banner6

Tatar ve Anastasiadis lansman etkinliğine katıldı

banner37

Tatar ve Anastasiadis lansman etkinliğine katıldı
banner150 banner151 banner143

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Rum Lider Nikos Anastasiadis, kadınların olası bir uzlaşı sürecine etkin katılımını sağlamak amacıyla hazırlanan eylem planının lansmanına katıldı.

BM Barış Gücü Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’ın ev sahipliğinde Lefkoşa Havaalanı bölgesinde gerçekleşen lansman etkinliğine, Cumhurbaşkanı Tatar ve Rum Lider Anastasiadis’in yanı sıra, Özel Temsilci Ergün Olgun, Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis ve eylem planını hazırlayan İki Taraflı Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi  Eş-Başkanları Prof.Dr. Nedime Serakıncı ve Soula Zavov ve üyeleri katıldı.

Lansman etkinliğine ayrıca, kadınların olası bir uzlaşı sürecine etkin katılımını sağlama doğrultusunda hazırlanan eylem planının kabulünün ardından, kadın sivil toplum örgütlerine görüş ve tavsiyelerini bildirmeleri için yapılan çağrı sonucunda bu çağrıya olumlu yanıt veren iki taraftan kadın sivil toplum örgütü temsilcileri de çevrimiçi katıldılar. Etkinlikte bazı diplomatik misyon temsilcileri de çevrimiçi olarak yer aldılar.

Lansman, BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart’ın teşekkür konuşmasıyla başladı ve ardından ilgili iki taraflı komitenin eş-başkanlarının eylem planı ve komite çalışmalarına dair ayrı ayrı yaptıkları sunumlarıyla sona erdi.

Lansman etkinliğinde yapılan sunumlarda, eylem planına dair öne çıkan en önemli özelliğin, olası bir uzlaşı sürecine kadınların etkin katılımının sağlanması amacıyla oluşturulacak heyetlerde kadın-erkek oranının en az yüzde 30 olmasının güvence altına alınması ve bu doğrultuda liderlere tavsiye niteliğinde öneriler yapılması olarak katılımcılara izah edildi. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110