Teknoloji onları da hatıralarda bıraktı

banner37

banner87
Teknoloji onları da hatıralarda bıraktı
banner90
banner99

Ergül ERNUR

Teknoloji hayatımıza çok büyük kolaylıklar sağladı ancak çok değerli birçok şeyi de elimizden aldı götürdü. Terzilik de elimizden kayıp giden değerli mesleklerimizden oldu. Hazır giyim yaygınlaştıkça, eskiden her evde bulunan dikiş makineleri de yavaş yavaş susmaya başladı.

Şimdi bu mesleği yapan, yaşatmaya çalışan çok az insanımız var.

Eskiden kız çocukları için en ideal meslek terzilikti. Dikiş-nakış kurslarına giderek sertifa alan genç kızlar ileride bunu meslek olarak kullanabiliyordu. Aslında bu işi öğrenmek evde kendi dikiş işlerini yapmayı öğrenmesini de sağlıyordu.

Hazır giyimin henüz olmadığı ya da çok yaygınlaşmadığı dönemde evin kadınları, kumaş ve bez parçalarını birbirine dikerek giysiler ve örtüler üretirdi.

Bu fotoğraflarda gördüğünüz ve artık hatıralarda kalmış makinelerle çok kadın gelinlik, nikah elbisesi, nişan elbisesi, damatlık, takım elbiseler dikmiştir…

Çocukların bayramlık kıyafetleri de bu makinelerden çıkmaydı. Kadınlar sabaha kadar dikiş makinesinin pedalına basarak, bıkmadan, usanmadan çocuklarını mutlu etmek için onlara kıyafetler dikerdi.

Eskiden dolaplar kıyafetlerle dolup taşmıyordu… Herkesin evde, tarlada giydiği kıyafetleri ile bir de ‘yabanlık’ denilen, gezmeye veya düğüne gidilecek zaman giyilen giyim eşyaları vardı. Yetişkinlerin ve çocukların kıyafetlerini delindiğinde, imdada bu dikiş makineleri ile iğne-iplik yetişirdi. Bir parça kumaşla yama yapılırdı, o kıyafete… Hani şimdi ‘moda’ olarak görülen tarz, aslında yokluğun bir simgesi…

Bu nostalji olmuş dikiş makineleriyle sadece kıyafetler dikilmiyordu tabii ki… Kırk yama, İngilizcesi ‘patchwork’ olarak bilinen artık, farklı renklerdeki kumaş parçalarının birleştirilmesiyle yapılan tasarımlardı bunlar. Birbirinden uyumsuz parçalardan yapılan kırk yamadan, daha çok örtü, battaniye üretirdi kadınlarımız… Aynı şey yün işleri için de geçerliydi.

Kıbrıslı Türklerin dikiş makinesiyle buluşmasının aracısı Tekin Birinci olmuş. Birinci, Singer marka dikiş makinelerini getiriyordu. Tabii daha birçok dikiş makinesi markası vardı kullanılan ama en popüleri Singer’di.

Singer’in biraz geçmişini araştırırken ilginç bir de bilgi edindim. Bu dikiş makinesinin doğuş nedeni aşkmış…

Isaac Merritt Singer, karısının bitmek, tükenmek bilmeyen dikiş uğraşını görüp, onu bu dertten kurtarmanın yollarını aramış. Narin parmakları ve güzel gözleri yorulmasın diye düşlerini gerçeğe dönüştürmüş. 1850’de buluşlar dünyasına müthiş bir icat eklemiş. 12 Ağustos 1851 tarihinde bu icadı için patent alan Singer, sadece karısının değil, bu makinayı satın alabilecek herkesin yükünü azaltmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75