Tayland’da yüzen pazarlar

banner37

Tayland’da yüzen pazarlar
banner99

Uzakdoğu’nun etkileyici ve gizemli dünyasının merkezi sayılan Tayland, ziyaretçilerine birçok güzellik ve heyecanı vaadetmekte. Okyanusla çevrili zümrüt yeşili toprakları, nehirlerle ada ada bölünmüş durumda. İşte bu toprakların kadim halkı, geçit vermez bitki örtüsü yerine bu nehirleri yol misali kullanarak kendilerine yeni ulaşım yolları yarattılar. Sadece bu da değil, nerhirlerin bazı bölgeleri taşımacılık ve ulaşım yanında üzerine ticaretin döndüğü ticaret ve sosyal buluşma mekanı haline geldi.


   Özellikle Bangkok’ta altı kadar yüzen market bulunmakta. Eski zamanlardan kalma bir kasaba geleneğinin günümüzde turizm cazibesi haline getirildiği yüzer marketlerin uzun bir geçmişi var. Bölgesel ticaretin hız kazandığı dönemde nehir üzerinde yapılan bu alışveriş sistemi, Ayyuthaya Krallığı döneminde ekonominin merkezi haline geldi.

Ancak gelişen teknoloji ile yüzen pazarlar ve nehir ulaşım noktaları kıyı içlerine taşındı.
   Amphawa, Damnoen Saduak, Don Wai, Khlong Hae, Kwan Riam ve Taling Chan en önemli yüzen marketlerden.

banner134
Bu marketlerde, bölgeye özgü el ürünleri ile yine bölge halkının yetiştirdiği sebze ve meyveler satılmakta.

İşin ilginçliği ürün satanlar ile alışveriş yapanların küçük ve ince tek kürekli teknelerden bu alışverişi gerçekleştirmeleri.

Turizmin etkisi ile oldukça kalabalık olan bu pazarlarda yoğun bir tekne trafiği olmakta.

Tayland kültürünü içinizde yaşayacağınız bu pazarlarda, isterseniz seyyar lokantaların yanına yaklaşıp, yiyecek alarak Venedik vari kanal boylarında pazarları durgun suyun içinde sakince gezebilirsiniz. Bu pazarları gezerken derin Tay kültürü içimize işlendi. Özellikle göz alıcı yeşilliklerin arasından yapılan sakin tekne gezintisi enfes bir deneyimdi.
   Gezmeyle kalın…
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75