banner6

Tatar: Kıbrıs sorununda AB’nin yeri yoktur 

banner37

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart'ı kabulü sonrasında yaptığı açıklamada “Kıbrıs meselesinin konuşulma aşamasında AB’ye yer yoktur. Çünkü Güney Kıbrıs AB üyesidir, AB’nin bize eşitlik davranması mümkün değildir” dedi.

Tatar: Kıbrıs sorununda AB’nin yeri yoktur 
banner90
banner99

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart'ı kabul etti. Steward görüşmesi BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo'nun önümüzdeki hafta adayı ziyareti öncesinde gerçekleşti. 
Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Tatar açıklama yaptı. 
Rosemary DiCarlo'nun yapacağı ziyaret hakkında Stewart ile görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Tatar, “DiCarlo görüşmesi öncesi bir değerlendirme yaptık” diye konuştu
Resmi müzakerelere başlama gibi bir durum olmadığını vurgulayan Tatar,  “Ziyarette egemen eşitliğimizin ve eşit uluslararası statümüzün kabulü olursa müzakerelere başlayabileceğimizi ifade ettik” dedi. 
KKTC’nin ana vatan Türkiye ile birlikte yürüttüğü bir mücadele olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “Kıbrıs’ın gerçekleri ortadadır. Kıbrıs’ta iki ayrı devlet vardır. Bu artık kabul edilmelidir” ifadelerine yer verdi. 
Yeni Rum lider Nikos Hrisostodulis’in Kıbrıs sonunu içerisine Avrupa Birliği’ni sokma çabalarına da değinen Tatar,  Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili tutumunu konusunda net bir mesaj verdi. Tatar, “Kıbrıs meselesinin konuşulma aşamasında AB’ye yer yoktur. Çünkü Güney Kıbrıs AB üyesidir, AB’nin bize eşitlik davranması mümkün değildir” dedi.
TEKNİK KOMİTELER DEVAM ETMELİ 
Teknik komiteler konusunu aktardığı bilgisini veren Tatar, “Günlük hayatı kolaylaştıracak olan komitelerin devamlılığı sağlanmalıdır” ifadelerine yer verdi. 
Tatar, Türkiye’de yaşanan deprem sonrasında Kıbrıs’ta olası bir depreme hazırlık için Güney Kıbrıs ile iş birliği yapılabileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2023, 18:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104