Tatar: 2 ayda 20 milyon TL zarar

banner37

Kamu ve okullardaki mesai saatiyle ilgili hükümet ve sendikalar arasında varılan uzlaşıya tepki geldi

Tatar: 2 ayda 20 milyon TL zarar
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

KIBRIS Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Maliye eski bakanlarından, UBP Milletvekili Ersin Tatar da bu uygulama ile devletin 2 ayda 20 milyon TL zarar edeceğini ve mesai saatlerinin yarım saat azaltılması nedeniyle de personeli ek mesai çalıştırıp, ek mesai ödemek zorunda kalacağını ifade etti.

banner134
Maliye eski bakanlarından Ersin Tatar, hükümetin yeniden düzenlediği kamudaki mesai saatlerinin, devleti 20 milyon TL zarara sokacağını anlattı.

Belediye personelleriyle birlikte yaklaşık 25 bin çalışanın günde yarım saat az çalışmasının hem halka sunulan hizmet açısından hem de devletin mali yapısı bakımından sıkıntı yaratacağını kaydeden Tatar, en uygun mesai saatinin sabah saat 08.00'de işbaşı ve saat 17.00'de mesai bitimi ile saat 13.00 ile 14.00 arasında da öğle arası olacağını belirtti.

Tatar, söz ettiği bu çalışma düzeninin Türkiye ile yapılan protokolde de yer aldığını hatırlatarak, öğle aralarında da çalışanların hem yemek yiyebileceğini hem de çocuklarını okuldan alabileceğini kaydetti.

Bu durumun kamu ile özel sektör arasındaki ayrımı daha da gerdiğinden söz eden Tatar, "devlette mesai saatinin yarım saat azaltılması nedeniyle işler tamamlanamayacak. Böyle olunca da çalışanlar ek mesaiye çağrılacak. Bir yandan çalışma saati azaldığı için zarar eden devlet bir de ek mesai ödemek zorunda kalacak" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75