banner6

Tel: Devlet sorumluluklarını geliştirmeli

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) şiddete karşı direniş günlerinden bir tanesi olan “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”  dolayısıyla dayanışmasını Kıbrıs Türk toplumu ile paylaştığını bildirdi.

Tel: Devlet sorumluluklarını geliştirmeli
banner151

KTÖS Başkanı Emel Tel, devlet mekanizmalarının, şiddetin her türlüsünün önüne geçebilecek yasal tedbirleri almak ve vatandaşlarının temel insan haklarını korumak konusunda sorumluluklarını geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Tel yaptığı yazılı açıklamada, yasa yapıcıların bir yandan sivil toplum önderliğinde şiddete yönelik önleyici yasaları geliştirmek için çaba sarf etmesi gerekirken, diğer yandan yaşamın her alanında vuku bulan şiddet, istismar ve ihmal gibi vakaların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Tel, ayrıca, devletin şiddeti önleme, şiddet mağdurunu koruma, şiddet uygulayanı soruşturma ve kadına karşı şiddetin sonlandırılmasına yönelik politikaları hayata geçirmesinin elzem olduğunu kaydetti.

Şiddetin yalnız caydırıcı cezalarla önlenemeyeceğini, eğitim sistemi içerisinde de değişiklikler gerektiğini kaydeden Tel, eğitim sistemi içerisindeki yasalar, programlar ve eğitim ortamlarının barışçıl bir dille yeniden düzenlenmesinin gerekliliğini ifade etti.

Eğitime ve çocuklara yapılacak pozitif katkının karşılığının, yaşamın her alanında “şiddetsiz” iletişim olarak geri alınacağını belirten Tel, “Bununla birlikte her bölgede kadın sığınma evi açılmasının aciliyetini hatırlatır, şiddetin her türlüsünün önlenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin ve eğitim programlarının oluşturulmasını talep ederiz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 17:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110