banner6

‘Tek gözlü canavarlar’ kazaya davetiye çıkarıyor

banner37

Geceleri tek farı yanan ya da farları hiç yanmayan araçlar, trafikte adeta tehlike saçıyor. “Gece araç kullanmak kâbus oldu” diyen sürücüler, konuyla ilgili sert önlemlerin alınmasını istedi.

‘Tek gözlü canavarlar’ kazaya davetiye çıkarıyor
banner99

Emine Gül ÖZER

MOTOSİKLET OLARAK ALGILANIYOR…

Trafikte “Tek gözlü canavarlar” olarak bilinen, bir farı yanan ya da hiçbir farı yanmadan seyreden sürücüler, yollarda adeta pimi çekilmiş bomba gibi geziyor. Aydınlatmaların zaten yetersiz olduğu yollarda sürücüler, tek farı yanan arabaları motosiklet olarak algılıyor. Tek şeritli yolda büyük sıkıntı oluşturan bu durum, kazalara da davetiye çıkarıyor. Vatandaşlar, “Tek gözlü canavarlar belli ki muayeneden de geçmiyor” dedi.

CAYDIRICI CEZALAR ŞART…

Sürücüler, sadece tek farı yanan ve hiçbir farı yanmadan trafiğe çıkan araçların sahiplerine caydırıcı cezaların getirilmesi ve bu alandaki denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini kaydetti. “Trafikte ışık nizamlarının ihlali veya yetersiz ışıkla araç kullanmak ve araçlarda şartlara uygun ışık donanımı bulundurmamak” gibi suçlardan polisler sürücülere 988 TL 50 kuruş ile bin 482 TL 75 kuruş cezai işlem uygulasa da vatandaşlar bu cezayı caydırıcı bulmadıklarını dile getirdi.Trafik kazalarının her geçen gün arttığı adamızda, büyük bir tehlikeyi de ‘tek gözlü canavarlar’ oluşturuyor.

Geceleri araç kullanmak, gündüze nazaran daha da zorlaşırken, aydınlatmaların yetersiz kaldığı yollarda bazı duyarsız sürücüler ya araçlarının ışıklarını yakmadan trafikte seyretmeye çalışıyor ya da bozuk farlarını ısrarla tamir ettirmiyor.

Halk arasında “Tek gözlü canavarlar” olarak bilinen sürücüler, hem kendi hayatlarını tehlikeye sokuyor hem de diğer sürücüler için büyük sorun arz ediyor.

Aydınlatmaların olmadığı yollarda, aynalardan arkasını kontrol etmeye çalışan sürücüler, tek farı yanan araçları motosiklet olarak algılıyor ve bu da tehlikenin boyutunu daha da artırıyor.

Çift şeritli yola nazaran tek şeritli yolda daha büyük sıkıntılar yaşadıklarını anlatan vatandaşlar, bu konunun önüne geçilmediği takdirde kazaların peş peşe geleceğini söylüyor.

“Trafikte ışık nizamlarının ihlali veya yetersiz ışıkla araç kullanmak ve araçlarda şartlara uygun ışık donanımı bulundurmamak” gibi suçlardan polisler sürücülere 988 TL 50 kuruş ile bin 482 TL 75 kuruş cezai işlem uygulasa da vatandaşlar bu cezayı caydırıcı bulmadıklarını dile getiriyor.

Vatandaş ne dedi?

Nurten Avtürk:

“Özellikle havaların erken karardığı, mesai bitiminde yoğunluğun yaşandığı günlerde her gün böyle bir durumla karşı karşıya geliyorum ve bu durum çok tehlikeli. Çift şeritli yollarda belki çok büyük sorun olmaz ama tek şeritli yollarda büyük sorun.

Yolların da yetersiz ışıklandırmaya sahip olması bu durumu daha feci hale getirebiliyor. Polis kontrollerinin bu konuda daha fazla olması gerekiyor. Sadece radar ile hız kontrolleri değil, araçların da daha özenli ve sık kontrol edilmesi lazım.

En önemlisi, caydırıcı cezalar lazım. Karanlık yolda giderken, dikiz aynasından baktığımda arkada tek bir ışık görüyorum. Genellikle motosiklet olarak algılanıyor bu araçlar ve çoğu zaman büyük kazalara sebebiyet veriyor.

Sadece otomobil değil, traktörler için de aynı denetim yapılmalı. Araçlarının tek ışığı yanan ‘tek gözlü canavarlar’ belli ki muayeneden de geçmiyor. Caydırıcı para cezalarının olması lazım.”

Mehmet Aslanoğlu:

“Ben de şoförüm, bazen ansızın o ampul patlayabiliyor ama bu durum, istemeden ve ansızın olduğunda sorun teşkil etmez.

Bile isteye o aracı öyle kullanıyorsa, bu kesinlikle başlı başına kazalara davetiye çıkartmaktır çünkü bu çok büyük bir suç.

Karşıdan gelen arabalar, o arabayı motosiklet olarak algılar, bu da felaketi çağırır. İnsanların araçları bu şekilde kullanması kazaya resmen sebebiyet veriyor.

Para cezası ödeyeceğine arabasının farını yaptırsınlar. Az bir miktar değil, asgari ücretle çalışan biri için. Ne kendi hayatlarını ne de başkasının hayatını riske atsınlar.

Bu konuda daha fazla denetim yapılmalı.”

Mehmet Bolkan:

“Yasal olmayan bir şeyi yapmaları hata.

İnsanları hemen suçlamak istemem, belki farkında değildir ama farkında ise ve yaptırmadan aracını o şekilde kullanmaya devam ediyorsa, bu başlı başına bir suç.

Bunun bir karşılığı ve yaptırımı da olduğunu düşünüyorum. Trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybeden çok fazla insan var. Bunun önüne geçmek için tüm kurallara hepimizin riayet etmesi gerekiyor.

Burada görevin büyüğü de polisimize düşüyor. Denetimi arttıracaklar ve daha çok kontrol yapacaklar.”

Cemile Şafak:

“Sokaklarda çok fazla trafik polisi görmüyorum. Denetlemeleri yetersiz buluyorum. Daha çok denetleme yapılmalı ve aracı bu şekilde duyarsız kullanan, insanları tehlikeye sokan kişilere bir yaptırım uygulanmalı.

Haspolat’ta oturuyorum ve yollarımızın zaten aydınlatması yok. Gece aracımla seyrederken tek farı yanan araçlarla resmen mücadele veriyorum.

Çoğu zaman motosiklet olarak görüyorum ve şerit değiştirirken çok büyük sıkıntılar olabiliyor bu gibi durumlarda.

Aracını bu şekilde kullanan biri hem kendisinin hem de bizim gibi sürücülerin hayatını tehlikeye atıyor. Para cezasındansa daha büyük ve caydırıcı cezalar gelmeli.”

Emrah Türkyılmaz

“Tek farı yanan ya da hiç farları yaptırmaya tenezzül etmeyen sürücüler çok tehlikeli sürüş yapıyor.

Aydınlatmalar zaten yetersiz. Bu sürücülerin de bu şekilde araç kullanması kazaya resmen davetiye çıkartıyor.

Daha katı kurallar gelmesi lazım ve uygulanması lazım. Bizim sıkıntımız kurallarla değil zaten uygulanmamasıyla. Denetim az ve bir yaptırım yok.

Aracı bu şekilde kullanmak yasal değil bir para cezası da var, ama hangi birini durdurup bu cezaları kesiyorlar?

Tek gözlü canavarlar, en azından tek gözlü olmasınlar ve farlarını yaptırsınlar. Ne kendilerinin hayatını riske atsınlar ne de başkalarının.

Trafik kazaları zaten çok sık yaşanır oldu. En azından bir yerden bu durumun önüne geçilmeli.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104