Tatar'dan açıklama : Guterres, Anastasiadis ile görüşecekse bizimle de görüşmeli

banner37

Tatar'dan açıklama : Guterres, Anastasiadis ile görüşecekse bizimle de görüşmeli
banner8

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Lute ile gerçekleştirdiği görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in Brüksel’de BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşeceğini öğrendiklerini belirterek, “Mademki Anastasiadis ile görüşecek bizimle de görüşmeli. Talebimizi Sayın Lute’a ilettim BM, eşitlik ilkesini sürdürmeli” dedi.

Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin ortak zemin arayışlarını sürdüren BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile bugün sabah saaterinde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, öğle saatlerinde de CumhurbaşkanıErsin Tatar ile Cumhurbaşkanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirdi.

“CENEVRE’DEKİ POZİSYONUMUZU MUHAFAZA ETTİĞİMİZİ BELİRTTİM”

Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Cenevre’deki pozisyonumuzu muhafaza ettiğimizi, egemen eşitliğe dayalı iki ayrı bağımsız devlet süreciyle başarıya ulaşabileceğimizi belirttim” dedi.

“DAYATMAYLA GELEN ÇÖZÜM NE KADAR SÜRER?”

Kıbrıs’ın yakın tarihiyle ilgili “bildiklerini, Lute’a aktardığını” anlatan Tatar, “1963’te silah zoruyla Türkleri dışarıya atmak, Yunanistan’a bağlanmak adına yapılan operasyonu anlattım. Adaya barışın 20 Temmuz’da geldiğini, 74’ten bu yana kan akmadığını ve barışın devam ettiğini anlattım” şeklinde konuştu.

Tatar, “Zorlamayla, dayatmayla bir çözüm isterlerse, acaba bu çözüm ne kadar gider?” diye sorarak, “1963’ü tekrar yaşamak istemiyoruz” dedi.

banner134
“BİZ EGEMENLİĞİMİZİ HİÇBİR ZAMAN PAZARLIK MASASINA YATIRMAYIZ”

“Biz egemenliğimizi hiçbir zaman pazarlık masasına yatırmayız” ifadelerini kullanan Tatar, “Cenevre’de söylediklerimizi bugün tekrar ettik. Dolayısıyla egemenlik temelinde işbirliği içerisinde bir müzakere süreci başlatılabilir” vurgusu yaptı.

“GUTERRES ANASTASİADİS İLE GÖRÜŞECEKSE BİZİMLE DE GÖRÜŞMELİ”

Tatar, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in Brüksel’e gideceğini ve BM Genel Sekreteri Guterres ile bir görüşme gerçekleştireceğin duyduklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Genel Sekreter mademki Anastasiadis ile görüşecek, bizimle de görüşmesini istediğimizi ifade ettik. BM, eşitlik ilkesini sürdürmeli. Yaşanan süreçleri kendisine (Guterres) aktarmamız lazım. Netice itibariyle biz her türlü gayrı resmi görüşmeye hazırız.”

“GAYRI RESMİ HER TÜRLÜ GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ”

“Biz gayrı resmi her türlü görüşmeye hazırız, bunu söyledim” diyen Tatar, “Resmi görüşmeye geçilmesi için, Cenevre’de sunduğumuz 6 maddenin kabul görmesi lazım. Egemen eşitlik ve uluslarası statünün karşı tarafla eşitlenmesi bizim için önemli” dedi.

Lute’un kendisine, “Keşke ikinci bir gayrı resmi görüşmeye gerek kalmasa” dediğini aktaran Tatar, “Ancak şu an için taraflar ortak bir noktada buluşmuş değil. Rum tarafının avantajları var. Eşitliğin sağlanamamasından dolayı sürdürülebilir bir anlaşmaya varılamıyor. En azından sunduğumuz 6 maddenin ilki kabul edilmeli ki adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşma yapılabilsin” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75