banner6

Teknecik Elektrik Santrali’ne yakıt için 75 milyon TL’ye ihtiyaç var

banner37

15 günlük yakıtı kalan Teknecik Elektrik Santrali’ne 11 bin ton yakıt taşıyan gemi ülkeye geldi ancak ilgili firma 5 milyon 700 bin dolarlık yakıt bedelinin tümünün ödenmesini isteyince işler karıştı. Gemi yakıtı indirmeyerek açık denizde demirledi

Teknecik Elektrik Santrali’ne yakıt  için 75 milyon TL’ye ihtiyaç var
banner151

Ahmet KARAGÖZLÜ

Teknecik Elektrik Santrali’ne yakıt taşıyan geminin “yakıt bedelinin tümünü alamadığı” gerekçesiyle santrale yakıt vermediği bildirildi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, Teknecik Elektrik Santrali’ne yakıt taşıyan geminin pazartesi günü geldiğini, ancak geminin bazı sebeplerden dolayı açıkta bekletildiğini söyledi.

Gemide 5 milyon 700 bin dolar, yani 85 milyon TL değerinde “11 bin ton” yakıt bulunduğunu belirten Erdoğan, geminin yakıt tahlil sonuçları çıkana kadar bir süre bekletildiğini ifade etti.

Erdoğan, yakıt sonuçlarının temiz çıktığını, ancak yakıt taşıyan firmanın “tüm bedelin ödenmesini” istemesinden dolayı santrale yakıt takviyesini yapmadığını dile getirdi. 

Hava koşulları yüzünden geminin bu kez de açığa demirlemek zorunda kaldığını belirten Erdoğan, yarına kadar ilgili firmaya tüm ödemenin yapılarak yakıt tedarikinin sağlanmasını planladıklarını söyledi.

Söz konusu firmaya şu ana kadar 1 milyon dolar, yani 10 milyon TL civarında ödeme yapıldığını kaydeden Erdoğan, 75 milyon TL’ye daha ihtiyacın olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“KIB-TEK’in Maliye Bakanlığı’ndan 179 milyon TL alacağı var.

Biz bu ödemenin en azından bir kısmını alarak, diğer kısmını da tüketicilerden toplayarak yakıt için ihtiyaç duyulan parayı toplamayı amaçlıyoruz.

Maliye Bakanlığı’yla görüştük, talebimizi ve durumu ilettik.

Şu an Teknecik Elektrik Santrali’nde 15 günlük yakıtımız var. Sıkıntı görülmeyecek gibi duruyor.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110