banner6

Tedavisi tamamlanınca cezaevine gönderilecek

banner37

Gazimağusa’da hemşire olan eski sevgilisini av tüfeğiyle öldürdükten sonra intihara teşebbüs ederek, aldığı ağır yaralar sonucu konuşma yeteneğini yitiren Hayrettin Özcömert, dün ambulansla getirildiği mahkemede yargıç huzuruna çıkarıldı.

Tedavisi tamamlanınca cezaevine gönderilecek
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da hemşire olan eski sevgilisi 46 yaşındaki Halime Çetin’i, av tüfeğiyle öldürdükten sonra,

polisi arayıp itirafta bulunarak intihara teşebbüs eden cinayet zanlısı Hayrettin Özcömert, dün yeniden, tedavi gördüğü hastaneden geniş güvenlik önlemi altında ambulansla mahkemeye taşındı.

Hemşire eşliğinde mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzuruna çıkarılan, burnu, ağzı ve çenesini kaybeden cinayet zanlısı Hayrettin Özcömert, davaları görüşüleceği tarihe değin, 3 ayı geçmemek kaydıyla, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Ancak, hastanede enfeksiyon tedavisi gören cinayet zanlısı Özcömert, bu tutukluluğunu, tedavisi bitene dek, cezaevi yönetimi tarafından alınan önlemlerle, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde geçirecek.

Özcömert, tedavisine müteakip, doktorunun onayı ve raporu ışığında cezaevine gönderilecek.

Polis kardeşi, mahkeme öncesi yanına gelerek, Hayrettin Özcömert’e terlik getirdi. Kardeşini gören Özcömert, gözyaşlarına boğuldu.

Polis, duruşma süresince, mahkemede güvenlik önlemini sürdürdü.

“Tedavime, hastanede devam etmek istiyorum”

Dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak, zanlının sağlık durumuyla ilgili mahkemeye bilgi vermesi için ikinci tanığı olan Plastik Cerrahı Dr. Adem Ademoğlu’nu tanık kürsüsüne çağırdı.

Adem Ademoğulları, doğruları söyleyeceğine yemin ettikten sonra, mahkemeye, zanlının tedavisi ve süreci hakkında bilgi verdi.

Bunun üzerine, mahkeme, zanlıya beyanı olup olmadığını sordu ve zanlı, söylemek istediklerini bir kâğıda yazdı.

İşlediği cinayet sonrası, aleyhindeki tüm suçlamaları kabul edip, polise itiraf niteliğinde gönüllü bir de ifade veren Hayrettin Özcömert, mahkemeden, zor süreç gerektiren tedavisi için hastanede tutuklu tutulmasını talep etti.

Özcömert, talebini, bir kâğıda yazdı. Polis memuru Cengiz Bertiz, kâğıda yazılanları okudu:

“Sağlığım iyi değil, nefes alamıyorum, oksijen alıyorum. Ağızdan beslenemiyorum. Burnum yok. Zor bir süreç. Zamanla iyi olur, tedavim sürerse, tedavimin, hastanede devam etmesini talep ediyorum.”

“Yara yerinde enfeksiyonu var!”

Plastik Cerrahı Doktor Adem Ademoğlu, hastasının, ilk günkü haline göre çok daha iyi olmasına karşın, hastane dışına çıkmasının uygun olmadığına vurgu yaparak,  “Yara yerinde enfeksiyonu var, tedavi uyguluyoruz” dedi.

Ademoğlu, Hayrettin Özcömert’in, nefes alma problemi olup, yemek borusu bulunmadığına dikkat çektikten sonra, mideden direkt beslenen Özcömert’in hayatını yardım almadan idame ettirecek durumda olmadığını belirtti.

Adem Ademoğlu, “Hasta, antibiyotik tedavisi görüyor. Gerektiğinde serum tedavisi de uyguluyoruz. Çok kötü bir yaralanma, basit değil. Yaradaki enfeksiyonun iyileşmesi, tahminen 10-15 gün sürebilir. Bu süreç sonrası hastanede uygulanacak herhangi bir tedavi yok” şeklinde konuştu.

Ademoğlu, Savcı Serhan Bundak’ın, cezaevine gidebilir mi sorusuna cevaben şunları kaydetti:

“Cezaevine gitmesi uygun değil. Yalnızca enfeksiyon değildir cezaevine gitmesindeki engel. Nefes borusunda bir tüp vardır. Bu tüp, zaman zaman aspire ediliyor. Cezaevindeki şartlar, bu işlemleri yapmaya müsait mi? Bilmiyoruz. 15 gün sonra, cezaevi yönetimi, ‘hastayı aspire ederiz, midesinden de besleriz’ derse, o zaman cezaevine gönderilebilir. Hatta hasta, zaman içerisinde tüm bunları kendisi de yapabilir. Ancak öğrenmesi zaman alacak. Zaman içerisinde durumu daha iyiye gidecek. Tedavisi uzun yıllar alacak. Belki üç ay sonra ağzını açmaya çalışacağız. Ağzı açıldıktan sonra üzerinden 3-6 ay sonra çene yapacağız. Yine bir süre sonra burun yapmaya çalışılacak. Seneler sürecek bir tedavi süreci var. Her şeyin yolunda gittiğini düşünürsek 3 yıla ihtiyacımız var. Yani ‘Tamamdır, Hayrettin bey, bizle işiniz bitti’ demek için 3 yıla ihtiyacımız var.”

“En uygun teminat koşulu 3 ay cezaevidir”

Huzurundaki şahadeti, doktor ve zanlının beyanlarını değerlendiren Yargıç Gökan Asafoğulları, zanlının, “taammüden adam öldürme, “adam öldürme”, “kanunsuz silah tasarruf, taşıma ve kullanma” ve “kanunsuz patlayıcı madde tasarruf, taşıma ve kullanma” suçlarından methaldar olduğuna dikkat çekti.

Konu suçların ciddiyetine değinen yargıç, Ceza Yasası’nda “taammüden adam öldürme” suçunun müebbet hapis cezası öngördüğüne vurgu yaparak, zanlının, itiraf niteliğinde gönüllü ifade verip, kendisine yapılan yazılı dava tebliğlerinin tümüne kabul yanıtı verdiğine değindi.

Aleyhinde ciddi ithamlar bulunan zanlıyla ilgili huzurunda ciddi şahadetin mevcut olduğuna vurgu yapan Asafoğulları, son zamanlarda yayımlanan istinaf kararlarına da atıfta bulunarak, zanlının ciddi bir ceza alacağı ihtimalini göz önünde tuttu ve “takdir edilebilecek en uygun teminat koşulu 3 ay cezaevidir” dedi.

Asafoğulları, iddia makamı tanıklarının, sağlık koşullarına ilişkin beyanlarını dikkate aldıktan sonra, ciddi bir tedavi süreci olan zanlının, şu an için enfeksiyon riski bulunduğu hususlarını da göz önüne tutarak, davaları görüşülünceye değin, 3 ayı geçmeyen bir süre, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdiğini söyledi ve zanlının, tedavi gerektiği müddetçe, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde tedavi ettirilmesine de emir verdi.

Bu hususta gerekli önlemlerin cezaevi idaresi tarafından alınmasına da ayrıca direktif veren yargıç, zanlının tedavisini üstlenen doktorun raporları ve onayı ışığında tedavisinin tamamlanmasına müteakip, tekrardan cezaevine gönderilmesi yönünde de direktifte bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104