banner6

Teknecik’te hummalı çalışma

banner37

Teknecik’te hummalı çalışma
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Ülkemizde 40 dereceleri bulan temmuz sıcağında yakıt krizi yüzünden 2 gün uzun süreli elektrik kesintilerine maruz kalarak çıldırma noktasına gelen Kıbrıs Türk halkının yeniden aynı çileyi yaşamaması için kısa vadeli çözümler devreye sokuldu.

   Bayram arifesinde halk yeniden karanlıkta kalma korkusuyla elektriklerin ne zaman kesileceğinin endişesini yaşarken, dün, umut vaat eden bazı gelişmeler yaşandı.

    Elektrik Kurumu, dün üretim yetersizliği nedeniyle ülke genelinde 2’şer saatlik dönüşümlü elektrik kesintilerinin yaşanacağını duyursa da, yakıtın gelmesi ve özelden takviye yapılmasının yanı sıra enerji açığının Güney Kıbrıs ve AKSA’dan alınacak elektrikle giderilmeye çalışıldığı yönündeki açıklamalar, halkı biraz olsun rahatlattı.

   Dün İskenderun’dan bin 150 ton yakıt getiren gemi imdada yetişti. Doğrudan alım yöntemiyle getirilen yakıtın 13 bin tonluk ikinci diliminin ise cuma günü geleceği belirtildi.

   Bu arada Türkiye’nin gönderdiği 2 santralden biri de tam kapasite olmasa da hizmet vermeye başladı.

    Bir yandan yakıtın boşaltılması ve santralların çalıştırılması, diğer yandan da Türkiye’den gönderilen jeneratörlerin kurulup devreye sokulması için ekipler, Teknecik Elektrik Santrali’nde hummalı bir çalışma sergiliyor.

   Bu arada aciliyetten dolayı gelen yakıtın hiç dinlendirilmeden sisteme verildiği, yakıttan alınan numunelerin tahlil sonucunun dahi beklenmediği belirtildi.   

Bin 150 ton yakıt geldi, cuma 13 bin ton gelecek

   Ülkemizi karanlığa boğan yakıt krizine acilen çözüm bulmak için öncelikle ülkemizde faaliyet gösteren özel şirketlerden tankerlerle yakıt alımına başlandı.

   Özel şirketlerden yakıt alımı yapılarak dizel santrallerin çalıştırılması sağlandı. Fuel oil ile çalıştırılan jeneratörler için beklenen ilk yakıt gemisi dün ülkemize gelir gelmez yakıt boşaltıldı ve sisteme verildi.

   Yakıt gemisi ilk etapta bin 150 ton yakıt getirebildi. Yaklaşık 4-5 günlük ihtiyaç olan söz konusu yakıta ek olarak cuma günü 13 bin ton fuel oilin daha geleceği belirtildi.

   Fuel oilin, santrallere aktarımından önce 48 saat bekletilmesi gerekirken, acil durum nedeniyle yakıt direkt olarak kullanıma verildi.

   Daha fazla yakıt tükettiği için fuel oil ile çalışan jeneratörler devre dışı bırakılırken, daha az yakıt tüketen 8 adet 17.5 megawatt gücündeki dizel santraller devreye konularak ülkeye enerji sağlanıyor.

   Buna ek olarak Türkiye’den gelen 25 megawattlık  2 jeneratörün kurulumu da yapıldı. Ancak bu jeneratörlerden biri devreye girerek, ülkeye 18.7 megawattlık enerji verebiliyor. Diğer jeneratörün de devreye girmesi için hazırlıklar yapılıyor.

Yücemöz, KIBRIS’a konuştu

   KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB- TEK) Santrallerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Latif Yücemöz, bin 150 ton fuel oil yüklü yakıt gemisinin dün ülkeye geldiğini, bu yakıtla 4-5 gün idare edilebileceğini söyledi.

   Yücemöz, buna ek olarak cuma günü de 13 bin ton fuel oil yakıt yüklü geminin de ülkemize geleceğini açıkladı.

   Yücemöz, yakıt transferinden sonra dizel santrallerin tümünün çalışmasını planladıklarını, tüm santraller çalıştığında günlük yakıt tüketiminin ortalama 400 ton olacağını ifade etti.

Türkiye’den ekip geldi

   KIB-TEK Santrallerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Latif Yücemöz, ülkemizin son günlerde elektrik konusunda zor günler geçirdiğini, bu zor günlerde Türkiye’nin taahhüt ettiği günden önce santralleri teslim ettiğini belirtti.

   Yücemöz, Türkiye’den santrallerde vardiya için 15,teknik servis için de 25 kişinin geldiğini ifade ederek, bu kişilerin 6 ay ülkemizde kalacağını ve sonra görevi devredip gideceklerini söyledi.

   Kurulan santraller için yapılması gereken çalışmalara Türkiye Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EUAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz’ün de katıldığını belirten Yücemöz, soğuk tez çalışmalarının tamamlandığını ifade etti.

   Yücemöz, santralin dün saat 10.00 itibariyle devreye girdiğini belirterek, 25 megawattlık jeneratörlerden birinin 18.7 megavatla çalıştığını, diğerinin hazırlığının ise devam ettiğini kaydetti.

   Hava sıcaklıklarına bağlı olarak jeneratörlerden alınacak gücün değişeceğine işaret eden Yücemöz, 15 santigrat derecenin üstündeki hava sıcaklıklarında gücün düşeceğini, altındaki sıcaklıklarda ise 25 megawatt üretim yapılabileceğini ifade etti.

   Yücemöz, yükün en pik seviyede olduğu zamanlarda bu santrallerin devreye gireceğini ifade ederek, bu sayede sistemin rahatlayacağını kaydetti.

“Mazotla çalışan santraller daha avantajlı”

   Bu santrallerin mazot ile çalıştığını belirten Yücemöz, bunun bir avantaj olduğunu, tek bir yakıt cinsine bağımlı kalınmaması gerektiğini vurguladı.

   Yücemöz, yakıtı çeşitlendirmenin çok önemli olduğunu anlatarak, bağımlı olunan yakıt cinsinin Uluslararası Yakıt Borsası’ndaki fiyatı arttığında üretim maliyetlerinin de otomatik olarak artacağına dikkat çekti.

   Dün bin 150 ton fuel oil yakıt gemisinin ülkeye geldiğini ifade eden Yücemöz, bu yakıtla 4-5 gün idare edilebileceğini söyledi.

   Yücemöz, bu yakıta ek olarak cuma günü 13 bin ton fuel oil yakıt yüklü geminin daha geleceğini açıklayarak, bakanlığın özveriyle çalıştığını ve bu sayede gemilerin düzenli olarak geleceğinin altını çizdi.

   Bin 150 tonluk yakıt transferinden sonra dizel santrallerin tümünün çalışmasını planladıklarını vurgulayan Yücemöz, tüm santraller çalıştığında günlük yakıt tüketiminin ortalama 400 ton olduğunu ifade etti.

   Yücemöz, gelen her yakıt için teknik şartnameler hazırlandığını ifade ederek, bu şartname ile ihaleye çıkıldığını, ilgili firmaların getirecekleri yakıtın özellikleri için taahhütte bulunduğunu söyledi.

   Getirilen yakıt için uluslararası tarafsız laboratuvarlarından alınmış test sonucunun da getirildiğini kaydeden Yücemöz, buna karşın transfer öncesinde numune alıp test ettirdiklerini söyledi.

   Yücemöz, “Ancak son 1 haftada vatandaşa daha fazla eziyet ettirmemek için verilen taahhüdü kabul edip sonrasında peşi sıra analizlere yolladık” diyerek, gelen yakıtın 48 saat dinlenmesi gerektiğini de bildirdi.

   Yakıtı dinlendirme imkânı olmadığında ‘halka daha fazla eziyet çektirmemek adına’ mecburen yakıtın kullanıldığını ifade eden Yücemöz, şu an pik saatindeki ihtiyacın 280 megawaat olduğunu belirtti.

   Tesiste 60 megawatt’lık 2 tane termik santral olduğunu belirten Yücemöz, yakıt tasarrufu yapmak için şu anda bu iki santrali çalıştırmadıklarını vurguladı.

   Yücemöz, termik santrallerin 1 kilovolt saat enerji üretmek için harcadığı yakıt miktarı ile dizel santrallerin 1 kilovolt saat enerji üretmek için harcadığı yakıt miktarından daha fazla olduğunun altını çizerek, yakıt krizinden dolayı daha az yakıt tüketen santralleri çalıştırmayı tercih ettiklerini söyledi.

“Cuma günü gelecek yakıtla enerji sıkıntısı sonlanacak”

   Santrallerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Latif Yücemöz, şöyle devam etti:

   “60 megawatt’lık 2 tane termik santralden toplamda 120 megawatt güç elde ediyoruz. 8 tane 7.5 megawaaat gücünde çalışan dizel santrallerden de 140 megawatt güç elde ediyoruz. Dikmen sahasında da Türkiye’nin 1975yılında hibe ettiği 20 megawatt gücünde gaz türbünü var. Şu an buranın jeneratöründe sıkıntı var onu da çözmeye çalışıyoruz.

   Yine Türkiye’nin katkılarıyla 2 tane 25 megawatt gücünde jeneratörümüz oldu, bunlardan da toplam 50 megawatt elde edebileceğiz. Cuma günü gelecek olan yakıtla 60 megawatt’lık makineler devreye girecek ve bu enerji sıkıntısı devreden çıkmış olacak”.

   Yücemöz, AKSA ile imzalanmış 100 megawatt saatlik alım garantili sözleşmeleri olduğunu sa anımsatarak, aslında  puant ihtiyacını mevcut santrallerle çok kolay karşılayabilecek durumda olduklarını kaydetti.

   Birilerinin santral yatırım miktarını puanta yetmeyecekmiş gibi öngördüğünü ifade eden Yücemöz,  “Bunu yaparken ülkedeki tüketim miktarının yüzde 8-9 gibi belli bir oranda artacağını düşündüler. Fakat pandemi ve ekonomik koşullardan dolayı ülkedeki enerji ihtiyacı öngörüldüğü gibi artmadı, yani santrallerimiz yeterdi” şeklinde konuştu.

   Yücemöz, yaşanan kesintilerden dolayı vatandaştan özür dileyerek, bu sıkıntıların tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirlerin önceden alınacağını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104