Teknecik’teki jeneratörlerin bakımı bürokrasiye takıldı

banner37

Teknecik Elektrik Santrali’ndeki bozuk jeneratörler için teknik ekip, 15 Mart’ta “uyarı” verdi. Jeneratörlerin bakımı için başlatılan çalışma, bugüne kadar sonuçsuz kalınca, ülke de karanlığa mahkum edildi. Bakanlar Kurulu, “süreci hızlandırmak” amacıyla jeneratörlerin tamirinin ihalesiz gerçekleştirilebilmesi için yasa gücünde kararname çıkarttı. Ekonomi Bakanı Arıklı, gecikmenin nedenini açıkladı:

Teknecik’teki jeneratörlerin bakımı bürokrasiye takıldı
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde havaların ısınmasıyla birlikte elektrik tüketiminde yaşanan artış Teknecik Elektrik Santrali’ndeki 8 jeneratörün 5’inin ‘arızalı’ olması yüzünden talebi karşılamakta yetersiz kaldı.


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) ise jeneratörlerin arızalı olmasından dolayı uzun zamandır kullanılmayan buhar türbinlerini çalıştırmak zorunda kaldı, bu da yetersiz kalınca elektrik ihtiyacını karşılamak için çareyi Güney Kıbrıs’tan 60 Megawatt’lık enerji almakta buldu.

banner134


Ancak Teknecik Elektrik Santrali’ndeki jeneratörlerin bakımının “ihalesiz bir şekilde” yapılabilmesi için süren çalışmaların “bürokrasi engeline” takılması üzerine Bakanlar Kurulu olaya el koydu.


Bakanlar Kurulu, KIB-TEK’teki jeneratörlerin tamir, bakım ve yedek parça temininin yapılabilmesi için Kamu İhale Yasası kurallarının 4 aylık süre için uygulanmamasına ilişkin yasa gücünde kararname üreterek Resmi Gazete’de yayımladı.


Bakanlar Kurulu’nun onayladığı yasa gücündeki kararnameye göre 1 Temmuz 2021 ile 31 Ekim 2021 tarihleri arasında jeneratörlerin tamir, bakım ve yedek parça teminiyle ilgili yetki, Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na verildi.


Kararnamenin gerekçesinde; “KIB-TEK bünyesindeki 8 jeneratörden 5 tanesinin bozuk, halihazırda çalışır durumda olan 3 jeneratörün bakım zamanlarının geldiği belirtilerek, zaman ve enerji arzı güvenliği nedeniyle KIB-TEK tarafından yapılacak olan; jeneratörlerin tamir bakım ve yedek parça temini ihalelerini daha hızlı gerçekleştirmek amacı ile ilgili kuralların düzenlendiği” ifade edildi.


KIBRIS’a konuşan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan yasa gücündeki kararnamenin perde arkasını anlattı.

“Bürokrasi engeliyle karşı karşıya kaldık”


Arıklı, sürecin 15 Mart’ta başladığını, ancak ‘bürokrasi engeli’ yüzünden Resmi Gazete’de yeni yayımlanabildiğini söyledi.


Arıklı, KIB-TEK Yönetim Kurulu ile teknik ekibin 15 Mart’ta mevcut 8 jeneratörün çok kötü durumda olduğunu ve bunların 5’inin çok acil servis istediğini, sadece 3 tanesinin kullanılabilir durumda olduğunu söylediğini kaydetti.


Heyetin söz konusu jeneratörlerin çok acil tamir edilmesi gerektiğini, aksi takdirde temmuz ve ağustos aylarında ‘enerji sıkıntısı’ yaşanacağını söylediğini belirten Arıklı, jeneratörlerin servisinin ‘ihaleye çıkılmadan’ üretici firmaya yaptırılmasının belirtildiğini ifade etti.


Teknik heyetin tespitlerinin ardından gereken her şeyi yaptıklarını anlatan Arıklı, ekiplerin pazarlık yaparak yüzde 41 indirim bile aldığını kaydetti.

“Muhalefet de elini taşın altına koydu”


Arıklı, söz konusu dönemde bu durumu mecliste muhalefet vekillerine de aktardıklarını söyleyen Arıklı, muhalefet vekillerinin ilk defa konuya ilgi göstererek elini taşın altına koyduğunu belirtti.


Ancak jeneratörlerin bakımı için doğrudan üreticiden hizmet alınabilmesi için Merkezi İhale Komisyonu (MİK) Yasası’nda değişiklik yapılması gerektiğini kaydeden Arıklı, muhalefet vekillerinden Erkut Şahali ile Salahi Şahiner’in de ‘bu değişikliği meclisten geçiririz’ diyerek jest yaptığını söyledi.


Arıklı, muhalefetin yasa değişikliğine destek vermesine rağmen bu kez de Maliye Bakanlığı’ndaki bürokratların değişikliğe ret vererek çalışmanın Kamu Hizmeti Komisyonu ile yapılması gerektiğini söylediklerini belirterek, “Bu kez de bürokrasi engeliyle karşılaştık” dedi.

“Bürokrasiyi yenemedik”


Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olarak süratle gereken kararnameyi hazırlayarak Bakanlar Kurulu’na götürdüklerini anlatan Arıklı, bürokratların bu kez de söz konusu kararnameyi Maliye Bakanlığı’nın hazırlaması gerektiğini söylediğini ifade etti.


Arıklı, tüm bu olanlar ışığında 15 Mart’ta başlayan sürecin bürokrasi engeli yüzünden Resmi Gazetede yeni yayımlanabildiğini belirterek, “Bakanlar Kurulu ve muhalefet vekilleri hep birlikte bürokrasiyi yenemedik” dedi.


Havaların ısınmasıyla birlikte elektrik tüketiminin de bekledikleri gibi arttığını kaydeden Arıklı, bu yüzden uzun zamandır kullanılmayan buhar türbinlerini çalıştırmak zorunda kaldıklarını söyledi.


Arıklı, kamuoyuna yansıyan kara dumanların buhar türbinlerinin uzun zamandır çalışmamasından dolayı çıktığını ifade ederek dumanın her geçen gün azaldığını belirtti.

“Üretici firma önümüzdeki hafta çalışma başlatacak”


Bakanlar Kurulu’nun onayladığı yasa gücündeki kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından artık gereken adımları atabileceklerini anlatan Arıklı, önümüzdeki hafta üretici firmanın teknik heyetinin jeneratörlerin bakımı için çalışma başlatarak ne gerekiyorsa yapacağını söyledi.

“Gazla elektrik üretimi için ihaleye çıkacağız”


Arıklı, şu an yeni bir jeneratör alma gibi lükslerinin olmadığını, ancak önümüzdeki birkaç ay içerisinde gazla elektrik üretimi için ihaleye çıkacaklarını belirterek, “Gazla elektrik üretimi yapabilmemiz için mevcut jeneratörlerimizi gazla çalışabilecek şekilde ayarlamalıyız. Bunun için de gerekli tüm adımları atacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88