Tecavüze yeltendi 4 yıl hapis yatacak

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Şubat 2020’de, eve bırakmak maksadıyla birlikte yürüdüğü F.S.’ye tecavüz etmeye teşebbüs eden Baki Yılmaz’ı hapse mahkum etti

Tecavüze yeltendi 4 yıl hapis yatacak
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

TOPLUM BİLİNÇLENDİRİLMELİ… Mahkeme kararından: “Bu suçların önlenmesinde sadece caydırıcı cezaların verilmesi yeterli değil. Bu suçların engellenmesinde ilkokuldan başlayan bir cinsel eğitimin, eğitim sistemine dahil edilmesi gerekir. Özellikle gençlerin ve toplumun bu yönde bilinçlendirilmesi şarttır”

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Şubat 2020’de, iş yerinde tanıştığı ve eve bırakmak maksadıyla birlikte yürüdüğü İran uyruklu F.S.’ye tecavüz etmeye teşebbüs eden Baki Yılmaz’ı hapse mahkum etti.

Mahkeme, kadının beline sarılıp dudaklarından öptükten sonra yere yatırıp tecavüze yeltenen üç çocuk babası 32 yaşındaki Baki Yılmaz’ı 4 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı, heyet başkanı açıkladı.

Başkan Fatma Şenol, ülkede yaygınlaşan konu suçların, yalnızca caydırıcı cezalarla değil, eğitimle önlenebileceğine vurgu yaptı.

Fatma Şenol, cinsel suçların nitelikleri itibarıyla toplumda korku ve endişe yarattığını belirterek, şöyle dedi:

“Irza geçmeye teşebbüs dahil tüm cinsel suçlar, son yıllarda yaygınlaştı.

Bu durumu adli ihbar olarak ele alırız.

Kadınlar istedikleri zaman, istediği yere gitme konusunda özgürce hareket etmeleri konusunda endişeli. Bu suçlar, kamu düzenini bozup, toplumda infiale ve huzursuzluğa neden oluyor.

Bu suçların önlenmesinde sadece caydırıcı cezaların verilmesi yeterli değil.

Bu suçların engellenmesinde ilkokuldan başlayan bir cinsel eğitimin, eğitim sistemine dahil edilmesi gerekir. Özellikle gençlerin ve toplumun bu yönde bilinçlendirilmesi şarttır.”

banner134
Ciddi ve vahim suç

Heyet Başkanı Fatma Şenol, sanığı, aleyhindeki cinsel tecavüze teşebbüs, alı koyma, cinsel saldırı, ciddi darp ve darp suçlarından suçlu bulup mahkum ettiklerini söyledi.

Fatma Şenol, sanığın, konu tarihte, Gülümser Sokak üzerinde bulunan boş arazi içerisinde, işyerinde tanıştığı F.S.’yi eve bırakmak maksadıyla yürüdüğü esnada, müştekinin ırzına geçmeye teşebbüs ettiğini söyledi.

  Fatma Şenol, sanığın, rızası olmaksızın müştekinin beline sarılıp dudaklarından öptükten sonra, kendisinden kurtulmaya çalışan kızı yere atıp üzerine çıktığını, elleriyle ağzını kapattığını ve giydiği pantolonu ve iç çamaşırını bacaklarına kadar indirip ırzına geçmeye çalıştığını anlattı.

Şenol, sanığın, müştekinin çığlıklarıyla çevredeki vatandaşlar tarafından fark edilmesi üzerine yakalandığını ve teminat şartlarını yerine getiremediğinden 12 Şubat 2020’den beridir cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak bulunduğunu dile getirdi.

Huzurlarındaki meseleyi çok titiz ve ayrıntılı bir şekilde tezekkür ettiklerini belirten Fatma Şenol, sanığa verilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini söyledi.

Şenol, sanığa verilecek cezanın sadece sanığa değil, bu suçlara tevessül edecek başka kişilere karşı ibret verici olması gerektiği üzerinde durdu.

Konu suçların ciddiyetine, yaygınlığına ve vahametine değinen Şenol, yasanın, ırza geçmeye teşebbüs ve alıkoyma suçu için 10, alıkoyma, cinsel saldırı, ciddi darp ve darp suçları için ise 3 ile 1 yıl arasında değişen hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Tüm hususları değerlendiren Şenol, benzeri bir Yargıtay kararına da atıfta bulunduktan sonra, pişman olup özür dileyen, ıslah olup topluma kazandırılabilecek yaşta olup benzeri sabıkası olmayan sanığı 4 yıl hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75