Tedbir alın, canımız tehlikede!

banner37

Ülkemizin en büyük deniz ulaşım kapısı olan Gazimağusa Limanı’na gelen yüklerin boşaltımı esnasında, Koronavirüse karşı gerekli önlemlerin alınmaması liman işçilerinin tepkisine neden oldu:

Tedbir alın, canımız tehlikede!
banner90
banner99

“HERKES GİBİ BİZ DE TEDİRGİNİZ”… Havalimanlarından gelen herkesin 14 gün karantinaya alındığını ancak limana gelen gemi kaptanı, mürettebatı ve TIR şoförlerinin limanda serbestçe dolaştığını belirten Gazimağusa Limanı çalışanları, “Limana gıda ve tıbbi malzemelerin yanı sıra yük de geliyor. Demir gibi inşaat malzemelerinin boşaltımını yapıyoruz. Kamu ve özel sektörde çalışmalar durdu. Herkes gibi biz de tedirginiz, çalışma koşullarımızı güvenli hale getirin. Bizi dış ülkelerden gelenlerle temas ettirmeyin. Duyarlı olun, önlem alın!”diye isyan etti.

“İNSAN TEMASINI AZALTIN”… CTP Milletvekili, Tarım eski Bakanı Erkut Şahali, Gazimağusa Limanı’na, bir süre önce gelen TIR şoförlerinin, halen, limanda serbestçe dolaştığına vurgu yaptı ve “Çalışanlar endişeli. Devlet yetkililerinin, limanda tedbirleri arttırması gerekir. Limandaki iş hacmini durdurmak doğru değil ancak insan temasını minimuma indirmek gerek. Sağlıkta zafiyet olmaz. Aksi halde ağır bedeller öderiz” dedi.

Sedef BOŞNAK

Ülkemizin en büyük deniz ulaşım kapısı olan Gazimağusa Limanı’na gelen yüklerin boşaltımı esnasında, Koronavirüse karşı gerekli önlemlerin alınmaması liman işçilerini ayağa kaldırdı.

Limandaki tedbirlerin yetersizliğinden şikayetçi olan işçiler, “Tedbir alın, canımız tehlikede” diye isyan etti.

Birbirleriyle yakın mesafede çalıştıklarını kaydeden işçiler, dış ülkelerden gemiyle limana gelen kişilerin, ülkedeki hareketlerinin kısıtlanmadığına dikkat çekti.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir dizi tedbirler çerçevesinde, havalimanından ülkeye girenlerin 14 gün karantina altında tutulmasına karşın, ülkeye limandan giriş yapan gemi kaptanı, gemi mürettebatı ve TIR şoförlerinin, limanda serbestçe dolaştığını iddia etti.

İlgilileri duyarlılığa ve acil önlem almaya çağıran çalışanlar, “Limana gıda ve tıbbi malzemelerin yanı sıra yük de geliyor. Demir gibi inşaat malzemelerinin boşaltımını yapıyoruz. Kamu ve özel sektörde çalışmalar durdu. Herkes gibi biz de tedirginiz, çalışma koşullarımızı güvenli hale getirin. Bizi dış ülkelerden gelenlerle temas ettirmeyin. Duyarlı olun, önlem alın!”diye isyan etti.

Erkut Şahali: Önlenmezse, ağır bedeller öderiz

CTP Milletvekili, Tarım eski Bakanı Erkut Şahali, Gazimağusa Limanı’na, bir süre önce gelen TIR şoförlerinin, halen, limanda serbestçe dolaştığına vurgu yaparak, bu durumun çalışanları endişeye düşürdüğünü söyledi.

Devlet yetkililerinin, limanda alınan tedbirleri arttırması gerektiği üzerinde duran Erkut Şahali, “Limandaki iş hacmini durdurmak doğru değil ancak insan temasını minimuma indirmek gerek. Sağlıkta zafiyet olmaz. Aksi halde ağır bedeller öderiz” dedi.

Erkut Şahali, şöyle konuştu:

“Limanda çalışanlar büyük risk altında. İş yükü hafifletilmeli. Ülke dışından gelen insan trafiğini engellemek gerek. Gerekli tedbirlerin vakit geçmeden alınması gerekiyor. İş planı yapılmalı. İş devamı için, çalışanların, gerekli mesafeyi koruyacak şekilde çalışması için tedbir alınmalı. Ne yazık ki çalışanların dip dibe olduklarını gözlemliyoruz. Önlem alınmazsa, bu tedbirsizliklerin yaratacağı masraf ülkemize pahalıya patlayabilir.

Ülkeye girişler yasaklanmadan önce, bir gemi, limana 43 TIR ve şoförlerini getirdi. Yükler, gıda, temizlik, inşaat malzemeleri ve beyaz eşyaydı. Hatta gelen yükler arasında İran sınırından gelen cam da vardı. TIR ve şoförleri karantina işlemine tutulmadan, yalnızca, dezenfekte işlemiyle limandan çıkış yaptı ve ülkenin dört bir yanına dağıldı. Halen bu TIR şoförlerinin bir kısmı limanda, bölgedeki bir alış-veriş merkezine giderek alış-veriş yaptığı iddiaları da var. Şoförlerin limanda gezmelerine herhangi bir engel yok. Hareketleri sınırlandırılmadı, karantinaya tabi tutulmadılar. Risk var, hafife almamalıyız. Temennimiz az hasarla, bu süreci atlatmak.”

Toroslu: İthalatta ciddi düşüş var

GÜÇ-SEN Gazimağusa Bölge Sorumlusu Ertuğrul Toroslu, Gazimağusa Limanı’ndaki ithalatın neredeyse durma noktasına geldiğini belirterek, “İthalat durmuş durumda. Evrak sayısında ciddi düşüş var. Mal ithali oldukça azaldı. Günlük evrak sayısı 200’den 25’e düştü. İthalat yüzde yüz iken yüzde 20’ye geriledi” dedi.

Ertuğrul Toroslu, Koronavirüs salgının çalışanları endişeye düşürdüğünü anlattı ve çalışanların kendini korumak adına tedbir aldığından söz etti.

Toroslu, gümrükte, vardiya usulü çalışıldığını anlatarak, 60 çalışanın ikiye bölünerek, gün aşırı çalıştığını dile getirdi ve şöyle devam etti.

“Dünyada can alan Koronavirüs, herkesi sıkıntıya düşürdü. Çalışanlar da tedirgin. Yönetim, maske, eldiven ve dezenfektan gönderdi.

Gümrük Dairesi, çalışması gereken elzem dairelerden biri. Görevimizin başındayız. Ülkeye gelen ilaç ve tıbbi malzeme girişlerine öncülük veriyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75