Tatar: KKTC kendini dünyaya kabul ettirmiş bir ülkedir

banner37

banner87
Tatar: KKTC kendini dünyaya kabul ettirmiş bir ülkedir
banner90
banner99

Başbakan Ersin Tatar, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Four Vision Development tarafından düzenlenen “KKTC-Ukrayna Gayrimenkul Danışmanları Buluşması” toplantısına katılmak üzere adada bulunan Eko Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

Başbakan Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her anlamda, her türlü etkinlik bağlamında böyle ilişkilerin kurulmasına aday bir ülke olduğunu, altyapısı ve yasal düzenlemeleri ile bütün bu ilişkilere açık bir ülke olduğuna dikkat çekti ve çeşitli ülkelerle karşılıklı münasebetin, ekonomi, siyaset ve kültürel ilişkilerin daha iyi noktaya getirilmesini temenni ettiğini vurguladı.

Başbakan Tatar, bugün KKTC’de100’ün üzerinde ülkeden öğrenci bulunduğuna işaret ederek bu ülkelerden ithalat-ihracat da yapıldığını ve bu ülkelerden turistlerin gelmekte olduğuna dikkat çekerek “bazı siyasi sorunlar olabilir ama artık KKTC kendini dünyaya kabul ettirmiş bir ülkedir” dedi.

Bazı siyasi noktalarda tanınmamış olmanın yanı sıra diplomatik alanlarda bazı sıkıntıların yaşandığını anlatan Başbakan, “ama tüm bunlara rağmen varlığımız herkes tarafından bilinmektedir. Türkiye ile olan yakınlığımız ve münasebetimiz de çok iyi bilinmektedir.”dedi.

Eko Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ise yaptığı konuşmada, başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere tüm Türk Cumhuriyetlerinin, özelde de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mevcut potansiyelinin uluslararası arenaya aktarılması, tanıtılması amacıyla bir insiyatif üstlendiklerini ve bu çerçevede Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği olarak KKTC’de yatırım yapan iş adamları ile Ukrayna’dan gelen iş adamlarını bir araya getireceklerini kaydetti.

Eren Ukrayna’da yaklaşık 45 milyon nüfusun olduğunu, bu potansiyelin KKTC’ye nasıl aktarılabileceğini ve oradaki yatırımcıların buraya nasıl getirebileceklerinin formüllerini gerçekleştirilecek toplantıda arayacaklarını söyledi.

Eren, Başbakan Ersin Tatar’a kendilerini kabul ettiği için teşekkür etti.

(BRT/BB)

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 10:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
deli ozi
deli ozi - 7 ay Önce

Turkiye bile tanimaz yahu ne der bu adam

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108