TCG Çeşme'nin rotası rahatsız etti

banner37

TCG Çeşme araştırma gemisinin, araştırma rotasının Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ı rahatsız ettiği haber verildi.

TCG Çeşme'nin rotası rahatsız etti

Fileleftheros, “Kıbrıs MEB’inden Yunan Kıta Sahanlığına… Bir Türk Gemisinin Kışkırtıcı ‘Rotası’” başlıklı haberinde TCG ÇEŞME’nin araştırmaları için dün yayınlanan Navtex 1414/18 ile 27-30 Aralık dönemi için duyurulan araştırma rotasının Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği MEB’den başlayıp Yunan kıta sahanlığına uzandığını öne sürdü.
Türkiye’nin, gerçek mermiler kullanarak icra ettiği tatbikatlar dışında TCG Çeşme’nin araştırmaları için belirlenen rotanın “Yunan Silahlı Kuvvetleri”nin “tahammülünü test ettiği” şeklinde yorumlayan gazete Rum Yönetimi’nin ise “karşı-Navtex” yayınlayarak Türk Navtex’inin “yetkisiz ve yasadışı” iddiasında bulunduğunu belirtti.
Gazete TCG Çeşme’nin rotasının Greko Burnu’ndan başlayıp Limasol’un açığından geçerek “Kastellorizo”nun (Meis Adası) güneyinden devam ederek Tilos adasının doğusundan geçip “Hios” (Sakız) adasında tamamlanan bir yay çizdiğini yazdı.

Uluslararası sularda araştırma yapmanın kıyı devletinin iznine tabi olmadığını ancak Navtex yayınlama yetkisinin o devletin yetkisinde olduğu belirtilen haberde “Türkiye, kendi Navtex’ini yayınlayarak gerek Yunanistan’ın gerek Kıbrıs’ın yetkilerini reddetmeyi seçtiği” öne sürülüyor.
Gazete Meis Adası’nın ve Ege’nin kıta sahanlığı bulunduğunu, MEB’inde de Rum Yönetimi’nin egemenlik hakkı bulunduğunu ve izni olmadan yapılacak araştırmaların “yasadışı olacağını” savundu.
Habere göre Rum Yönetimi de Navtex’ini yayınlayarak TCG Çeşme’nin, “Kıbrıs MEB’i ve kıta sahanlığı içerisinde araştırma yapmaya yetkisiz ve hareketlerinin yasadışı olacağı” iddiasını ortaya koydu. Bunun üzerine Türkiye yeni bir Navtex (1418 /18) yayınlayarak Kıbrıs Navtex’inde ifade edilen Kıbrıs’ın1960’ta kurulan özgün ortaklık devleti olmadığına, “Kıbrıs” teriminin de 1960 Garanti ve Kuruluş Antlaşmaları’ndan kaynaklanan hak ve yükümlülüklerine halel getirmediğine vurgu yaptı. Rum Yönetimi’nin yasadışı taleplerini meşrulaştırma çabasıyla yayınladığı Navtex’in geçersiz olduğu, Türkiye tarafından kabul edilmeyeceği vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER