banner6

TC Dışişleri: Kıbrıs Rum faaliyetlerine gereken karşılık verilecek

banner37

TC Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs’ın adanın açıklarında yürüttüğü hidrokarbon faaliyetlerine yönelik bir açıklama yaparak gereken karşılığın KKTC Hükümeti ile eşgüdüm içerisinde verileceğini söyledi.

TC Dışişleri: Kıbrıs Rum faaliyetlerine gereken karşılık verilecek
banner151

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle: 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Ada’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını gözardı ederek, Doğu Akdeniz’de tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetleri yakından takip edilmektedir.

Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu sorumsuz adımlarına karşı gerekli uyarıları en başından bu yana yapmıştır.

Bu defa da, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı olarak verdiği sözde ruhsatlar çerçevesinde bir sondaj gemisi çalışmalarına başlamak üzere bölgeye intikal etmiştir.

Esasen, Kıbrıs Konferansı da dahil olmak üzere, Türk tarafının tüm iyi niyetli gayretlerine rağmen müzakere sürecinin sonuçsuz kalmasının ana nedeninin Rum tarafının kendini Ada’nın tek sahibi olarak görme anlayışı olduğu açıktır.

Türkiye gerek kendi kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumakta, gerek Kıbrıs Türk tarafına desteğini sürdürmekte kararlıdır. Bu çerçevede, Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin Ada’nın etrafındaki doğal kaynaklar üzerindeki meşru haklarını görmezden gelerek yürüttüğü tek taraflı faaliyetlerine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile eşgüdüm içerisinde gereken karşılık verilecektir.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 23:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110