgedeki taşocağında inceleme ve tespit çalışması yaptıktan sonra çalışmaların durdurulması kararı aldıklarını kaydetti.

“Bölgenin doğusuna ve batısına doğru büyüyecek ve genişletilecek yer varken kuzey yönüne doğru genişletilmesinin doğru olmadığını ilgili firmaya açıkladıklarını ve çalışmaların durdurulması gerektiğini söylediklerini” belirten Sennaroğlu, buna rağmen firmanın çalışmalara devam ettiğini ifade etti.

Bunun üzerine Belediyeler Yasası çerçevesinde genişletme çalışmalarının yapıldığı alanın bantlanarak, mühürlendiğini belirten Sennaroğlu, konuyla ilgili bugün bakanlık yetkilileriyle toplantı yapacaklarını kaydetti.

Genç: Tarihi eserlerimize zarar veriliyor

Aktivist Yakup Genç, Büyükkonuk’un güney yakasında yer alan Ayfodi Dağı’nda tarihsel kalıntıların olduğunu belirterek, “Tarihi eserlerimize zarar veriliyor” dedi.

Genç, Ayfodi Dağı’nda kutsal bir kilise ile kilisenin etrafında mağara yerleşkesinin olduğunu, aynı zamanda dağın kuzey coğrafyasında güvercinlerin binlerce yıldır konuşlandığı bir başka mağaranın daha bulunduğunu söyledi.

Genç ayrıca, mağaranın yanında şamanlık döneminden kalma bir tapınak ile tarımsal alanları çevreleyen duvar kalıntılarının bulunduğunu ifade ederek, bu kalıntıların Kıbrıs için çok büyük bir değer olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu kalıntıların megalitik taşlarla yapıldığını belirten Genç, tarihsel kayıtlara bakıldığında ise Ayfodi Dağı’nın Mağusa’daki Othello Kalesi’yle bağlantılı sosyal içeriğinin olduğunu söyledi.

“Su yatağı dinamitlerle tahrip edildi”

Ayfodi Dağı’nda çok eski zamanlardan kalan küçük taş ocağının kilisenin hemen alt yamacında olduğuna dikkat çeken Genç, “Mağara yerleşkesinin 200 metre altından kamyon ve dozerler geçiyor, dinamitler patlatılıyor” dedi

Genç, Ayfodi Dağı’nda Büyükkonuk’un yıllarca yaşamını sağlayan pınarın olduğunu, ancak dinamitler yüzünden bu pınarın bulunduğu su yatağının patlatılarak tahrip edildiğini ileri sürdü.

Bölgede çok ciddi tarihsel, ekolojik ve kültürel miras tahribatının yapıldığını söyleyen Genç, “Bu tahribatın mazeretine ‘yol yapılacak bu yüzden yapıyoruz’ demeleri mantıksal izahı yerine getiremez. Yol yapmak istiyorlarsa yolun malzemesini mevcut taş ocaklarından karşılasınlar, yeni bir tahribat yapmasınlar” dedi. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104