banner6

TC Lefkoşa Büyükelçiliği basın açıklaması

banner37

TC Lefkoşa Büyükelçiliği basın açıklaması
banner8

29 Eylül 2020 Salı günü bir özel televizyon kanalındaki programda Cumhurbaşkanı adaylarından biri tarafından dile getirilen, 1 Ekim 2020 günü de bir gazete manşetinde söz konusu programa dayandırılarak ileri sürülen iddiaların  gerçekle hiçbir alakası yoktur.

banner134

İleri sürülen iddialar, Türkiye ile bir karşıtlık yaratmanın seçim stratejisi olarak benimsenmesinin yansımalarıdır. Bunun örneklerine daha önce de maalesef rastlanmıştı. Türkiye’nin herhangi bir şekilde seçim malzemesi yapılması kabul edilemez.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde tüm dünyada etkili olan salgın yüzünden yaşanan gerek ekonomik daralma, gerek sağlık sistemindeki aksaklıkların giderilmesine yönelik faaliyetlerin, seçim yasakları yüzünden aksamaması için gösterdiği olağanüstü çabayı seçime müdahale olarak yansıtmanın hiçbir izahı yoktur.

Salgınla mücadelenin daha düzenli yürütülebilmesi için bir hastane inşaatını zamanında bitirmek üzere yapılan geceli gündüzlü çalışmaları, bütün hanelerde su sıkıntısı çekilirken hava koşullarına rağmen günde üç vardiya çalışan ekiplerin gayretlerini, ekonomik daralmayı telafi edebilmek için toplumun her katmanına yapılan katkıların seçime müdahale olarak görülmesi anlaşılabilir değildir.

Bu ve benzeri çalışmalar nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını seçimlere müdahale ekibi olarak ilan eden anlayışı kınıyor, takdiri Kıbrıs Türk halkının vicdanına bırakıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve onun bütün kurumları, Kuzey Kıbrıs Türk seçmeninin tercihinin kutsal bir hak olduğu bilinciyle hareket etmeye devam etmektedir ve edecektir.

Sözkonusu gazete manşetindeki çirkin ifadelere karşı gereken hukuki işlemler için çalışmalar başlatılmıştır.   

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ak Sakallı
Ak Sakallı - 13 ay Önce

Türkiye hakkında gereksiz bilgi kirliliği yaratmak ve algı oluşturmak için , kim ne yapıyor ise kınoyorum ... Cezalandırılmasını isyiyorum ... Saygılarımla , arz ederim ...

Nalan
Nalan - 13 ay Önce

Biz Türkiye'den gelen çocuklarımızı burda okutN ailelerin bizler için askerlik için kaçan öğrenciler diyorlar ben ve iki çocuğum burda okul için kalıyoruz benim oğlum askerlikten kaçmadı cocuklar buraya o kurmaya geldiler hep Türkler kotuleniyor bizler masaj bakın ne kiralık evler tutulur nede iş yerleri pandemide boştu niye Türkleri kotuluyorlar kotuleride vardır ama her insan aynı değil vakalar içinde Türkiye'den geldi bulaştı deniliyor Allah bilir belkide Rum kesiminden gelmiştir bizleri kotulemeyin tesekkurler

Hikmet
Hikmet - 13 ay Önce

Sonuna kadar haklı bir açıklama olmuş. Ayıp iftira atanlara

Hüseyin
Hüseyin - 13 ay Önce

Ben diyorum K.K.T.C ne inanmayan Türkiye ye düşmanlık besleyen adaya oy vermeyin şunu her zaman bilelim Türkiye olmazsa kıbrıslı Türk olmaz

Taner
Taner - 13 ay Önce

Anavatanimiz turkiye yardim yapar vay yardim yapmaz vay, cok yazik cok bu gibi kisiler inanirim en nankor kisilerdir.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88