Tatar, bir kez daha halka “evinizde kalın” çağrısı yaptı

banner37

banner87
Tatar, bir kez daha halka “evinizde kalın” çağrısı yaptı
banner90
banner99

Başbakan Ersin Tatar, olağanüstü durumlardan geçildiğini, geçmişte virüslerle mücadele edilmesinin daha kolay olduğunu, tıptaki gelişmelere rağmen hala aşı bulunmamasının bu salgının ciddiyetinin göstergesi olduğunu belirtti.

Hiç tedbir almayı düşünmeyen İngiltere’nin bile askerle, polisle ‘sokağa çıkmayın’ çağrısı yaptığını ifade eden Tatar, kendilerinin de 10 gün önce kimse olayın ciddiyetini tahmin edemezken Alman turistte teşhis konmasıyla carter seferleri durdurduklarını söyledi.

Tatar, kararın ne kadar isabetli olduğunun görüldüğünü de belirtti.

Başbakan Tatar, aynı gün alınan kararları da sıralayarak, sonrasında tedbirleri daha da genişlettiklerini ve okullara ardından kamu kurumlarında çalışanlara idari izin verdiklerini hatırlattı.

Başbakan, bu tedbirlerin insanların topluluk içinde bir araya gelmelerine engel olmak amacıyla alındığını belirtti.

Tatar, bir kez daha halka “evinizde kalın” çağrısı yaptı.

banner134
Bireylerin sorumsuz davranmasının yapılan çalışmaları, alınan önlemleri gölgede bırakacağını belirten Tatar, herkesin tüm yoğunluğa rağmen elinden geleni yapmaya çalıştığını söyledi.

Sağlık Bakanı Pilli’ye de dün geçirdiği rahatsızlıktan dolayı acil şifa dileyen Tatar, 800’e yakın Almanın KKTC hükümetinin gözetimi altında olduğunu belirterek, bu konuda gereğini yapan tüm sağlık çalışanlarına ve Sivil Savunma’ya teşekkür etti.

Tatar, şuan vaka sayısının 20 olduğunu, vakaların 18 Alman ve 2 KKTC vatandaşı olduğunu belirterek, yurt dışından gelenlerin de karantinaya alınması kararını anımsattı.

Konunun ekonomik boyutunun da olduğunu, ekonominin bıçak gibi durduğunu söyleyen Tatar, gelir akışının durmasıyla Maliyenin yapılabileceklerle ilgili yoğun çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti.

Başbakan Tatar, hükümetin alması gereken kararlara herkesin destek vermesinin de kendisini mutlu ettiğini söyleyerek, “Bu ortamda kimsenin seçim konuşacak hali de takadi de kalmadı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi için atılan adımları sıralayan da Tatar, bugünkü kararın alınmasıyla ilgili süreci anımsattı.

Tatar, dünya bu virüsle uğraşırken Kıbrıs konusuyla ilgili bir adımın beklenmediğini söyleyerek, birlik ruhuyla sıkıntıları paylaşarak kimseyi mağdur etmeden virüsle mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 20:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75