Tek hedefi köylülerine daha iyi hizmet sunmak

banner37

Bugün 1'inci Pastelli Festivali'nin düzenleneceği Kozanköy'ün Muhtarı Hatice Beşiktepeli, 2006 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde aday oldu ve kazandı. Üç dönemdir Kozanköy muhtarlığı yapan Beşiktepeli, bu süreci KIBRIS Gazetesi'ne anlattı:

Tek hedefi köylülerine daha iyi hizmet sunmak
banner8

Ülkemizdeki birçok kadın seçme hakkını kullanırken, ne yazık ki seçilme hakkını kullanmaktan kaçınıyor. Cumhuriyet Meclisi'ndeki 50 sandalyenin sadece 4'ünde kadınlar oturuyor.

Bu durum sadece meclis içinde geçerli değil. Birçok kadın ne belediye başkanlığı, ne meclis üyeliği ne de muhtarlık için aday olmuyor.

Ancak Bugün, 1'inci Pastelli Festivali'ne ev sahipliği yapacak olan Kozanköy'ün Muhtarı Hatice Beşiktepeli seçilme hakkını kullanmayı tercih eden kadınlardan biri oldu. 2006 yılında Kozanköy muhtarlığı için aday olan Beşiktepeli, 4 erkek adayla yarıştı. Beşiktepeli köydeki oyların neredeyse yarısını aldı.

Kazanmasının ardından köyü için gece gündüz demeden çalışmaya başladı. Köylülerine daha iyi hizmet sunmak için geceleri evinden bile çıkmayan Beşiktepeli, hem evdeki işlerini, hem çalıştığı iş yerindeki işleri hem de muhtarlık görevini başarılı bir şekilde yürütüyor.

KIBRIS Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Hatice Beşiktepeli, muhtar olmaya nasıl karar verdiğini ve kadın olarak seçilme hakkını kullanmanın avantajlarını anlattı.

KIBRIS: Kendinizi tanıtır mısınız?

Beşiktepeli: 1964 yılında Baf'ta doğdum. 10 yaşında Kozanköye yerleştim. O gün bugündür burada yaşıyorum. Evliyim, iki çocuğum var. Bir kızım, bir oğlum ve bir de torunum var.

KIBRIS: Muhtarlık için aday olmaya nasıl karar verdiniz?

Beşiktepeli: Muhtarlıkta üçüncü dönemim. Eşim aday olmak istiyordu. Bazı şartlardan dolayı olamadı. O yıl başka biri muhtar oldu. Muhtar olan kişi ile çok zıtlaştım. Ardından aday olmaya kara verdim ve oldum. Aday olduktan sonra kazandım. Dört erkek aday vardı bir de ben. Bu sene üçüncü dönemimdir. O dönem çok kadın muhtar da yoktu.

KIBRIS: Aday olduktan sonra çevrenizden nasıl bir tepki aldınız?

Beşiktepeli: Bir kadının aday olması bence çok güzel bir şeydir. Dört tane erkekle yarışıp, bir kadının kazanması bence çok güzel bir olay. O dönemde köyler belediyelere de bağlı değildi. Birçok sorumluluk vardı. Ardından belediyeye bağlandık. Muhtarların pek bir işi kalmadı.

KIBRIS: Köylerin belediyelere bağlanması, köyleri nasıl etkiledi?

Beşiktepeli: Belediyelere bağlı birçok köy var. Bu nedenle hizmet almak için bir süre beklemek zorundasın. Belediyeler de kendine göre haklı. Ancak biz de hizmet bekliyoruz. Belki de köyler belediyelere bağlanmasa daha çok hizmet alırdık.

KIBRIS: Bazı kadınlar aday olmaya çekiniyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Beşiktepeli: Ben çekingen bir insan değilim. Seçime girmeden de birçok eleştiri alıyorsun. Herkes seni kötülemek ister ki, seçimi kendi kazansın. O yüzden ben sessiz olmaya karar verdim. Beş tane adaydık. Herkes kendi aklına geldiği gibi yorum yapardı. Eşimin de bir sözü vardı "Bir yemeği pişireceksin, sonra yiyeceksin" diye. Bende aynen o şekilde devam ettim. Kadınlar da erkek gibi isteyince başarabilir. Yeter ki insan kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilsin. Ardından istediğini başarabilir.

KIBRIS: Eşiniz size destek oluyor mu?

banner134

Beşiktepeli: Evet her zaman bana yardımcı oldu. Özellikle köylerin belediyelere bağlı olmadığı dönemde ondan büyük bir destek gördüm. O dönemde köy çok daha temizdi.

KIBRIS: Aday olmaya karar verdiğinizde eşinizin tepkisi ne oldu?

Beşiktepeli: İlk önce bana neden böyle bir karar aldığımı sordu. Ben de dedim kararlıyım. Yaşadığım sıkıntıları anlattım. O da bana destek oldu. Köylü de beni benimsedi ve kazandım.

KIBRIS: Muhtarsınız ve aynı zamanda kütüphanede çalışıyorsunuz. Hepsini yetiştirmek zor olmuyor mu?

Beşiktepeli: Eskiden çalışmıyordum. Süt alıp hellim yapıyordum ve satıyordum. Şimdi çalışıyorum. Günlerim dolu dolu geçiyor. Ancak yaptığım işleri sevdiğim için sorun olmuyor. Örneğin gece hiçbir yere çıkmam. Köylü bilir ki gece evdeyim. O nedenle teklifsiz geliyorlar. Gece yarısı bile kapımı çalıp, belge isteyen, mühür vurmamı isteyen oluyor.

KIBRIS: Aday olduğunuz için hiç tepki aldınız mı?

Beşiktepeli: Kardeşim bir kere kulak misafiri oldu. Bir kişi "O kadar adam girdi seçime, kadını seçtiler. Kadın ne yapacak bir köyde" diye yorum yapmış. Kardeşim bunları duydu ama bilmiyorlardı ki benim kardeşimdir ve yorum yaparlar. Kardeşim ise bana "korkma, sen istediğini başarın" dedi. Ben girişken bir insanım. Bu nedenle istediğimi başarabilirim.

KIBRIS: Şu anda köy için yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Beşiktepeli: Köyümüzün festivalinin olması için çalışıyoruz. Belediye başkanı bize bu konuda destek olacağını söyledi. Köylü de festival yapılmasını istiyor. Ayrıca köyün belli yerlerindeki parkeler söküldü, onların yapılmasını istiyoruz. Bunların dışında gençlerimize kırsal kesim arsası verilmedi. Bu nedenle gençler birer birer köyü terk ediyor. Verilecek köy diye geçtiği içinde insanlar yatırım yapmaya korkuyor. Kırsal kesim arsası verileceğine dair bize söz verildi. Kısa süre önce yine kaymakamlığı aradık, hatırlattık.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75