Teleferik projesi şimdilik iptal!

banner37

Lapta-Karşıyaka’da bulunan Gorno Tepesi’ne yapılması planlanan “Teleferik Projesi” önceki günkü Bakanlar Kurulu’nda iptal edildi. Ancak hazırlanacak özel bir yasa ile çalışmalar yeniden başlayabilir.

Teleferik projesi şimdilik iptal!
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Lapta-Karşıyaka’da bulunan Gorno Tepesi’ne yapılması planlanan “Teleferik Projesi” önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu’nun kararıyla iptal edildi.

Bu kararın ardından, Gorno Tepesi’ne teleferik yapılması projesiyle ilgili Yüksek İdari Mahkemesi’nde açılan dava da Başsavcılığın beyanıyla geri çekildi.

“Teleferik Projesi”ni Yüksek İdari Mahkemesi’ne taşıyan Lapta Belediye Meclis Üyesi, Avukat Emre Efendi, Bakanlar Kurulu kararını sevinçle karşıladı.

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ise bu projeyi hazırlarken gerekli izin ve görüşleri aldıklarını ancak sadece Orman Yasası’ndaki bir ayrıntıyı atladıklarını anlattı.

Bu doğrultuda karşılarına anayasal bir engel çıktığından söz eden Namsoy, ilgili yasada bir düzenleme yapılması durumunda projeye kaldıkları yerden devam edeceklerini açıkladı.

Efendi: Karar iptal edildi

Lapta Belediyesi Meclis Üyesi, Avukat Emre Efendi, Gorno Tepesi’ne teleferik yapılması projesine izin veren Bakanlar Kurulu kararının yine Bakanlar Kurulu tarafından iptal edildiğini söyledi.

banner134
Konuyu zaten daha önce Yüksek İdari Mahkemesi’ne taşıdığından söz eden Efendi, mücadelelerinin amacına ulaştığını kaydetti. Efendi şu şekilde konuştu:

“Mücadelemiz amacına ulaşmış olup, verdiğimiz mücadele ile özelde Karşıyaka köyünün ve bölgemizin, genelde de ülkemizin doğal mirasını korumuş olduk. Aynı zamanda da gelecek nesillere taşıdık bu güzelim dağımızı. Bu bizim aslında görevimizdi. Bu bizim aslında çocuklarımıza karşı sorumluluğumuzdu ve geleceğe dair umut beslemek için de çok önemliydi. Hukuk dışı olan bu talan girişimine, bu peşkeşe dur dedik. Bundan sonra da hep birlikte bölgemizin, ülkemizin geleceğe daha güzel taşınabilmesi, daha güzel yarınları çocuklarımıza bırakabilmek adına bu zihniyetle ve bu kişilerle mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Namsoy: Kısa bir süre askıya aldık

Lapta Belediye Başkanı Futa Namsoy, bu proje hazırlanırken, gerek Orman Dairesi’nden gerekse de ilgili diğer dairelerden görüş ve ön izinleri aldıklarını söyledi.

Bütün görüşlerin olumlu çıkmasının ardından Bakanlar Kurulu’ndan da bu konuda onay aldıklarını kaydeden Namsoy, fakat burada gözden kaçırdıkları bir durum olduğunu belirtti.

Namsoy, Orman Yasası’nda projeyle ilgili bir engel olduğunu ve özel bir yasa ile düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Fuat Namsoy şu şekilde konuştu:

“Aksi durumda Anayasa’ya bir aykırılık içeriyor. Bu bakımdan bu projeyi kısa bir süreliğine askıya aldık.

Gerekli düzenlemeler yapılırsa devam edeceğiz. Yapılmazsa o şekilde duracak. Yasada gerekli düzenlemenin yapılmasını istiyoruz.

Foto: Arşiv

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 07:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75