TDP: Liderlerin kararı oldukça olumlu

banner37

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), toplum liderleri Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis'in müzakereler için yeniden bir araya gelme kararını, ocak ayında Kıbrıs ile ilgili uluslararası bir konferans konusunda uzlaşıya varılmasını ve görüşmelerin somut bir zemin ve zamana bağlanmasını  “oldukça olumlu gelişmeler” olarak nitelendirdi.

TDP: Liderlerin kararı oldukça olumlu
banner90
banner8

Partisinin basın bürosu aracılığıyla açıklama yapan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Mont Pelerin'de tıkanan sürecin önünü açan bu adımı selamladıklarını belirterek, yıllardır hedeflenen 5'li konferans tarihinin belirlenmesinin, çözüme giden süreçte çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

banner134
Gelinen aşamada yol haritasının çok net olduğunu belirten Özyiğit, müzakerecilerin çözümlenemeyen tüm konuları bağlantılı olarak ele alarak görüşeceklerini, toplum liderlerinin de müzakerelere devam edeceklerini, ardından da 9 Ocak'ta Cenevre'de buluşacaklarını, 11 Ocak’ta birbirlerine haritalarını sunacaklarını, 12 Ocak’tan itibaren ise garantörlerin de katılacakları Kıbrıs’la ilgili uluslararası konferansın toplanacağını anımsattı. 
5'li konferans tarihinin ve yol haritasının netleşmesiyle birlikte yeni bir sürecin başladığını belirten Özyiğit, "Artık yapılması gereken, ilgili tüm tarafların sürece yapıcı ve samimi desteklerini net şekilde ortaya koymaları, liderlerin de gereken adımları cesaret ve kararlılıkla atmalarıdır" ifadelerini kullandı. 
Toplum liderleri Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında sürdürülen müzakerelerde bugüne kadar çok ciddi ilerlemelerin kaydedildiğini, gelinen aşamada da sağlanan ilerlemeler temelinde, uzlaşı sağlanamayan noktalara daha çok odaklanarak sıkıntı yaşanan noktalarda çıkış yollarının bulunması gerektiğini kaydeden Özyiğit, şunları kaydetti:

"Bu noktada yinelemek isteriz ki, her zaman olduğu gibi bu süreçte de ihtiyaç duyulan unsur, karşılıklı suçlamalar değil, karşılıklı anlayışların geliştirilerek, yapıcı bir diyalogla sürecin ileriye taşınmasıdır. Burada bizlere düşen görev de onlara daha da cesaret vermektir. Kıbrıs'ın geleceği karşılıklı kabul edilebilir bir çözümdür ve umudu yitirmeden daha da kenetlenmenin zamanıdır."

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, TDP olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonraki dönemde de erken, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmak için var güçleri ile çalışacaklarını da vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75