banner6

Tatar: Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitlik ve uluslararası eşitlik statüsü kabul edilmelidir

banner37

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşler Bölümü Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca ile görüşmesi sonrasında açıklamalarda bulundu.

Tatar: Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitlik ve uluslararası eşitlik statüsü kabul edilmelidir
banner150

banner150 banner150

Tatar Kıbrıs Türk tarafının duruşunu aktardığını kaydetti. “Bir otorite olarak bir saygı gösterilmesi gerektiğini kendisine aktardım” diyen Tatar, Kıbrıs Türk tarafının masaya koyduğu egemen eşitlik ve eşit uluslar arası statüsü konusunu yeniden gündeme getirdiğini kaydetti. 
Tatar, Kıbrıs Türk halkının egemenliğinin kabul edilmesini gerektiğini kaydetti. Bu konuda ortak zemin bulununcaya kadar iki devletin yapabileceği işbirliği konularını aktardıklarını anlatan Tatar, “Mesela Haspolat  kapısının açılması konusunu aktardık. Neden ticari araçlar için bu kapı açılmasın?” diye sordu.

 

Pile Yiğitler Yol Yapım projesine de değinen Tatar:

Bu insancıl bir mesele Pile halkı adına… İhtiyaçtan dolayı yıllardır. İnsan haklarına aykırı bir durum söz konusu orada… Güney Kıbrıs’ın benzer durumda yaptıkları yollar, inşaatlar, üniversite hatta başka ara bölgelerde AVM gibi inşaatlara müdahale edilmediği de biliniyor… 

Ara bölgeye yakın yerlerde 300’e yakın mevzi de var. Çok faaliyet var… Bize bu tavır asla kabul edilemez.”

“Bu yolun tamamlanmasının her iki tarafa da hayırlı olması ve yolun devam edilmesini kendisine ilettim ve buna olumlu baktı. Yolun yapılabileceğini bir kapının da çağan düzlüğünde oluşabileceği yönünde birtakım ilerlemeler kaydedildiğini de Dışişleri Bakanımız Sayın Jenca’ya ifade etmiştir

Detaylar az sonra 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2023, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104