Tatar, Korkmazhan’dan şikayetçi oldu

banner37

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a hakaret etmekle suçlanan Sol Hareket kurucularından Abdullah Korkmazhan, aleyhindeki suçlardan yargılanmak üzere dün mahkemeye çıkarılarak teminata bağlandı

Tatar, Korkmazhan’dan şikayetçi oldu
banner90
banner8

25 BİN TL’LİK SENET İMZALADI…20 Mart’ta gerçekleştirilen bir eylemde “İngiltere Ağır Dolandırıcılık Ofisi’nin aradığı dolandırıcı, bu memlekette cumhurbaşkanı oldu” şeklinde yaptığı açıklama nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın şikayetçi olduğu Abdullah Korkmazhan, aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere ‘25 bin TL şahsi kefalet senedi imzalama ve haftada 1 kez polise ispat-ı vücutta bulunması’ şartlarıyla teminata bağlandı. Korkmazhan, duruşmada yaptığı savunmasında, dava konusu sözlerin birçok kez basında yer aldığını ve buradaki söylemlerin cumhurbaşkanlığı makamına değil, Ersin Tatar’ın şahsına yönelik olduğunu söyledi.

Ahmet UÇAR

İfade özgürlüğünü korumak amacıyla 20 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen eylemde düzenlenen basın açıklamasında “İngiltere Ağır Dolandırıcılık Ofisi’nin aradığı dolandırıcı, bu memlekette cumhurbaşkanı oldu” şeklinde açıklama yapması üzerine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından şikayet edilen zanlı Abdullah Korkmazhan, dün teminat duruşmasına çıkarıldı.


Polis, söz konusu sözlerin edebiyat uzmanları tarafından yorumlandığını, iki kişiden ifade alındığını ve soruşturmanın tamamlandığını belirtirken, savcı teminat aşamasında zanlının yurt dışına çıkışının da yasaklanmasını talep etti.


Duruşmada, tanık kürsüsüne çıkan Korkmazhan, dava konusu sözlerin birçok kez basında yer aldığını, buradaki söylemlerin cumhurbaşkanlığı makamına değil, Ersin Tatar’ın şahsına yönelik olduğunu söyledi.


Zanlı avukatının söz konusu teminat şartlarına karşı çıktığı duruşma 2 saate yakın sürerken, mahkeme zanlının 25 bin TL tutarında kefalet senedi imzalaması ve haftada 1 polise ispat-ı vücutta bulunması şartıyla teminata bağlanmasına emir verdi.


Duruşmanın ardından basın açıklaması yapan Avukat Mine Atlı ve Abdullah Korkmazhan, mücadeleye devam edeceklerini anlattı.

“Cumhurbaşkanının şikayeti var”

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Aykut Özkan, olguları aktardı.


Özkan, 20 Mart 2021 tarihinde Lefkoşa’da gerçekleştirilen bir eylemde zanlı Abdullah Korkmazhan’ın basın açıklamasında “İngiltere Ağır Dolandırıcılık Ofisi’nin aradığı dolandırıcı, bu memlekette cumhurbaşkanı oldu” şeklinde açıklama yapması ve bu yönde tweetler atması nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından şikayetedildiğini kaydetti.


Yapılan şikayet üzerine soruşturma başlatıldığını dile getiren Özkan, söz konusu sözlerin Yakın Doğu Üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin edebiyat bölümlerindeki edebiyat uzmanlarına yorumlamaları için gönderildiğini ifade etti.


Özkan, söz konusu sözlerin sarf edildiği sırada eylemin gerçekleştiği mekanın yakınında bulunan 2 tanıktan da bu konuda ifade alınıldığına işaret ederek, soruşturmanın tamamlandığını anlattı.


Özkan, zanlının davaları görüşülünceye dek mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep ederken, savcı teminat şartlarında zanlının seyahat belgelerine el konulmasını ve yurt dışına çıkışının talep etti.

banner134
Zanlı Avukatı Mine Atlı’nın teminat şartlarındaki yurt dışına çıkış yasağına itiraz etmesi ve ortada ifade özgürlüğünü zedeleyen bir durumun söz konusu olduğunu iddia etmesi üzerine teminat duruşması 2 saate yakın sürdü.

“Bu sözler gazetelerde ve siyasette tartışma konusu oldu”

Mahkemede tanık olarak ifade veren zanlı Abdullah Korkmazhan, 19 yaşından bu yana aktif olarak siyasetin içerisinde olduğunu, akademisyenlik ve araştırmacılık yaptığını, önceleri bir siyasi partinin genel sekreterliğini yaptığını, şu an ise arkadaşlarıyla kurdukları Sol Hareket derneğinde faaliyette bulunduğunu belirterek, yaklaşık 18 yıldır hayatını siyasi düşünceleri bağlamında yaşadığını ve bu dünya görüşü çerçevesinde mücadele ettiğini ifade etti.


Korkmazhan, 18 Mart 2021 tarihinde dernekten 2 kişinin suçsuz yere, avukatsız bir şekilde gözaltına alındığına işaret ederek, işlemedikleri suçların bu şahıslara yüklenmeye çalışıldığını iddia etti.

Düşünen, düşündüklerini dile getiren kişilerin susturulmaya çalışıldığını savunan Korkmazhan, düşünce ve ifade özgürlüğü için 20 Mart tarihinde eylem gerçekleştirdiklerini söyledi.


Korkmazhan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın 2017 yılına kadar İngiltere Ağır Dolandırıcılık Ofisi tarafından dolandırıcılık meselesinden arandığının kendisine özgü bir fikir olmadığına dikkat çekerek, bu konunun gazetelerde ve siyaset ortamında çok defa konuşulduğunu belirtti.


Ersin Tatar’a cumhurbaşkanı olmadan önceki dönem içerisinde de aynı konuya yönelik sorularını Tweeter adlı sosyal medya üzerinden yönelttiğini anımsatan Korkmazhan, eleştirilenin cumhurbaşkanlığı veya toplum liderliği değil Ersin Tatar’ın kendisi olduğunu ve Tatar’ın bu konuda halka açıklama yapmak zorunda olduğunu savundu.


Korkmazhan, suç olarak gösterilen sözlerin sadece kendisi tarafından sarf edilmemesine rağmen kendisinin tutuklanmasını ifade özgürlüğüne bir darbe olarak yorumlayarak, ülkede bir korku imparatorluğu kurmaya çalışıldığını iddia etti.


Akademisyenlik ve araştırmacılık yapması nedeniyle yurt dışında birçok ders ve konferans verdiğini, ailesinin Kuzey Kıbrıs sınırlarının ilerisinde bulunan Beyarmudu bölgesinde yaşadığını söyleyen Korkmazhan, yurt dışına çıkma yasağı alması durumunda hem iş açısından hem de aile ilişkileri açısından mağduriyet yaşayacağını dile getirdi.


Korkmazhan, yurt dışında sürekli bir ikametinin olmadığını, hüküm giymesi durumunda bu sorumluluğu da alacağını kaydederek, kaçma gibi bir düşüncesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.

Atlı: Zanlının yargılamadan kaçması imkansız

Korkmazhan’ın avukatı Mine Atlı da savunmasında, müvekkilinin cumhurbaşkanlığı makamına ve toplum liderliğine değil, kişi olarak Ersin Tatar’a yönelik söylemlerde bulunduğunu belirterek, ortada cumhurbaşkanına ve cumhurbaşkanlığı makamına karşı işlenmiş bir suçun söz konusu olmadığını kaydetti.


Zanlı Korkmazhan’ın söz konusu eylemde sarf ettiği sözlerin gazetelerde 100’den fazla yer aldığına işaret eden Atlı, ancak sadece Korkmazhan’ın göz altına alınmasının onun günah keçisi olarak kullanmave düşündüklerini ifade etmek isteyen toplumu korkutma amacı güttüğünü söyledi.


Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç TemaySağer, teminat noktasında zanlının davalarında hazır olmasının sağlanmasına ve adaletin yerine getirilmesine önem verildiğini dile getirdi.

Sağer, meslek durumunu ve aile ziyareti göz önünde bulundurarak zanlının25 bin TL tutarında kefalet senedi imzalaması ve haftada 1 en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücutta bulunması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75