banner6

Tekneleri bozulmuş!

banner37

Yedikonuk sahilinden sürat teknesiyle ayrılarak KKTC sınırları dışına çıkan Şahin Ocak ve Ali Ocak, yasal yollarla KKTC’ye giriş yaptıktan sonra tutuklandı.

Tekneleri bozulmuş!
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Yedikonuk köyünün kuzey sahilinde bulunan onaylanmış bir liman olmayan bir yerden eylül ayı içerisinde sürat teknesiyle KKTC’den çıkış yapan Şahin Ocak ve Ali Ocak, yasal olarak KKTC’ye giriş yaptıktan sonra polis tarafından tutuklandı.

Teminat maksatlı mahkeme huzuruna çıkarılan zanlılar, söz konusu olayın teknelerinin arıza yapması nedeniyle yaşandığını beyan etti. Mahkeme, zanlıları şahsi kefalet senedi imzalamaları karşılığında serbest bıraktı.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten savcı Ahmet Özlemler, Ziyamet Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Mustafa Eroğlu’nu tanık olarak dinletti.

Tanık polis Mustafa Eroğlu, zanlılar Şahin Ocak ve Ali Ocak’ın 2017 yılı Eylül ayı içerisinde, Yedikonuk köyünün kuzey sahilinde harnup ambarları mevkiinde bir fiber sürat teknesi ile KKTC’de onaylanmış bir liman olmayan yerden çıkış yaptıklarını söyledi.

Polis memuru, zanlı 1 Şahin Ocak’ın, 16 Eylül 2017 tarihinde Gazimağusa Limanı’ndan yasal olarak giriş yaptığını kaydetti.

Zanlı 2 Ali Ocak’ın ise 11 Ekim 2017 tarihinde Ercan Havalimanı’ndan KKTC’ye giriş yaptığı sırada tespit edildiğini belirten tahkikat memuru, zanlı 2 Ali Ocak’ın tespit edilmesi üzerine, zanlı 1 Şahin Ocak’ın yasa dışı yollardan çıkış yaptığının tespit edildiğini bildirdi.

banner134

Mustafa Eroğlu, zanlıların önceki gün tutuklandığını ifade ederken, her iki zanlı aleyhine yürütülen polis soruşturmasının tamamlandığını açıkladı. Eroğlu, zanlıların TC ve KKTC vatandaşı olduklarını söyledi. Polis memuru, mahkemeden zanlıların davalarında hazır bulunmasını sağlamak maksadıyla uygun bir teminatla serbest bırakılmalarını talep etti.

Mahkemenin söz vermesi üzerine zanlı 1 Şahin Ocak’ın; “arıza sonucu gittik. İsteyerek gitmedik. Zaten Türkiye’nin sahil güvenliği geldi, yardım istedik, bizi aldı. Gereken ifademizi de orada verdik. Gelirken de yasal olarak geldik” dedi.

Zanlı 2 Ali Ocak ise, “Biz orda gerekenleri açıkladık. Buradan yasa dışı çıktığımız için oradan belge istedik. Geri geldiğimizde kanıtlayabilelim diye. Onlar da bize, KKTC bizden isteyecek, askeri belge olduğu için sivillere veremeyiz dediler” şeklinde konuştu.

Tahkikat memuru Mustafa Eroğlu ise, zanlıların böyle bir beyanda bulunduklarını ancak halen Türkiye ve Sahil Güvenlikle gereken yazışmayı yapamadıklarını ifade etti.

Yargıç Umut İnan, zanlıların pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışlarına yasak getirdi. Umut İnan, ayrıca zanlıların 30’ar bin TL’lik şahsi kefalet senedi imza etmeleri karşılığında serbest bırakılmaları ve haftada 1 gün en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücut etmeleri direktifi verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 10:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104