Teknemiz yandı, ocağımız söndü

banner37

Yedidalga Balıkçı Barınağı’nda geçtiğimiz hafta meydana gelen yangında tekneleri yanarak kullanılmaz hale gelen balıkçılar, zor durumda olduklarını söyledi

Teknemiz yandı,  ocağımız söndü
banner90
banner99

Güren TİLKİ

“SİGORTA FONUNUN DIŞINDAYIZ” Yedidalga Balıkçılar Birliği Derneği Başkanı Ergün Numan, balıkçı barınağında böylesi bir yangının ilk kez meydana geldiğini ve balıkçıların zararının oldukça büyük olduğunu söyledi. Birlik Asbaşkanı Gürtaç Akkılınç ise tarım, hayvancılık ve narenciye sektörünün Tarım Sigortası Fonu’ndan yararlanabildiği halde balıkçıların hiçbir fondan yararlanamadığını ve bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti. Akkılınç, “Sigorta fonunun dışında tutulmamız son derece haksızlık” dedi.

“EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ”… Yedidalga’da geçimini balıkçılık yaparak kazanan Yalçın Yurdaer ile Türkay Karabetça, teknelerinin yanarak kullanılamaz hale geldiğini ve zararların büyük olduğunu söyledi. Üreticiler, yangından sonra evlerine ‘ekmek’ götüremediklerini belirterek, yetkililerden destek talebinde bulundu.

Lefke’ye bağlı Yedidalga’da bulunan Şht. Salih Hüseyin Limanı olarak bilinen balıkçı barınağında geçtiğimiz hafta çıkan yangında tekneleri yanarak kullanılamaz hale gelen üreticiler zor duruma düştü.

Geçimini sadece balıkçılık yaparak kazanan üreticiler, teknelerinin yanmasıyla birlikte evlerine ekmek götüremez hale geldi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan üreticiler, “Teknemiz yandı, ocağımız söndü” diyerek, yaşadıkları mağduriyeti ortaya koydu.

Numan: Balıkçıların

zararı oldukça büyük

Yedidalga Balıkçılar Birliği Derneği Başkanı Ergün Numan, balıkçı barınağında böylesi bir yangının ilk kez meydana geldiğini belirterek, balıkçıların zararının büyük olduğunu söyledi.

Özellikle tekneleri tamamen yanan üreticiler için birçok kurum ve kuruluştan destek talebinde bulunduklarını aktaran Numan, “Üreticilerin sadece tekneleri değil, ocakları da söndü” dedi. Numan, Tarım Bakanlığı yetkililerinin olayın yaşandığı ilk günden beri mağdur olan üreticilerle ilgilendiğini de sözlerine ekledi.

Yedidalga Balıkçılar Birliği Derneği Asbaşkanı Gürtaç Akkılınç, tarım, hayvancılık ve narenciye sektörünün Tarım Sigortası Fonu’ndan yararlanabildiği halde balıkçıların hiçbir fondan yararlanamadığını belirterek, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. “Sigorta fonunun dışında tutulmamız son derece haksızlık” diye konuşan Akkılınç, bu soruna bir çare bulabilmek için ülke genelindeki tüm balıkçılarla birlikte hareket edeceklerini dile getirdi.

Akkılınç, balıkçıların can ve mal güvenliğinin Tarım Bakanlığı’na emanet olması gerektiğini belirterek, “Balıkçıların 1 saat gibi kısa bir sürede bütün hayatı sönebiliyor” dedi.

Yurdaer: Yangından sonra

banner134
evime ‘ekmek’ götüremedim
 

Yedidalga köyünde geçimini 50 yıldır balıkçılık yaparak kazanan Yalçın Yurdaer, yangından sonra teknesinin tamamen yandığını ve 250 bin TL zararının olduğunu ifade etti.

Şu anda 67 yaşında olduğunu söyleyen Yurdaer, “Yangından sonra evime ekmek götüremedim. Sadece teknem değil, 50 yıllık birikimim de yandı” dedi.

Yurdaer, balıkçılıktan kazandığı para dışında hiçbir gelirinin olmadığını belirterek, “Derme çatma bir evde yaşıyorum. Kendi yağım ve ciğerimle kavrulan biriydim. Teknem de yanıp gittikten sonra bayrağı çekmiş durumdayım” ifadelerini kullandı.

Tek dileğinin evine ‘ekmek parası’ götürmek olduğunu anlatan Yurdaer, yetkililerden yardım talebinde bulundu.

Karabetça: Bir anda

bütün işlerim ters gitti

Geçimini 15 yıldır balıkçılıkla sağlayan bir başka tekne sahibi Türkay Karabetça ise teknesinin yangından sonra kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Karabetça, teknesinin içinde muhafaza ettiği tüm malzemelerin de yandığını belirterek, zararının 150 bin TL’ye ulaştığını ifade etti. 

Düğün hazırlığı yaptığı bir süreçte teknesinin yanmasıyla daha da zor bir duruma düştüğünü anlatan Karabetça, “Bir anda bütün işlerim ters gitti” dedi.

Karabetça, yetkililerden destek beklediğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal zaim
Kemal zaim - 2 ay Önce

Balikçılarımıza gecmis olsun der.devlet inşAllah
Elini balikcılarimıza uzatır ve gecimlerini ekmek teknelerine tekrar kavuşurlar

SIRADAKİ HABER

banner75