banner6

Teknecik için İskenderun’dan bugün bin 200 ton yakıt geliyor

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı, Teknecik Elektrik Santrali’ne yakıt temini için İskenderun Petrol Rafinerisi’nden 2 bin 400 ton akaryakıt alındığını, yakıtın 30’ar tonluk 80 kara tankeriyle taşınacağını açıkladı

Teknecik için İskenderun’dan bugün bin 200 ton yakıt geliyor
banner8

İLK ETAPTA 40 TANKER… Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Teknecik Elektrik Santrali’nde enerji üretimi için ihtiyaç duyulan akaryakıt alımı konusunda yapılan planlamaların devreye girdiğini belirtti. TPIC’den gelecek yakıtın 18 Ağustos’ta adada olmasının beklendiğini, o güne kadar ihtiyaç duyulan yakıt için de çözüm üretildiğini ifade eden Arıklı, İskenderun Petrol Rafinerisi’nden toplam 2 bin 400 tonluk yakıt alındığını, yakıtın iki defada ülkeye getirileceğini söyledi. Arıklı, 30’ar tonluk 40 tankerin taşıyacağı toplam bin 200 ton akaryakıtın bugün ilk parti olarak KKTC’ye gelmesini beklediklerini ifade etti.

Eniz ORAKCIOĞLU

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, elektrik kesintilerinin nedeninin tüketim fazlalığı olduğuna dikkat çekerek, “2 buhar türbininden birini çok fazla tüketimden dolayı durdurmak zorunda kaldık” dedi.


Elektrik tüketiminde, temmuz ve ağustos aylarının en yüksek seviyeye ulaştığını belirten Arıklı, buhar türbinlerinden çıkan kirli dumanın sebebinin de bu olduğunu söyledi.


Teknecik Elektrik Santrali için ihtiyaç duyulan akaryakıt konusunda planlama yapıldığını ifade eden Arıklı, TPIC’ten 18 Ağustos’ta adaya yakıt getirmesinin beklendiğini ancak o güne kadar ihtiyacı karşılamak için İskenderun Petrol Rafinerisi’nden yakıt alınacağını açıkladı.


Arıklı, İskenderun Petrol Rafinerisi’nden toplam 80 tanker olmak üzere 2 bin 400 ton yakıt alınacağını belirterek, “Yakıt 40’ar tankerle iki defada ülkemize gelecek. Her bir tanker 30 tonluktur. İlk parti bugün gelecek. 40 tanker toplam bin 200 tonluk yakıt getirecek” dedi.


Arıklı, fuil-oil’in dinlenme süresi olan 2 günü de hesaba kattıklarını ve santralde yakıt konusunda sıkıntı yaşamayacaklarını ifade etti.
 


Arıklı, ihtiyaç olması halinde Güney Kıbrıs’tan da elektrik alınabileceğini belirterek, “Bu normaldir ve bu konuyu milliyetçiliğe çevirmenin gereği yok” dedi.

banner134


Arıklı, Güney ve Kuzey’in yıllardır enterkonnekte sistemle birbirine zaten bağlı olduğunu, Güney Kıbrıs’ın elektriğe ihtiyacı olduğunda bizden, bizim ihtiyacımız olduğunda da onlardan alabildiğimizi belirtti.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88