banner6

Tek bir ev taksiti bile asgari ücretin 3 katı!

banner37

Tek bir ev taksiti bile  asgari ücretin 3 katı!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkede herhangi bir sermayesi ya da ek geliri olmayıp, asgari ücrete çalışan bir kişinin normal hayatını sürdürebileceği bir apartman dairesi alması bile imkânsız hale geldi.

   Net asgari ücretin 6 bin 90 TL olduğu KKTC’de, iki yatak odalı bir apartman dairesi fiyatlarının ortalama 40 bin sterlin, yani 800 bin TL olduğu düşünüldüğünde, asgari ücretlinin bu evin taksitlerini ödemesi mümkün değil.

   Yani asgari ücretli bir kişi, bankadan bu ev için kredi alıp, 120 ay taksit yaptırdığında, ayda 17 bin 300 TL civarında bir taksit ödemek zorunda kalıyor. Bu da maaşının 3 katı oranında taksit ödemesi gerektiği anlamına geliyor.

Sermaye olması da yeterli değil…

   Durum sermayesi olanlar için de aslında çok kolay değil.

   40 bin sterline satılan bir evi almak için 10 bin sterlinlik bir sermayesi olan ve bunu ödeyip, geriye kalan 30 bin sterlin için de bankadan 120 aylık kredi alan bir kişi de, ayda yaklaşık 12 bin TL taksit ödemek zorunda kalıyor. Yani bu rakam da asgari ücretin iki katına denk geliyor.

İki kişinin çalışması da yetmiyor

   Bankadan kredi ile alınan evin taksitini ödemek için bir evden iki, hatta üç kişinin bile asgari ücrete çalışması yetmiyor.

   120 ay taksit yapılan iki yatak odalı bir apartman dairesi için aylık yaklaşık 17 bin 300 TL taksit ödendiği düşünüldüğünde, iki asgari ücretin bile bu oranı karşılamaya yetmediği, üç asgari ücretin ise ancak da bu oranı karşıladığı ortaya çıkıyor.

Ev kiralamak bile kurtarmıyor…

   Asgari ücretli için ev satın almanın hayal ötesi bir duruma döndüğü ülkemizde, kirada oturmak da hiç kolay değil.

   Bir ailenin yaşayacağı iki yatak odalı bir apartman dairesi kirasının 200 sterlinden başladığı düşünüldüğünde, asgari ücretin 3’te ikisini kiraya vermek zorunda kaldığı ortaya çıkıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104