Tatar talimatı verdi: İhracat sektörüne navlun ödemeleri başlıyor

banner37

Özellikle pandemi döneminde ekonomik sıkıntı yaşayan iş insanları için Başbakan Ersin Tatar düğmeye bastı. Başbakan Tatar, ihracatla uğraşan sektörlerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti’nden temin edilen toplam 4 milyon TL kaynak aktarımının gerçekleşmesi için talimat verdi.

Tatar talimatı verdi: İhracat sektörüne navlun ödemeleri başlıyor
banner99

Başbakan Ersin Tatar, pandemi döneminde ekonomik olarak zorluklar yaşayan ihracat sektöründe faaliyet gösteren firmaların rahatlaması ve faaliyetlerine devam edebilmesi için navlun desteği konusunda talimatı verdi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Başbakan Ersin Tatar, Mali İşbirliği Anlaşmasında yer alan ilk etapta toplam 4 milyon TL kaynak aktarımının gerçekleşmesi ve ödemelerin hızla yapılması ilgili Bakanlıklara talimat verdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bilindiği üzere, ülkemize uygulanan ambargolar nedeniyle ticarette, özellikle ihracatta yaşanan dezavantajlı durumu telafi etmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti – KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında sanayi ürünü ihracatına navlun desteği verilmektedir.

Koronavirüs salgını tüm dünyada çok hızlı bir biçimde yayılması nedeniyle salgın bir sağlık krizi yapısından küresel bir ekonomik krize dönüşmüştür. Bu süreçte bir çok sektör gibi ihracat yapan firmalarımız da zorluklar yaşamaktadır.

Bu dönemde İhracat sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızı rahatlatma ve salgın sonrasındaki dönemde de faaliyetlerini sürdürmelerini teminen, Başbakan Ersin Tatar’ın girişimleri ile, Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse etmekte olduğu Kalite Belgesi, Fuar, Pazarlama ve Navlun Hibe Destek Programı hazırlıkları tamamlanmış olup, 2020 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasında yer alan ilk etapta toplam 4 milyon TL kaynak aktarımının gerçekleşmesi ve ödemelerin hızla yapılması için Başbakan Ersin Tatar ilgili Bakanlıklara talimatını vermiştir.”

Navlun ödemeleriyle ilgili detayların da paylaşıldığı açıklamada, KKTC’nin Türkiye dışında diğer ihraç pazarları ile doğrudan ticari rotasının bulunmaması ve tanınmamışlığın sonucu olarak diğer ülkeler ile ticari antlaşmalar imzalayamamasından ötürü, KKTC menşei ürünlerin ihracat pazarına girişi ve ulaştırılması rakip ülkeler ile karşılaştırıldığında dezavantajlı bir noktada olduğu ifade edildi. Ülkemizde sanayi sektöründe faaliyet gösteren imalatçıların, ihracatçı firmaların firmaların ve üretici/ihracatçı birliklerin gerek iç piyasaya yönelik kaliteli mal üretimi gerekse de ihracata yönelik faaliyetlerini üretim veya pazarlama aşamalarında destek ve yaşanan sorunların önüne geçilebilmesi için bu tür destekler verildiği ifade edildi.

İhracatı Artırmaya Yönelik Devlet Destekleri, T.C. ve KKTC hükümetleri arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın Reel Sektör Lefkoşa Kaynaklı Projelerinden “Kalite Belgesi, Fuar, Pazarlama ve Navlun Hibe Destek Programı” kapsamında finanse edilen desteklerle ilgili şu detaylar kaydedildi;

banner134
Bu destekler; Standart Belgeleri Desteği, Yurt Dışı Pazara Giriş ve Pazar Araştırması, Yurt Dışı Fuar Desteği, Yurt Dışı Marka Tescil Desteği, Yurt Dışı Reklam Desteği, Yurt Dışı Kira Desteği ve Navlun Desteğidir.

Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ve asgari yerel katma değeri %30 veya asgari yerel girdi oranı %40 olan KKTC menşeli sanayi ürünlerine navlun iadesi ödenmesi ve sanayi ürünlerinin Avrupa Birliği Ülkelerine ihracı durumunda da %14 ihracat desteği uygulanmaktadır.  Yapılan navlun iadesi ve ihracat desteği ile; KKTC menşei ürünlere “pazar bulunması”, İhracın yapılmasıyla “yatırımların desteklenmesi” ve ihraç yapan firmaların istihdam yapmaları ile  “istihdamın desteklenmesi” sağlanmaktadır.

COVID-19 salgını nedeniyle oluşan kriz ilk olarak sağlık krizi olarak tanımlanmış olup, hızlı bir biçimde yayılması nedeniyle küresel bir ekonomik krize dönüşmüştür.  Bu süreçte ülkelerin sınırları kapatması ile ihracat yapan firmalar zorlu bir sürece girmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75