banner6

Telefondaki dolandırıcılara karşı Aile büyüklerimizi uyaralım

banner37

Yurt dışı telefon hatları kullanılarak, özellikle yaşlı kişileri arayan ve kendilerini, polis, savcı veya banka görevlisi olarak tanıtan bazı kötü niyetli şahıslar, özellikle yaşlı/emekli kişileri yüksek meblağlarda dolandırmaya devam ediyor. 

Telefondaki dolandırıcılara karşı  Aile büyüklerimizi uyaralım
banner90
banner99

 Aradıkları kişilere çeşitli senaryolar üreterek, kişilerin bankadaki parasını çekip kendilerinin belirttiği hesap numaralarına aktarmasını (havale/EFT) sağlayarak, yaşlıların dolandırıldığı tespit edilmiştir.

 Telefonda Sizi Arayıp;

Kendisini polis, savcı veya hesabınızın bulunduğu bankanın görevlisi olarak tanıtan şahıslara, kimlik bilgilerinizi, banka hesap bilgilerinizi veya şifrelerinizi asla vermeyin.

Sizi telefonda meşgul etmelerine müsaade etmeyin.

Onların talimatlarına uymayın. 

Telefonu kapatın ve hemen 155 Polis İmdat hattını veya en yakın polis merkezini arayın.

Paranızı, size söylenen hesaplara göndermeyin.

Şayet göndermişseniz, hemen polis merkezini arayın ve gecikmeden olayı polise bildirin.

            Bu bağlamda, yaşlı/emekli büyüklerimizin çocukları ve/veya aile yakınları tarafından,  kötü niyetli bu tür kişilere karşı uyarılmaları ve böyle bir durum ile karşılaşmaları halinde ise, olayı en yakın polis merkezine bildirmeleri önemle rica olunur.

HİÇBİR POLİS, SAVCI VEYA BANKA GÖREVLİSİNİN, SİZDEN PARANIZI BANKADAN ÇEKEREK BAŞKA BİR HESABA YATIRMANIZI, HAVALE VEYA EFT YAPMANIZI İSTEMEYECEĞİNİ ASLA UNUTMAYIN.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104