Tatar: Karar mantıksız, tamamen Rum yanlısı

banner37

banner87
Tatar: Karar mantıksız, tamamen Rum yanlısı
banner99
banner90

Başbakan Ersin Tatar, Güney Avrupa Ülkeleri Zirve Bildirisi’nde, Kıbrıs’a ilişkin olarak alınan kararın mantıksız, tamamen Rum yanlısı olduğuna işaret etti ve bunu yapanların, Kıbrıs’ta bir uzlaşma istemediklerinin net olduğunu vurguladı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Tatar, kimsenin tehditkar açıklamalarla Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni haklarını korumaktan vazgeçiremeyeceğini, bunu hayal edenlerin sonuç alamayacağını kaydetti.

Başbakan Tatar açıklamasında şunları kaydetti:

“Avrupa Birliği ülkeleri, bir kez daha Kıbrıs konusunda adil ve tarafsız olamayacaklarını, Kıbrıs Türk halkının ne güvenliği, ne de haklarının korunması için kendilerine güvenmemesi gerektiğini aldıkları kararla ortaya koydular.

banner9
Rum tarafını; 1963 yılı Aralık ayından bu yana Kıbrıs Türk halkının haklarını silaha, katliamlara başvurarak gasp etmesine, tüm anlaşma fırsatlarını reddetmesine rağmen tam üye yapan Avrupa Birliği, haklarımızı Rumlara bırakmamız için kararlar almakla bir yere varamaz.

Uluslararası Hukuk’a rağmen Türkiye’yi tehdit etmeye kalkışanlar, bilsinler ki; Rum yanlısı bir tutum ortaya koymakla Kıbrıs’ta adil, kalıcı, yaşayabilir, gerçeklere dayalı bir uzlaşma sağlanmasına katkı yapmaları mümkün değildir.

Kıbrıs’ta Rum halkı gibi bir de Türk halkı vardır. Rumlar ne kadar hak sahibi ise bizler de o kadar hak sahibiyiz.

Rum tarafının Doğu Akdeniz’de hak iddia etmesi ne kadar doğru ise bizim hak iddia etmemiz de en az onlarınki kadar doğaldır.

Bu gerçeği idrak edip, Rumları buna göre doğru yola sokamayanlar, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına zerre kadar katkı yapamazlar.

AB ülkeleri; Kıbrıs’ta eğer hakikaten bir anlaşma istiyorlarsa, var olan gerçekleri göz ardı etmeyecekler, bizim hak, hukuk ve görüşlerimizi yok saymayacaklar.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
GUNER ERKOSE
GUNER ERKOSE - 5 ay Önce

avrupaya rest cekiniz ve soyleyiniz turkiyesiz avrupayi istemeyiniz

GUNER ERKOSE
GUNER ERKOSE - 5 ay Önce

Rumlara ve avrupaya, avrupa icin referandum yapacaginizi soyleyin

GUNER ERKOSE
GUNER ERKOSE - 5 ay Önce

avrupa birligi boyle devam ederse, mutlaka kibris turk halki avrupa girmek istemez. avrupaya soylenmeli ki kibrisli turkler avrupadan vazgecti. Arkamizdan rumlar ve avrupa kostursun.

MKKS
MKKS - 5 ay Önce

Avrupa devletleri olsun,Amerika olsun...hepsi emperyalist değil mi? "İt iti ısırmaz." Akıllı,vizyonu olanlar yönetime gelse güçlü olacaktık...O zaman da canavarlar saldırmaya cesaret edemezler.. .

SIRADAKİ HABER

banner107

banner96