banner6

Teknecik arızalandı, ‘karanlık’ kâbusu çöktü

banner37

Teknecik arızalandı,  ‘karanlık’ kâbusu çöktü
banner150 banner151 banner143

Erol KANLIADA

   Teknecik Elektrik Santrali’ndeki termik santrallerden birinde dün öğleden sonra meydana gelen arıza, “Teknecik’te yakıt tükendi, meydana gelen arıza nedeniyle santral tamamen durdu” iddialarına sebep oldu. Teknecik Elektrik Santrali’nin tamamen devre dışı kaldığı ve ülkeye elektriğin sadece AKSA ve Güney Kıbrıs’tan sağlanabildiği iddiası halkta “tamamen mi karanlıkta kaldık” korkusunu yaratırken, Maliye Bakanı Sunat Atun ve KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan bu iddiaları yalanladı, “yakıt bitmedi azaldı, arıza vardı ama giderildi” açıklaması yaptı.

   Maliye Bakanı Sunat Atun, Teknecik Elektrik Santrali’nin tamamında sıkıntı olmadığını belirterek, çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Atun, “Yakıt bitmedi fakat azaldı, şu anda yakıt getirtme çalışmaları devam ediyor” dedi.

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan ise bazı haber sitelerinde yer alan Teknecik’te “yakıt bitti” iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurguladı, “yakıt var, hatta yeni yakıt gemisi de yolda” açıklamasında bulundu.

Atun: Teknecik tamamen durmadı

   KIBRIS’a konuşan Maliye Bakanı Sunat Atun, Teknecik Elektrik Santrali’nin tamamında sıkıntı olmadığını, Teknecik’teki termik santrallerden birinin arızalandığını ve bu arızanın giderilmeye çalışıldığını söyledi.

   Teknecik’teki yakıtın bittiği söylentilerinin de gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken Atun, “Yakıt bitmedi fakat azaldı, şu anda yakıt getirtme çalışmaları devam ediyor” dedi.

   Dün basında yer alan “Teknecik Santrali durdu”, “Yakıt tamamen bitti” söylentilerinin manipülasyon olduğunu belirten Atun, halkın bu konuda hassas olduğunu ve bunun bilerek yapıldığını vurguladı.

   KIB-TEK’in bir devlet kurumu olduğunu belirten Atun, devletin yakıt bulma konusunda daha risksiz ve sıkıntıya düşülmeyecek bir şekilde iş yürütmesi gerektiğini ifade ederek, KIB-TEK yönetimine atıfta bulundu.

   Atun, “tedarik edilecek yakıtın ucuz olmasından daha çok kaliteli olması ve yakıtın ülkeye gelmesinde daha az risk yaşanması gerekir” dedi.

   Atun, şu anda yakıtın ülkeye gelmesi için ihaleyi yürüten kişinin yerine daha tecrübeli ve daha iş bilir birinin görev alması gerektiğinin altını çizdi.

Erdoğan: Yeni yakıt gemisi yolda

   KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan da, bazı haber sitelerinde yer alan Teknecik’te “yakıt bitti” iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, Teknecik’te bir santralin arıza nedeniyle devre dışı kaldığını ve sorunun çözüldüğüne işaret etti.

   “Yakıt bitti” iddialarının gerçek dışı olduğunu açıklayan Erdoğan, “yakıt var, hatta yeni yakıt gemisi de yolda” dedi.

   Kesintilerin nedeninin üretimin tüketimi karşılayamaması olduğuna işaret eden Erdoğan, Teknecik, AKSA ve Güney Kıbrıs’tan elektrik üretiminin devam ettiğini belirtti.

   Erdoğan, Güney Kıbrıs’ın yüksek tüketim saatlerinde elektrik verememesi nedeniyle ülke genelinde dönüşümlü elektrik kesintilerine gidildiğini de anımsattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110