banner6

TDP, Yükseköğretim Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne götürüyor

banner37

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), bugün Meclis’ten oy çokluğu ile geçen “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Değişiklik Yasası"nı Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini açıkladı.

TDP, Yükseköğretim Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne götürüyor
banner151

TDP’den yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından “Anayasa’ya aykırılık taşıdığı” gerekçesiyle Meclis’e geri gönderilen “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Değişiklik Yasası”nın, ilgili komitede tartışılmadan geçirildiğini, bugün de Meclis’te oyçokluğu ile aynen kabul edildiğini kaydetti.

TDP, hükümetin, Cumhurbaşkanı ve üniversite temsilcileri dahil toplumun birçok kesiminin uyarı ve karşı çıkışlarının da dikkate almadığını savundu.

“Özerk ve bağımsız” olması gereken Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK) yasayla birlikte bağımsızlığının tamamen ortadan kalkacağını savunan TDP, özerklik anlayışıyla da hiçbir ilgisinin kalmayacağını, tamamen siyasileştirilmiş olacağını iddia etti.

TDP, bu girişimin kabul edilemez olduğu belirterek, “Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımak dahil YÖDAK’ın siyasileştirilmesine karşı her türlü mücadeleyi vereceğimizi belirtmek isteriz. YÖDAK'la ilgili düzenleme yapılacaksa, bu çalışma kurumun siyasallaştırılması için değil, daha etkin, adil, şeffaf ve özerk bir konuma getirilmesi için yapılmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 20:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110