banner6

“Telefon dolandırıcılığı” çetesi tutuksuz yargılanacak

banner37

H.A. isimli 70 yaşındaki kişiyi, telefonla arayıp polis oldukları yönünde kandırarak 15 bin sterlin parasını almakla suçlanan H.S., K.A. ve E.K. isimli 3 zanlı teminatla serbest bırakıldı

“Telefon dolandırıcılığı” çetesi tutuksuz yargılanacak
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA
 


Telefonla ulaştığı 70 yaşındaki H.A.’ya kendisini “Başkomiser Hakan” olarak tanıtıp, FETÖ operasyonu yapacağı yalanıyla kandırdıktan sonra 15 bin sterlin parasını alan ve 12 bin sterlinle yurt dışına çıkarken yakalanan H.S., paranın H.A.’dan alınıp H.S.’ye ulaştırılmasında yer alan K.A. ve E.K., aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere dün teminata bağlanarak serbest bırakıldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Savcı Ahmet Demirel’in tanığı olarak yeminli şahadet veren polis memuru Cemal Enginsoylu, 22.12.2021 tarihinde saat 14.20’de Gönyeli’de, henüz tespit edilemeyen konu şahıs veya şahısların kullanımında bulunan 05528226749, 05526503981 ve 05464040834 çağrı numaralı hatlardan Lefkoşa’da sakin H.A.’nın kullanımındaki cep telefonunu arayarak kendisini ‘Başkomiser Hakan’ olarak tanıtıp, FETÖ terör örgütüne operasyon yapılacağı gerekçesiyle H.A.’dan hile ile 15 bin STG nakit parayı sirkat ettiğine vurgu yaptı.

Cemal Enginsoylu, 23.12.2021 tarihinde zanlı 1 H.S.’nin tasarrufunda 12 bin STG nakit para ile Ercan Havalimanı’ndan çıkış yaptığı esnada tespit edildiğini, zanlının yapılan soruşturmada konu parayı nerde bulduğuyla ilgili tutarlı bir açıklama yapamadığını kaydetti.

Kayıp para kanalizasyon kuyusundan çıktı!Polis memuru Cemal Enginsoylu, zanlı 1’in cep telefonunda mahkeme emri ile yapılan incelemede zanlı 2 E.K.’ye ait cep telefonun hattıyla olay günü, olay anından önce ve sonra telefon görüşmesi olduğunun tespit edildiğini anlattı.


Enginsoylu, Güzelyurt’ta sakin zanlı E.K.’nin aranan kayıp parayı zanlı 1’den 2 bin 500 sterlin olarak aldığını, bir döviz bürosunda bozdurup, evinin kanalizasyon kuyusuna gizlediğini itiraf ettiğini kaydetti.


Enginsoylu, zanlının sakladığı 24 bin 750 TL’nin kuyudan çıkarılarak, emare alındığını mahkemeye aktardı.
Aynı gün zanlı 2’nin Güzelyurt’taki ikametgâhında tespit edilip, mahkeme emri gereği tutuklandığını kaydeden Enginsoylu, şöyle devam etti:


“Zanlı 2 vermiş olduğu sözlü beyanında, Güzelyurt’ta önceden tanıdığı ve birlikte iş yaptığı zanlı 3 K.A. isimli şahsın kendisini telefonda arayarak, kirvesi olan H.S. isimli bir şahsın Türkiye’den KKTC’ye geleceğini, kendisinin Güzelyurt’tan alıp herhangi bir yere yerleştirmesini istediğini ve kendisinin de 22.12.2021 tarihinde saat 16.30 raddelerinde Güzelyurt terminalinde H.S. ile buluşup Güzelyurt Otel’e götürdüğünü beyan etti. Aynı gün zanlı 3 K.A., zanlı 2 E.K.’yi telefonda arayıp, Lefkoşa’ya gidip gitmeyeceği konusu ile ilgili soru sorduğunu ve zanlı 2’nin de Lefkoşa’ya gideceğini söylediğini belirtti. Bunun üzerine zanlı 3 K.A.’nın bir tanıdığından para alacağını söyleyerek, alacağını alması için Gönyeli’ye H.A.’ya yönlendirdiğini, kendisinin de gidip H.A.’ndan 15 bin sterlin nakit parayı kahverengi zarf içerisinde aldığını anlattı.”

Polis: Parayı zanlı 2 aldı, zanlı 1’e götürdü
 


Polis memuru Cemal Enginsoylu, aynı gün zanlı 2 E.K.’nin bahse konu parayı aldıktan sonra Güzelyurt Otel’e gidip, parayı zanlı 1 H.S.’ye teslim ettiğini beyan ettiğine vurgu yaptı.


Enginsoylu, tahkikatın tamamlandığını belirtip, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Mine Ozankaya, üç zanlının da yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, 10’ar bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı ikişer kefilin 150’şer bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada birer gün ispat-ı vücutta bulunmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110