banner6

'TC enerji diyaloğuna katılmak istiyorsa, Kıbrıs sorununu çözsün'

banner37

Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, hükümetin Amerika Birleşik Devletleri’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bölge güvenliğindeki rolünü kabul etmesinin önemli olduğunu düşündüğünü söyledi.

'TC enerji diyaloğuna katılmak istiyorsa, Kıbrıs sorununu çözsün'
banner151 banner143

Kıbrıslı Rum lider Nicos Anastasiadis’in ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Jonathan Cohen’i kabulünden sonra açıklamalarda bulunan Hristodulidis, Türkiye’nin bölgede yapılmakta olan enerji diyaloğuna dahil olmayı istiyorsa Kıbrıs sorununu çözmesi gerektiğini belirtti.

Güvenlik ve savunma konularının ele alındığı görüşmeyi “mükemmel” olarak niteleyen Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Fransa, Almanya ve İtalya’yla sürdürdüğü işbirliği üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğunu bildirdi.

Kıbrıs sorununun da ele alındığı görüşmede Kıbrıs’la ilgili olumlu sonuçlar alabilmek için yeni bir konferansa uygun şekilde hazırlanmak gerektiği ifade edildi.

Hristodulidis, Yunanistan Başbakanı’nın Atina’da güvenlik ve garantiler konularının da değerlendireceği Türkiye Cumhurbaşkanı’yla görüşmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Hristodulidis, Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı’yla görüşme yapmasının da eli kulağında olduğu yönünde ortak görüş bulunmasının önemli olduğunu ve bu görüşmenin somut sonuçlar vereceğini kaydetti.  

Hristodulidis konuşmasında devamla Anastasiadis ve Cohen’in ikili ilişkileri de görüştüklerini, Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın Haziran’da Washington’a yaptığı ziyaretin ardından özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerin önemine vurgu yaptıklarını anlattı.

“Yakın gelecekte Münhasır Ekonomik Bölgemizde olacak enerji planlarını da dikkate alarak enerji konularını da görüştük” diyen Hristodulidis, Kıbrıs sorununun enerji planlamasından etkilenip etkilenmediğine ilişkin soruyu, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planları hiçbir üçüncü ülkenin kararına konu değildir ve bu gelişmelere yansımıştır. Bizim enerji planımız normal şekilde devam etmektedir’ şeklinde yanıtladı.

Hristodulidis, “Türkiye, Kıbrıs’taki yasadışı varlığından dolayı bölgemizde yapılmakta olan enerji görüşmelerinin dışındadır. Bu konularda devam etmekte olan diyaloğa katılmak istiyorsa Kıbrıs sorununun çözümünde ilerlemek Ankara’ya kalmıştır” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Jonathan Cohen de açıklamasında, yeniden Kıbrıs’ta olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cohen, “İlişkimizin durumuyla ilgili mükemmel bir görüşme yaptık. Cumhurbaşkanı’nı görme şansına sahip olduğum için çok memnunum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 19:15
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104