banner6

TDP’nin ara seçimdeki milletvekili adayı Tacan Reynar oldu

banner37

TDP’nin ara seçimdeki milletvekili adayı Tacan Reynar oldu
banner150

banner150

banner99

Toplumcu Demokrasi Partisi'nin (TDP) 25 Haziran Milletvekilliği Ara Seçimi'nde adayı kıdemli eski yargıç, hukukçu Tacan Reynar oldu.

Aday tanıtım etkinliğinde Tacan Reynar ismi resmen ilan edildi.

TACAN REYNAR KİMDİR?

1982 yılında Kahns-Lefkoşa'da doğdu. 2004 yılımda Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu ve akabinde avukatlık yapmaya başladı. Öğrencilik yıllarından itibaren birçok sivil toplum örgütünde görev aldı ve bu örgütlerde birçok çalışmaya katkı koydu. Çözüm ve AB ile Annan Plant döneminde gönüllü çalışmalara katkı koydu. Yüksek lisansını "Federe Yönetimler ile Federal Yönetim Arasındaki Yetki Paylaşımları ve Uyuşmazlıkları Çözümü başlığıyla Kamu Hukuku alanında yaptı ve yüksek lisans tezini güncellenmiş haliyle daha sonra "Karpılaştırmalı Federal Devlet" ismiyle kitap haline getirdi. Yargelk görevine atanmadan önce DAO Hukuk Fakültesinde bir dönem KKTC idare ve Anayasa Hukuku dersleri verdi.

2010 yılında yargıçlık görevine atanan Reynar, yaklaşık 8 yıllık görev süresi boyunca Lefkoşa Mağusa ve Lefke'de hukuk, aile ve ceza mahkemelerinde çalıştı. 2018 yılım Mayıs ayında Lefkoşa Ceza Mahkemesi'nde Kademli Yargıç olarak çalıştığı bir esnada yargılamada gözlemlediği, temelde yasama- yürütme ve özelde ise yargı içindeki, "kurulu düzene tepki olarak bu görevinden istifa etti. Reynar istifa gerekçelerini "Neden istifa?" başlıklı açıklama ile kamuoyu ile paylaştıktan sonra haftalık köşe yazarlığı yapmaya başladı.

Özellikle siyaset, kamu hukuku, insan hakları ve uluslararası ceza yargılaması üzerine Harvard, Yale, Leiden. Pennsylvaina, Virginia, Middlesex, Londra (University of London), University of Alberta (Kanada), University of Geneva gibi birçok üniversite yanında, Amnesty International, Uluslararası Para Fone (IMF) gibi uluslararası kuruluşlarım sertifika ve eğitim programlarıma katılmış, ayrıca Kanada'da bulunduğu esnada yargı sistemi üzerine mesleki diploma programın da bitirmiştir. Şu anda hukuki danışmanlık ve serbest yazarlık yanında, yine hukuk alanında akademik çalışmaları da sürdürmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104