banner6

Tek çaremiz üretmek

banner37

Ülke ekonomisinin sürdürülebilir olmadığına dikkat çeken iş dünyası, fahiş fiyatların önüne üretimle geçilebileceğini, alım gücünü artırmak için de gelir seviyesini yükseltmek gerektiğini savundu. İş dünyası akaryakıt zammı ile birlikte zamların devam edeceğini söyledi:

Tek çaremiz üretmek
banner99

“SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİ ŞART”… KTSO Başkanı Ali Kamacıoğlu, ülkemizde ardı arkası kesilmeyen fiyat artışları ve zamların düşürülebilmesi için, sürdürülebilir ekonominin şart olduğuna dikkat çekerek, ekonomimizi düzeltmedikçe zamlar altında ezilmeye mahkûm olduğumuzun altını çizdi. KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga ise fahiş fiyatlara dikkat çekerek, insanların gelir seviyesini yükseltmek gerektiğini, bu zamların son olmadığını, artışların gelmeye devam edeceğini belirtti.

“FİYATLARI DÜŞÜRMEK İÇİN ÜRETMELİYİZ”… İŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü ile KTEZO Genel Koordinatörü Tulga, fahiş fiyatların önüne geçebilmek için üretimin önemli olduğuna dikkat çekerek, üretilebilecek yeni ürünler ile planlamanın fiyatları düşürmede öneme sahip olduğunu, üreticinin desteklenmesinin ise şart olduğunu kaydetti. Mamülcü ve Tulga son akaryakıt zammına işaret ederek, şu anki akaryakıt fiyatları ile tarihte ilk kez Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını geçtiğimizi, bu zammın tekrardan mal ve hizmette artış anlamına geldiğini belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar devam ederken vatandaşların alım gücü de günden güne düşüyor. Fahiş fiyatlar altında ezilen ve bir türlü ayağa kalkamayan vatandaş ve sektörler geçtiğimiz günlerde gerçekleşen akaryakıt zammı ile bir kez daha ağır darbe aldı.


Fiyat artışlarını, ülke ekonomisini ve alınması gereken önlemleri KIBRIS’a değerlendiren iş dünyası, sürdürülebilir bir ekonomi için üretimin planlanarak desteklenmesini, maliyetlerin düşürülerek mal ve hizmetin ucuzlatılması gerektiğine işaret etti.


Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu, ülkemizde ardı arkası kesilmeyen fiyat artışları ve zamların düşürülebilmesi için sürdürülebilir ekonominin şart olduğuna dikkat çekerek, günü birlik yaşadığımızı söyledi.


Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, dövizin yükselişi ve dünyada üretimin düşmesi sebebi ile fiyat dengelerinin bozulduğuna işaret ederek, fiyat dengesini yakalayıp pahalılığın önüne geçilebilmesi için yerli üretimin, planlı üretimin desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, fiyatları düşürmek için üretmemiz gerektiğine dikkat çekerek, üretim desteklenerek, üretebileceğimiz yeni ürünlerin üretilmeye başlanması gerektiğini kaydetti.


Tulga, diğer yapılması gerekenin insanların gelir seviyesini yükseltmek olduğuna dikkat çekerek, bu zamların son olmadığını, artışların gelmeye devam edeceğini belirtti.

Kamacıoğlu: Sürdürülebilir ekonomi şart


KTSO Başkanı Ali Kamacıoğlu, ülkemizde ardı arkası kesilmeyen fiyat artışları ve zamların düşürülebilmesi için sürdürülebilir ekonominin şart olduğuna dikkat çekerek, günü birlik yaşadığımızı söyledi.


Kamacıoğlu, ekonomimizi düzeltmedikçe zamlar altında ezilmeye mahkûm olduğumuzun altını çizerek, her sabah yeni bir gündeme uyandığımızı, bir sabah akaryakıt zammı ile diğer sabah marketlerdeki ürünleri ucuzlatma açıklaması ile uyandığımızı belirtti.


Bu kadar yüksek vergilerle ekonomi ile başla çıkılamayacağına vurgu yapan Kamacıoğlu, yeni düzenlenen Belediye Yasası ile her türlü ürünün daha da pahalı olacağını, üretim maliyetlerinin daha da artacağını kaydetti.

Mamülcü: Planlı üretim desteklenmeli


İŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, dövizin yükselişi ve dünyada üretimin düşmesi sebebi ile fiyat dengelerinin bozulduğuna işaret ederek, fiyat dengesini yakalayıp pahalılığın önüne geçilebilmesi için yerli üretimin, planlı üretimin desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Mamülcü, girdi maliyetlerin süspanse etmenin öneminden bahsederek, akaryakıtın yeni zamlı hali ile cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye’deki fiyatları geçtiğine dikkat çekti.


Fiyatların bu seviyeye gelme sebeplerinden birinin vergi sistemindeki çarpık politika olduğunu söyleyen Mamülcü, diğer sebeplerin ise asgari ücretin artması, girdilerin yüksek olması ve lojistiğin tekel ve çok pahalı olmasından kaynaklandığını belirtti.


Tüm bu sebeplerin mal ve hizmet fiyatlarını artırdığını ifade eden Mamülcü, piyasanın pahalılık sebebinin de bunlar olduğunu kaydetti.


Mamülcü, devletin bu noktada girdi maliyetlerini azaltmak için planlamalar yapması gerektiğini söyleyerek, peşin gümrük ve stopaj konusunda da çalışmalar yapması gerektiğini, dünyanın hiçbir yerinde peşin gümrük ve stopaj alınmadığını vurguladı.


Özellikle kira artışlarının ve dövize bağlı yükselen işyeri kiralarının iş insanlarına ne kadar yük olduğunun altını çizen Mamülcü, kapanan iş yerlerinin birçoğunun bu sebeple kapandığına dikkat çekti.

Tulga: Fiyatları düşürmek için üretmeliyiz


KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, akaryakıt, market ürünleri ile meyve sebzedeki fahiş fiyatlara işaret ederek, akaryakıt zammı ile pahalılığın ve alım gücünün düşmesinin gündem olduğunu vurguladı.


Tulga, pahalılığın birinci etkeninin üretime değer verilmemesi olduğunu söyleyerek, üretimde gerekli adımların atılmadığını belirtti.


Özellikle sebze ve meyvedeki artışı örnek gösteren Tulga, markette ilk kez marulun fiyatının 15 TL’ye çıktığını kaydetti.

banner134


Tulga, pahalılığın diğer bir sebebinin ise Türk Lirası’nın değer kaybı olduğunun altını çizerek, “Ülkemizde girdilerin döviz üzerinden olmasından kaynaklı fiyatlar yükseliyor” şeklinde konuştu.


“Fiyatları düşürmek için üretmeliyiz” diyen Tulga, üretim desteklenerek, üretebileceğimiz yeni ürünlerin üretilmeye başlanması gerektiğini kaydetti.


Tulga, diğer yapılması gerekenin insanların gelir seviyesini yükseltmek olduğuna dikkat çekerek, bu zamların son olmadığını daha artışların gelmeye devam edeceğini belirtti.


Türkiye’de üretici fiyatlarına yüzde 45 artış yapıldığını, bizde henüz artışın yüzde 20-30’larda olduğunu söyleyerek, artışların arkasının geleceğini vurguladı.


Tulga, ülkemizde tedarik zincirinin fiyatları artırdığına işaret ederek, üreticiden tüketiciye fiyat gelinceye kadar fiyatın ciddi şekilde arttığına vurgu yaptı.


Son akaryakıt zammı ile birlikte fiyatların ilk kez Türkiye Cumhuriyeti’ndeki akaryakıt fiyatının üzerine çıktığını ifade eden Tulga, “Bizim ülkemizin Türkiye’den farkı, toplu taşımacılığının olmamasından kaynaklı olarak herkesin kendi arabasını kullanması ve daha çok akaryakıt tüketmesidir. Üstelik bütçenin bitmesi sebebi ile yapılan bu zam yine fiyatların artmasına sebep olacak” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104