'Tek merkezde oy verme işlemi eziyet'

banner37

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27’inci dönem Milletvekili Genel Seçimleri için KKTC oy verme işlemi son gününde de aynı yoğunlukla geçti, seçmenler şikayette bulundu, birkaç merkezde oy vermek istediğini söyledi

'Tek merkezde oy  verme işlemi eziyet'

Mustafa ÖZYAĞCI

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için KKTC’de oy verme işlemi dün sona erdi. Oy verme işlemi diğer günler gibi son günde de aynı yoğunlukla geçti.

Oy kullanmak isteyen çok sayıda vatandaş, yoğunluğa takılmamak için sabahın erken saatlerinde 20 Temmuz Fen Lisesi’ndeki seçim merkezine gelerek tercihlerini yaptı.

KKTC’de yaşayan Türkiye seçmenleri, cumartesi gününden başlayarak, toplam 3 gün boyunca 09.00-21.00 saatleri arasında oy kullandı. Seçimin ikinci tura kalması halinde KKTC’de ikamet eden TC seçmenleri 30 Haziran- 2 Temmuz tarihlerinde yine aynı okulda sandık başına giderek oy verecek. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 106 bin 530 vatandaş bulunuyor.

Bazı seçmenler hafta içi olması ve okulların kapalı olması nedeniyle çocuklarıyla geldi. Aileler içeride oy kullanırken çocukları onları kapıda bekledi.

Oy verme işleminin ardından KIBRIS’a konuşan seçmenler, tek merkezde oy verme işleminin yapılmasından dolayı yoğunluk yaşandığını, resmen eziyet çektiklerini söyledi.

Üç gündür oy kullanmaya geldiklerini belirten bazı seçmenler, ikinci tura kalması durumunda seçimin birkaç merkezde yapılmasının daha doğru olacağını vurguladı.

Seçim merkezindeki 19 No’lu sandıkta ‘evet’ kaşesi kayboldu

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için KKTC’de oy verme işlemi dün sona erdi.

KKTC’de yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, dün saat 09.00- 21.00’e kadar 20 Temmuz Fen Lisesi Seçim Merkezi’nde kurulan 20 sandıkta oy kullandı.

Önceki gün oy verme işlemi sırasında 19 numaralı sandıkta ‘evet’ yazılı kaşe kayboldu. Kaybolan ‘evet’ kaşesi için Seçim Komisyon Başkanlığı tarafından tutanak tutuldu ve YSK’ya yazılı olarak bildirdi.

Seçim Komisyon Başkanlığı kaybolan kaşe için 19 No’lu sandıkta oy kullanan 5 kişiyi arayıp kaşenin onlarda olup olmadığıyla ilgili çağrıda bulundu. Çağrı üzerine bir noktaya bırakılan kaşe polisler tarafından Seçim Komisyon Başkanlığı’na teslim etti.

Bırakılan evet kaşesi polisler tarafından tekrardan Seçim Komisyon Başkanlığı’na teslim etti.

Yaklaşık 50 bin seçmen oy kullandı

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Müsteşarı ve Seçim Bina Sorumlusu Ertuğrul Demirci, seçimler için 20 sandık açıldığını, ilk gün 13 bin 371, ikinci gün 16 bin 26 kişinin oy kullandığını belirterek, dün de 20 bine yakın oy kullanılmasının beklendiğini söylemişti.

Vatandaşların tek seçim merkezinde oy verme işleminin yapılmasından dolayı yaşadığı şikayeti de değerlendiren Demirci, KKTC’de tek merkezde oy kullanılmasının emniyet açısından önemli olduğunu kaydetti.

Ertuğrul Demirci, başka bir bölgede oy verme merkezi veya merkezlerinin kurulmasının seçimin güvenliği açısından bazı şaibeler doğuracağından dolayı, tek merkezde oy verme işleminin yapıldığını söyledi.
   Demirci, katılım oranından memnun olduklarını dile getirerek, vatandaşların barışçıl ve sakin bir ortamda demokratik haklarını kullandıklarını, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını belirtti.
   Seçimin ikinci tura kalması durumunda KKTC’deki TC vatandaşları, 30 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında aynı okulda ikinci tur için tekrar oy verecek.

Seçmenler ne dedi...? Seçmenler ne dedi...?

Hamit Şengün:

Seçimin kısa süreli yapılması yoğunluğa neden oluyor. Bu kuyrukları gören bazı vatandaşlar oy kullanmadan geri dönüyor. Eğer seçim, ülke genelinde iki ya da üç merkezde aynı günlerde kullanılırsa hem daha rahat olur hem de katılım daha fazla olur. Seçimin ikinci tura kalması halinde yoğunluk daha fazla olacaktır.

Canan Erdin:

Seçimin tek merkezde yapılması tam bir rezalet. İnsanlar bu sıcak havada kuyrukta bekliyorlar. Bu konu için daha hızlı ve pratik çözüm bulunabilir. Bu şartların sağlanması halinde insanlar mağduriyet yaşamayacaklar. Ben de oy vermek için diğer vatandaşlar gibi mağduriyet yaşadım. Seçimin ikinci tura kalması halinde aynı mağduriyetin yaşanması halinde çok kişi oy kullanmaya gitmeyecek.”

İsmail Tosun:

“Seçimin tek merkezde yapılması hiç doğru değil. Çünkü uzakta oturanlar ve işi olanlar kuyruklardan dolayı fazla bekleyemiyor. Kullanamayanlar ise tekrar gidip gelmiyor. Yetkililer buna bir çare bulurlarsa çok iyi olur. Seçimin ikinci tura kalacağını düşünmüyorum. Ancak seçimin ikinci tura kalması halinde tek merkezde oy verecekler aynı şekilde eziyet yaşayacaklar.”

Cevdet Kopar:

“Vatandaşlara bu denli eziyet yaşatılması hiç doğru değil. Tek merkez yerine Güzelyurt, Gazimağusa’ya da sandık kurulabilirdi. Gördüğünüz rezillik, başka bir şey değil. Üç gündür aynı sorunu yaşıyorum. Yoğunluktan dolayı iki kez gittim geldim kullanamadım. Ancak bugün kullanıp, vatandaşlık görevimi yerine getireceğim. İstenilmesi halinde bu ülkede her şey yapılabilir. Yeter ki istensin, niyetleri olsun yapılmayacak hiçbir şey yoktur.”

Gökhan Erdoğdu:

Bu yaşananlar pek hoş değil, ama herhalde çok ilgi var, ondan dolayı böyle yoğunluk yaşanıyor. Başta buna bir önlem alınabilirdi. Birçok vatandaş uzak noktalardan geliyor. Bilemiyorum oy güvenliği açısından nasıl olur fakat Girne’ye, Gazimağusa’ya ve Güzelyurt’a keşke sandık kurulabilseydi. Bizleri hem masraftan kurtarırlardı hem zaman tasarrufu olurdu, hem de bu kadar yoğunluk yaşanmazdı. Seçimin tek merkezde yapılması işleri zorlaştırıyor.”

Rıza Açıkgöz:

“İnsanların demokrasi için oy vermeye gelmesi kadar güzel bir şey olamaz. Dünden beridir üç kez geliyoruz, sürekli kalabalık olmasından dolayı iki gün oy kullanamadık. Bizler vatandaşlık görevimizi yerine getirmek için buradayız. Karpaz’dan tutun Yeşilırmak’a kadar insanlar buraya oy kullanmaya geliyor. Tabii Girne, Güzelyurt ve Gazimağusa’da bir merkez kurulması daha mantıklı olacaktı. İnsanlar da burada bu eziyeti yaşamayacaklardı.”

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER