banner6

'TC'nin müdahale hakları ve garanti ısrarı desteklenemez'

banner37

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, dün, Brüksel’de AB Dışişleri Konseyi’nde konuşarak 27 mevkidaşına Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

'TC'nin müdahale hakları ve garanti ısrarı desteklenemez'
banner8

Fileleftheros gazetesi “Kasulidis: Top Türkiye’de” başlığıyla verdiği haberinde, Kasulidis’in, bilgilendirme çerçevesinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in altı parametresinin kabulü konusunda topu Türkiye’nin sahasına attığını yazdı.

Gazetenin edindiği bilgilere göre Kasulidis, Crans Montana konferansında olanlara değinerek, Türkiye’nin müdahale hakları ve garantilerde ısrar etmesinin “desteklenemez” (unsustainable) olduğunu kaydetti.

banner134

Ankara’nın, Guterres’in altı parametresinden bazılarını “alakart” olarak seçmemesi, tümünü kabul etmesi gerektiğini öne süren Kasulidis, Kıbrıs Rum tarafının müdahale hakları ve garantileri kabul etmeyeceğine netlik kazandırdığını tekrar tekrar belirterek, Türkiye’nin tutumunu değiştirmesi ve Guterres’in altı parametresi temelinde Kıbrıs sorununun çözümü yönünde ilerlemeyi kabul etmesi umudunu dile getirdi.

Gazete edindiği bilgilere göre Dış İşleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilci Federica Mogherini’nin ise, eşit mesafe korumaya çalışarak ve Ankara’da hoşnutsuzluk yaratmamak için Crans Montana’da tarafların Kıbrıs sorununun çözümü için siyasi iradeye sahip olduğunu belirttiğini aktardı.

Habere göre Mogherini, AB’nin Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koymaya hazır ve bağlı olduğunu da dile getirdi.

Gazete toplantıda Kasulidis ve Mogherini dışında başka birisinin konuşma yapmadığını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104