Tatlılar sipariş edildi

banner37

Ramazan Bayramı kapıda. İkramlık tatlılar için de hazırlıklar başladı. Kimileri tatlı, çikolata siparişlerini verirken, kimileri de kendi yapacağı tatlıların malzemeleri için marketlerin yolunu tuttu. Şekerler de şekerliklerdeki yerini aldı

Tatlılar sipariş edildi
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

1 TEPSİ YERİNE, 1 KİLO… Ramazan Bayramı, halk arasında bilinen adıyla Şeker Bayramı’nda, bayramlaşmaya gelecek misafirlere ikram edilecek şeker, çikolata veya şerbetli tatlıların siparişleri, bayramdan günler önce verilmeye başlandı. Bu bayramın, geçtiğimiz bayramlardan farkı ise vatandaşların alım gücünün çok düşmesi ve pahalılık sebebiyle artık tepsi baklava ya da 4-5 kilo şeker ya da çikolata değil, 1 kilo baklava, 1 kilo çikolata veya gramajla şeker alınması oldu

1 TEPSİ BAKLAVA 300 TL… Bayramların olmazsa olmazı çikolata, şeker ve tatlıların fiyatı el yakıyor. Çikolata ve baklava çeşitlerinin kilosu 100 TL’den satılırken, bir tepsi baklava 300 TL’den alıcı arıyor. Markette 375 gram bir paket şeker 18 TL, 400 gram farklı bir marka şeker ise 20,90 TL’den raflarda yerini aldı.  600 gram çikolata 44,50 TL’ye veya 53,25 TL’ye satılıyor. Evinde güllaç yapmak isteyenler de marketten bu ürünün 400 gramını 49,90 TL’ye alabiliyor

Ramazan Bayramı yani halk arasında bilinen adıyla Şeker Bayramı, 13 Mayıs Perşembe günü başlıyor… Bayram adetlerimizdendir, bayramlaşmaya gelenlere şeker, çikolata veya tatlı gibi ikramlar yapılır.

Bu bayramda vatandaşlar pandemi ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle zorlansa da, şekerini, çikolatasını ya da tatlısını sipariş etti.

Alım gücü, ekonomik sıkıntılar ve pahalılık gibi sebeplerle alım gücü düşen vatandaş, eskiden 1 tepsi baklava alırken, artık, 1 ya da 2 kilo almayı tercih ediyor. Parasızlık ve yüksek fiyatlar karşısında çaresizlik yaşayan vatandaşlar, şekeri ya da çikolatayı daha az miktarda alabilse de yine de adetleri yerine getirmeye çalışıyor.

KIBRIS Gazetesi olarak bizler de sizler için şeker, tatlı ve çikolata fiyatlarını araştırdık.

Çikolatanın en ucuzunun kilosu 100 TL, en pahalısı ise 300 TL. Ancak çikolata satan dükkanlarda her bütçeye uygun çikolata çeşidi bulmak mümkün. 

Bayramların vazgeçilmezi şerbetli tatlıların yani baklava çeşitlerinin kilosu 100 TL’den satışa sunulurken, bayramda özel siparişle satılan bir tepsi baklavanın fiyatı ise 300 TL.

Tatlıcı ve çikolatacıların yanı sıra bayramda misafirlere ağırlanabilecek şeker ve çikolatalar, marketlerde de bulunabiliyor.

Markette 375 gram bir paket şeker 18 TL, 400 gram farklı bir marka şeker ise 20,90 TL’den raflarda yerini aldı.

Öte yandan marketten çikolata almak isteyenler ambalajlı olarak 600 gram çikolatayı 44,50 TL’ye veya 53,25’e alabilir.

Evinde güllaç yapmak isteyenler de marketten bu ürünün 400 gramını 49,90 TL’ye satın alabilir.

Marketlerde şeker ve çikolata yerini aldı

Bayramların olmazı şeker ve çikolata, marketlerde yerini aldı. Şeker ve çikolataların fiyatları markaya ve gramaja göre değişiyor.

Markette satılan ambalajlılar arasında 44 TL’ye de, 53 TL’ye de, hatta 100 TL’ye de çikolata bulmak mümkün.

Örneğin 600 gram paketlenmiş, markette satılan çikolatalar arasında 44,50 TL’ye ve 53,25 TL’ye çikolata var.

Öte yandan paketlenmiş şekerlerin fiyatları da gramaja ve markaya göre değişiyor.

Örneğin 18 TL’ye 375 gram şeker de mevcut, 20,90 TL’ye 400 gram da satılmakta.

Kısacası her bütçeye hitap edecek şeker de marketlerde sergilenmeye başladı.

Çikolatanın kilosu 100 ile 300 TL arası

banner134
Kilo ile çikolata ve şeker satan dükkânlara uğrayarak çikolatanın en yüksek fiyatından en düşük fiyatına kadar araştırdık.

Çikolatanın en ucuzunun kilosu 100 TL, en pahalısı 300 TL.

Çikolata satan dükkanlarda her bütçeye uygun çikolata çeşidi bulmak mümkün. Çikolatanın tane fiyatı da çeşide göre değişiyor. Tanesi 1.50 TL’ye satılan da var, 2 TL’ye alıcı bulan da.

Öte yandan Koronavirüs salgını dolayısı ile dışarıdaki üretimden tedirginlik duyanlar için özel paketlenmiş ambalajlı kağıt içerisinde, el değmeden hazırlanan ve her bütçeye hitap eden çikolatalar da var. Kağıt ambalajlara sarılı bu çikolataların kilo fiyatı 125 TL’den başlıyor, 300 TL’ye kadar çıkıyor.

Bayramda ağırlamak için lokum tercih edenler ise fiyatı 35 TL ile 75 TL arası değişen lokumlardan alabilir.

Çikolata ve şeker satan esnaf, en çok tercih edilenin special çikolata olduğunu belirterek, kilo fiyatının 210 TL civarında olduğunu söyledi.

Bayram misafirlerini ağırlamak için çikolata, şeker veya badem şekeri gibi ürünleri tercih edecek olanlar, marketler veya sadece bu ürünleri satan dükkanlardan istediklerini temin edebilir.

Çikolata dükkanlarında satılan badem şekerlerinin fiyatları da yine bütçeye ve tercihe göre değişkenlik gösteriyor.

Çikolata ve şeker satan esnaf, yavaş yavaş siparişlerin başladığını kaydetti.

Bir tepsi baklava 300 TL

Bayramların şekerden başka bir diğer vazgeçilmezi şerbetli tatlılar.

Baklavacılarda herhangi bir baklava çeşidinin kilosu 100 TL, bir tepsi baklavanın fiyatı ise 300 TL.

Baklavacılar, pandeminin ve dövizin yarattığı ekonomik zorlukların vatandaşların alım gücünü düşürdüğünün altını çizerek, vatandaşların artık tepsi ile değil, kilo veya yarım kiloluk baklava almayı tercih ettiklerini kaydetti.

Bayrama 2 gün kalmasına rağmen henüz tepsi siparişi almadıklarını söyleyen baklavacılar, bayramdan beklentilerini bulamamaktan yakındı.

Güllaç 49,90 TL

Bayramların bir diğer şerbetli tatlısı ise güllaç. Güllaç da market raflarında yerini aldı.

Evde yapmak üzere satılan 400 gram güllacın fiyatı ise 49,90 TL.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75