banner6

Tatar, Adadaki Türk varlığını yok sayanlara karşı olduğunu vurguladı

banner37

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi Devlet Başkanları Toplantısı’na katıldı

Tatar, Adadaki Türk varlığını yok sayanlara karşı olduğunu vurguladı
banner90
banner99

KIBRIS GAZETESİ ÖZEL HABER -  TAHA CAN GÜRLEK

Zirvede konuşan Tatar, Kıbrıslı Türklerin mücadelesinin adadaki Türk varlığını yok sayanlara karşı olduğunu vurguladı.

Tatar konuşmasına, KKTC halkı adına Devlet başkanlarını selamlayarak ve KKTC olarak soydaşları ile birlikte zirvede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

“Bizim varlık mücadelemiz Kıbrıs adasındaki Türk varlığını unutturmak isteyenlere, onu yok sayanlara karşıdır. Türk Devletleri ile her alanda ilişki kurup geliştirmesi Kıbrıslı Türklerin en doğal hakkıdır”


Özbekistan'ın Semerkant kentinde 11 Kasım 2022 tarihinde yapılan 9. Türk Devletleri Teşkilatı Liderler Zirvesi’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözlemci üyeliğe oy birliğiyle kabul edilmesinin KKTC’de büyük sevinçle karşılandığının altını çizen Tatar, “Zirve Bildirisinde de ifade edildiği gibi, Kıbrıs Türk halkı, Türk dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır ve Türk Devletleri ile her alanda ilişki kurup geliştirmesi Kıbrıslı Türklerin en doğal hakkıdır. Uzun yıllardır uluslararası alanda ülkemize uygulanan insanlık dışı ve bu çağa ait olmayan haksız ambargolar ve izolasyonların olumsuz etkileri ile mücadele eden ülkemiz, böyle olumlu gelişmelerle geleceğe daha umutlu bakmaktadır” dedi.


“Birliğimiz gücümüzdür” temasıyla yapılan zirvenin anlamlı ve zamanlı olduğunu ifade eden Tatar, “Sizlerle birlikte olmak bir onurdur, bir gurudur. “ dedi.

21. yüzyılı Türk asrı yapmanın, kardeşlik bağlarını güçlendirmenin, Türk Dünyasını ortak tehlikelerden korumak için Doğu Akdeniz’den Orta Asya’ya köprü kurma hayalini gerçekleştirmenin TDT devletlerinin en büyük görevi olduğunu anlatan Tatar; ortak akıl, vizyon ve güç birliği ile ortak sorunlarla etkin bir şekilde mücadele edilebileceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104