Tatar: Kapalı Maraş’ın bir kısmı Perşembe sabahı halka açılacak

banner37

Tatar: Kapalı Maraş’ın bir kısmı Perşembe sabahı halka açılacak
banner99

Başbakan Ersin Tatar, 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın sahil kesiminin açılacağını duyurdu. Tatar, “Perşembe günü halkımız Kapalı Maraş sahilinden istifade etmeye başlayacak” dedi.

Açılışa yönelik müjdeyi  Başbakan Ersin Tatar, KKTC Su Temin Projesi Boru Hattı Onarımını Müteakip Su Verme Merasimi için bulunduğu Külliye’de verdi.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplatısında açıklama yapan Tatar, KKTC halkının perşembe sabah saatlerinde Kapalı Maraş’ın sahilinden istifade etmeye başlayacağını açıkladı.

“Paylaşmak istediğim bir diğer mutluluğumuz da Kapalı Maraş’ın yeniden açılmasıyla ilgili bir gelişmedir” diyen Tatar şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi Maraş tartışmasız bir şekilde KKTC toprağıdır. Barış Harekatımızın ardından uluslararası toplum tarafından Kıbrıs meselesinin bütünü gibi Maraş da adeta kendi kaderine terk edilmiştir. Geçmişte 1980-90’lı yıllarda bu konu defalarca masaya getirilmiş olmasına rağmen maalesef Rum kesiminin karşı çıkması sebebiyle neticeye kavuşturulamamıştır.

“Bu çözümsüzlük dayatmasını artık kabul edemiyoruz”

banner134
Özellikle 1994 yılında güven artırıcı önlemler paketi ve 2004 yılındaki Annan Planı bu konuda çok önemli fırsatlardı. Ancak Rum tarafı barış ve refahı hiçbir zaman tüm süreçte de olduğu gibi yine bu planı da çökertmişti. Bu çözümsüzlük dayatmasını artık kabul edemiyoruz. 2019 yılında hükümete geldiğimizde hükümet ortağım ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’la birlikte halkımıza verdiğimiz sözlerden biri daha Maraş’ın tekrar açılmasıydı. Hamdolsun hazırladığımız yol haritası doğrultusunda çalışmalarımızı bir aşamaya getirdik ve ilk somut adımı atıyoruz.

“Maraş’a böylece ilk can suyunu veriyoruz”

Kendi toprağımızın kamuya ait olan sahil ve demokrasi caddeleriyle kıyı bölgesini halkımızın istifadesine sunmak üzere fiilen çalışmalarımızı başlatıyoruz. Adeta hayalet bir şehre dönüşen Maraş’a böylece ilk can suyunu veriyoruz. İnşallah perşembe günü sabah saatlerinde halkımızın Maraş sahilinden istifade etmeye hep birlikte başlayacağız. Maraş’ın canlanması Gazi Mağusamızın gelişmesine de katkı sağlayacaktır.

“Maraş meselesini milli bir dava olarak görüyoruz”

Maraş meselesini her türlü siyasi rekabetin ve tartışmanın üzerinde milli bir dava olarak görüyoruz. Bunun için Kıbrıs’taki tüm siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşlarını bu milli davaya sahip çıkmaya davet ediyorum.”

“Bu geri dönülmez adımın hayırlı olmasını diliyorum”

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun 1974 öncesi hak sahiplerinin yeniden evlerine iş yerlerine kavuşmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Tatar, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararları da elbette dikkate alınmaktadır. Sizin de desteğinizle adada kalıcı barış ve huzurun tesisi yönünde önemli bir adım olarak gördüğüm Maraş meselesinde yeni bir safhaya geçiyoruz. Maraş’ta attığımız bu geri dönülmez adımın KKTC’ye tüm hemşerilerimize adanın tamamına hayırlı olmasını diliyor, her birinize bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.
        
        
           

YORUM EKLE
YORUMLAR
GUNER ERKOSE
GUNER ERKOSE - 3 hafta Önce

MASALLAH. TAM ISABET. YAKINDA INSALLAH CUMHURBASKANIMIZ OLURSUN DA HEPSINI ACARSIN

SIRADAKİ HABER

banner75