banner6

Tatar: Yeni seçilecek başkan kalıbın dışından bakmalı ve 60 yıldır Ada’da şekillenen gerçekleri görmeli

banner37

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Rum Başkanlık seçimine iki hafta kala Fileleftheros’a verdiği söyleşi ile yeni seçilecek başkandan kalıbın dışından bakmasını ve 60 yıldır Ada’da şekillenen gerçekleri görmesini istedi. Kıbrıslı Türklerin egemen eşitliği kabul edilmezse resmî müzakerelerin başlamasının söz konusu olmadığını söyledi.

Tatar: Yeni seçilecek başkan kalıbın dışından bakmalı ve 60 yıldır Ada’da şekillenen gerçekleri görmeli
banner99

Gazetenin “Tatar’dan Yeni Başkana Mesaj” başlığıyla manşete çektiği söyleşide Tatar yeni Rum Yönetimi Başkanı ile müzakere için değil ama konuşmak için sosyal ve dostane bir görüşme yapmaya hazır olduğu mesajını da verdi.
Önümüzde, Güney’de, Türkiye’de ve Yunanistan’da yapılacak seçimler olduğu hatırlatılarak bunların Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri etkileyip etkilemeyeceği sorusuna karşılık Kıbrıs müzakerelerinin yarım asrı aşan bir dönemdir sürdüğünü, çözüm ümidi olmasa bile diyaloğun devam ettiği dönemler olduğunu anımsatan Tatar “ümidimizi kaybetmemeliyiz” dedi, şöyle devam etti:
“Egemen eşitliğimiz ve dolayısıyla eşit uluslararası statümüz yeniden teyit edilmeden resmî müzakerelere oturmayacağız diyoruz. Ancak ben diyaloğa, görüşmelere, sosyal görüşmelere her zaman açığım. Bu nedenle Sayın Anastasiadis’le, ayrılışından önce ortak yemekte buluşacağımız için memnunum. Bütün bunlar gelecekteki bir çözüme yardımcı olabilir.”
“Bizim açımızdan en önemli konu güvenliğimizdir” vurgusunu yapan Tatar “1964’te sokağa çıkmaktan ne kadar korktuğumu hatırlıyorum. 1974’te Türk askeri geldi ve bizi korudu. O zamandan beridir barış ve istikrara sahibiz ve buna çok değer veriyoruz. Uluslararası gelişmeleri ve değişimleri de dikkate almalıyız. Bu değişimler Türkiye’yi dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline getirdi. Doğu Akdeniz’i etkileyen unsurlardan biridir. Doğu Akdeniz’deki önemli ada da Kıbrıs’tır” dedi.
“Barış var, biz anlaşma istiyoruz”
Tatar Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortak sahipleri olduğu gibi Ada etrafındaki doğal kaynakların da ortak sahibi olduğunu, alınacak kararlarda Kıbrıslı Türklerin de söz sahibi olabilmesi için ortak bir komite oluşturulmasının daha adil olacağını Rumlara aktardıklarını hatırlattı. Tatar “Maalesef Rum dostlarımız Kıbrıslı Türkleri azınlık görerek Adanın tamamının sahibiymiş gibi hareket etti, gelecekte bir pay verebileceklerini söylüyorlar” dedi, şunları ekledi:
“Biz bir anlaşma istiyoruz. Çünkü barış halen vardır. Kimse öldürülmüyor. Özgürlük var, Kıbrıslı Rumlar buraya geliyor, Kıbrıslı Türkler oraya gidiyor. Herkes Ada’nın tamamının keyfini çıkarabiliyor, ticaretimiz var, işbirliklerimiz var.  Biz samimiyetle bütün meselelerde birlikte çalışmak, Kıbrıslı Türklerin ve Rumların yaşamlarını iyileştirmek istiyoruz.  Egemen eşitliğimizin de tanınmasını istiyoruz. Resmî tutumumuz da, 1960 Anayasasında belirlenen eşit egemenliğimizin tanınması veya yeniden teyit edilmesi halinde başka konuları da görüşmeye başlarız şeklindedir.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2023, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104