banner6

TDP MYK Üyesi İlkan: "Kamusal, ücretsiz ve nitelikli eğitim için gereken yatırımların yapılması gerekiyor"

banner37

TDP MYK Üyesi İlkan: "Kamusal, ücretsiz ve nitelikli eğitim için gereken yatırımların yapılması gerekiyor"
banner150

banner150

banner99

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi ve Eğitim Sekreteri Yeşim Beyaz İlkan, "yıllık en düşük ücretlerin 100 bin TL’lere vardığı özel okullarla ilgili Eğitim Bakanlığı’nın hiçbir baskı unsuru oluşturamadığını" söyleyerek, kamusal, ücretsiz ve nitelikli eğitim için gereken yatırımların yapılması gerektiğini kaydetti.

Partisi adına yazılı açıklama yapan İlkan, kamusal ve ücretsiz eğitimin Anayasal bir hak olduğunu, devletin ve Eğitim Bakanlığı’nın bu hak doğrultusunda, kaliteli, nitelikli, laik, çağdaş ve güvenli eğitimi ülke çocuklarına sağlamakla mükellef olduğunu vurguladı.

İlkan, “Ancak hükümetlerin ve Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluklarını yerine getirmemesi, bu alana yatırım yapmaması ve eğitimin kalitesini yükseltmemesi nedeniyle ortaya çıkan ve ailelerin tercih etmek zorunda bırakıldığı özel okullar, buradaki boşluktan yararlanmak adına fiyatlarını fahiş şekilde yükseltmeye de devam ediyor” dedi.

 

Gelişmiş bir ülkede ve eğitim yapısında özel okullara ihtiyaç duyulmadığını söyleyen İlkan, bu gibi ülkelerde çocukların en küçük çağlardan üniversite eğitiminin sonuna kadar gelişimleri ve yetenekleri doğrultusunda kamusal ve ücretsiz eğitim gördüğünü aktardı.

İlkan, "Kuzey Kıbrıs’ta artan nüfusla birlikte kaliteli eğitim bir yana, okulları dolduran yabancı uyruklu çocukların oryantasyonu için dahi herhangi bir çalışma yapılmadığı" görüşünü belirterek, ana dili başka (Türkçe veya İngilizce olmayan) çocukların derslerden hiçbir şey anlamadığını ifade etti.

İlkan açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

"Özel eğitim kurumlarının bu fiyat politikaları ile resmen kendi çalışanları ve hatta öğretmenleri olmak üzere tüm özel sektör çalışanlarını müşteri portfolyosundan çıkardığını söylemektedir. Bu bağlamda bu kurumlarda hizmet veren yüzlerce öğretmen de kendi okullarında kendi çocuklarını okutamayacaktır. Dahası, özel sektör çalışanları ücretsiz tam gün eğitim veren kamu okulları da olmadığından, çalışma saatlerine uygun eğitim kurumu bulamayacaklardır, Bakan Nazım Çavuşoğlu fahiş özel okul fiyatları karşısında sadece ‘Biz özel okulların fiyatlandırmalarına karışamayız’ demekle yetiniyor, bu konuda herhangi bir yaptırım uygulayamayacağından bahsediyor.

Bunun karşılığında özel okullar, yıllık en düşük ücretlerini 100 bin TL olarak açıklamaktan çekinmiyor. Özel okullar adeta bir soygun düzeninin parçası olma yolunda ilerliyor. Kendi çocuklarına nitelikli eğitim veremeyen devletin okul binaları dökülüyor, öğretmen eksiklikleri yaşanıyor ve çadırlar eğitim yuvası olarak adlandırılıyor. Bu ülkenin en büyük utançlarından biri olan kamusal ve nitelikli eğitim eksikliği ise her geçen gün büyüyor. Bakanlık bir an önce hem bu fırsatçılığa el atmalı hem de kamusal ve ücretsiz eğitim hakkı için gerekli yatırımları yapmalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104