banner6

TDP'de kavga alevlenerek büyüyor

banner37

TDP'de, Mustafa Emiroğluları'nın "kesin ihraç" istemiyle disiplin kuruluna verilmesi sonrası alevlenen kavgada ipler gerildi; Genel Başkan Özyiğit sert konuştu

TDP'de kavga alevlenerek büyüyor
banner151

Ceren ÖZBİL

Toplumcu Demokrasi Partisi'nde (TDP) Mustafa Emiroğluları'nın "kesin ihraç" istemi talebiyle disiplin kuruluna verilmesi sonrası başlayan parti içi kavga büyüyor. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit parti olarak toplumsal konularla uğraştıklarını ve kişisel konularla uğraşmadıklarını ifade etti.

Emiroğluları ile ilgili başlatılan mahkeme süreci bir türlü sonuçlanmazken, Toplumcu Kurtuluş Partisi'nin (TKP) yeniden kurulması için çalışmalar başlatıldığı konuşuluyor.

TDP Kurucu Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı ve Mustafa Emiroğluları ise TKP'nin yeniden kurulmasına sıcak bakıyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Çakıcı, TDP'nin geçmişinin TKP olduğunu söyleyerek, tabandan da TKP'nin yeniden kurulması için yoğun bir talebi olduğunu açıkladı.

TDP'den ihrac edilmesi gündemde olan Mustafa Emiroğluları ise TKP'nin yeninden kurulması durumunda seve seve TKP'nin içinde yer alacağını ifade etti.

Çakıcı: TDP'nin geçmişi TKP'dir

TDP'nin kurucu başkanı Mehmet Çakıcı, TKP'nin yeniden kurulması ile ilgili bir talep olduğunu söyledi ve bunun yeni bir talep değil uzun bir süreden beridir var olan bir talep olduğunu ifade etti.

Kısa süre önce açıkladığı deklarasyonla bu talebin öne çıktığını belirten Çakıcı şu şekilde konuştu:

"Sayın Mustafa Emiroğluları'nın atılma gerekçesi de parti ismini TKP'ye dönüştürecek yönündeki söylemlerdi. Bu da TKP'lileri ayaklandırdı. Çünkü TDP'nin tabanı TKP'dir, geçmişi TKP'dir. Bu nedenle bunun suç olarak yansıtılması parti içindeki TKP tabanında kızgınlık yarattı. TKP çok köklü bir partidir."

"Parti içinde öfke hakim"

Mustafa Emiroğluları ile ilgili aylardır süren mahkeme nedeniyle parti içinde bir öfkenin hakim olduğunu kaydeden Çakıcı şöyle devam etti:

"6 aydır üye yapımı yok. Nitelikli üye ayrımı var. Nitelikli üye yapacağız derken, insan ayrımı yapılıyor. 'Kurultayları paralı hale getireceğiz' denen bir yaklaşım vardır. Düşünün, bugün geriye dönük kurultaydan sonra geçen süre 12 aydır. 10 TL'den koysanız 120 TL. Aile 4, 5 kişilik ise 5 ile katlandığında kurultayda oy kullanılması için bir aile 600 TL mi ödeyecek? O zaman zenginlerin oy kullandığı bir kurultay olur. Emekçilerin destek olduğu TDP olmaktan çıkar."

"Ben bütün üyelerin kurultayda temsiliyetini savunuyorum. Ama zaten şu anda 6 aydır üye yapılmıyor. 'Bu yaklaşımlar devam edemez' dedim. 'Bunun düzeltilmesi lazım. Şu anda dışlayan, ayrım yapan bir parti var. Bunu durdurmaları gerekir' dedim. Ancak gördüğüm kadarıyla bir egoist yapı hakimdir. Böyle bir ayrım yapılınca da partiler, disiplin mahkemesine odaklandı. Bir paranoya hakimdir. 'Gidişatın gidişat olmadığını, bunun böyle devam edemeyeceğini, kaosun bitmesi gerektiğini söyledim'".

"Taban TKP'nin kurulmasını istiyor"

Tabanın TKP'nin kurulmasını istediğinden söz eden Çakıcı, Emiroğluları ile ilgili ihraç kararının kesinleşmesi durumunda TKP'nin kurulmasının gündeme gelebileceğini belirtti. Çakıcı şu şekilde konuştu:

"İhraç kararı çıkması durumunda TKP'nin kurulması gündeme gelebilir. Şu anda yeter diyen bir anlayış var. Birkaç aydır devam mahkeme süreci var. Böyle devam edilemez. Taban TKP'nin kurulmasını istiyor. Taban zaten TKP'lidir. Bu apayrı bir şeydir. Benim yaptıklarım uyarıdır. 'Ya toparlanırlar ya da gereğini yaparım' dedim. Herhalde bundan kaynaklanan yorumlar var. Benim yaptığım şu an için uyarıdır. Uyarıyı dikkate almaları gerekir. Bu kabusun bitmesi gerekir. Zaten ben TDP'nin kurucu başkanıyım. Onları uyarmak görevimdir.

Bunlar bir miras yedi gibi oturacaklar, bütün emeklerimizin her şeyimizin üzerine yatıp, onu bunu atmaya girişecekler. Bu da benim çevremdeki insanlar olacak. Bu benim kabul edebileceğim bir şey değildir."

Emiroğluları: Ben seve seve TKP'de yerimi alırım

TDP'den ihraç edilmesi gündeme olan Mustafa Emiroğluları, TDP tabanından TKP'nin yeniden kurulması için yoğun talep olduğunu söyledi ve kurulması durumunda kendisinin seve seve TKP içinde yer alacağını belirtti. Emiroğluları şu şekilde konuştu:

"Partinin geldiği nokta çok vahim bir durumda. Partideki bana karşı anti demokratik hesaba gelmeyen, abuk sabuk şeylerle suçlandığım bir noktada, kesin ihraçla disiplin kurulunda olmama rağmen, 2 ay geçti ve hala bir karar üretilemedi. Özellikle taban bundan çok rahatsız, halk bundan çok rahatsız. Tabandan gayet yüksek bir şekilde TKP'ye dönüş ile ilgili bir istek var."

"Tabanın bana karşı yapılanlara çok büyük bir tepkisi vardır. İnsanların da, halkın da yüksek bir tepkisi var. Ne yazık ki üst yönetim bunu kendi menfaatleri için, siyasi gelecekleri, bir koltuk kavgası için bunu göz ardı etmeye çalışıyor ama yanlıştan geri dönmüyor."

"Bugün, bu hesap kısa günün hesabıdır. Bu hesap küçük olsun benim olsun hesabıdır. TDP'yi ve geçmişindeki TKP'ye yapılan çok yanlış bir uygulamadır."

"Demokrasi fikir özgürlüğü düşünce özgürlüğü katılımcılık yok edilmeye çalışılıyor. Biz buna bir şekilde karşı durduğumuz için maalesef bugün disiplin kurulundayız."

"Biz bunları değerlendireceğiz. Eğer çıkış yolumuz halkın çıkış yolu TKP ise onu da değerlendireceğiz. Ben karşı değilim. Zaten ben bunu kurultayda dile getirdim. Kurultay da ben başka şeyleri de dile getirdim.

Yoğun güçlü bir istek var TKP'nin kurulması için. Eğer kurma aşamasında bir nokta varsa da ben seve seve TKP'de yerimi alırım."

"Sadece sorun üst mercide MYK'da Parti Meclisi'nde olan bir takım arkadaşların benimle olan kişisel hesaplaşmalarıdır. Ne yazık ki tabanda heba ediliyor. Ben TKP'ye dönmek istedim diye beni atacaklarsa beni atsınlar ben TKP'ye dönerim."

Özyiğit: Biz kişisel değil, toplumsal konularla uğraşıyoruz

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise Kıbrıs konusunun kritik bir aşamada olduğunu söyledi ve "Biz onlarla uğraşırken Mehmet Çakıcı ve birkaç kişi başka hayaller ve kendi ütopyaları doğrultusunda uğraşacaklarsa kendileri bilir. Onlar varsın kişisel konularla uğraşsın" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2016, 10:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110